200836-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/36

Koupit vydání
200835-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 23.–30. 8. 2008 200837-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 5.–12. 9. 2008
Editorial
Editorial Erik Tabery Už je to rok, co se na stáncích poprvé objevilo číslo Respektu s novou grafikou a ve změněném formátu. Bylo to nepochybně úspěšných dvanáct měsíců, o čemž svědčí i to, že jsme dostali cenu Skokan roku. Nikoli ve Slavíku, ale při poměřování nárůstu prodeje jednotlivých tištěných médií. Anketa: Jak Google změnil život moderní společnosti? Respekt Anketa na téma změny ve společnosti prostřednictvím Googlu. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne Průzkum: Víme dost o událostech v roce 1968? Respekt Průzkum o událostech roku 1968.
Blogy
On-line rozhovor s Janem Hamáčkem, předsedou sněmovního zahraničního výboru Respekt NATO by nemělo hazardovat s podstatou své existence jako účinného obranného paktu. Pokud budou v NATO všichni sousedé Ruska, dokážu si obtížně představit kolektivní odpověď podle smlouvy o Severoatlantické alianci kvůli konfliktu gruzínského typu. Audit Jana Macháčka Jan Macháček VR ODS s obavami sleduje skutečné cíle ruské agrese, kterými bylo porušení uzemní integrity Gruzie, definitivní odtržení území Jižní Osetie a Abcházie a nahrazení Saakašviliho západně orientované vlády proruským režimem…
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů
K věci
Nechceme studenou válku Jaroslav Formánek Na to, jak by měla Unie v současné krizi po vpádu Ruska do Gruzie postupovat, odpovídá za pořadatelskou zemi Elisabeth Guigou, bývalá ministryně spravedlnosti a nyní místopředsedkyně zahraničního výboru francouzského parlamentu.
Vaše otázky
Budou se dotovat solární panely? Respekt Uvažujeme o koupi a instalaci slunečních panelů. Jejich pořízení není levná záležitost, a tak jsme se zajímali o možnost dotací. Velice nás překvapilo, že nejsou v tomto roce žádné. Máme naději na změnu v dotační politice našeho státu?
Politická aktualita
Splněný sen Jiří Sobota Ve čtvrtek 28. srpna se Barack Obama oficiálně stal historicky prvním černošským kandidátem na úřad amerického prezidenta.
Krátce
Respekt Despekt Respekt Jako zjevení zazněl hlas Bohuslava Sobotky, který ostře odsoudil ruskou anexi Gruzie. Krátce Respekt Piloti vojenských vrtulníků podávají kvůli údajné šikaně trestní oznámení na nejvyšší velení armády.
Komentáře
Sarkozy tlačí na Rusko Jaroslav Formánek Francouzský prezident zastupuje kolos Evropské unie, demograficky skoro čtyřikrát početnější než dnešní Rusko, ekonomicky bohatší a včleněný do nejsilnější vojenské aliance světa. Zastaralý rozpočet Jan Macháček Mluví se u nás hodně o reformě zdravotnictví či důchodů, ale úvahy o reformě rozpočtové soustavy jako by zapadly. Systém státní pokladny má velké zpoždění. Ale zdá se, že zapadly i myšlenky centrálních nákupů a projektového financování. Kde je rozpočtování s větším výhledem, minimálně tříletým? Zagooglovaný svět Petr Třešňák Tento týden uplyne teprve deset let od chvíle, kdy dva kalifornští studenti založili v garáži firmu Google. Dnes už nemá cenu se podivovat nad neuvěřitelným úspěchem, který z Googlu udělal nejrychleji rostoucí firmu své doby. Vláda v nesnázích Erik Tabery Kdy v této zemi nebylo v politice něco komplikovaného? Přesto právě začínající politická sezona zahrnuje hned několik výjimečných okamžiků, které budou mít vliv na vývoj v zemi.
Na pozvání
Tři témata pro Ameriku Jacques Rupnik Americké předvolební sjezdy jsou dokonalou show, kde se mává vlajkou a mluví o „amerických hodnotách“. Sjezd demokratů v Denveru to vše předvedl, ale zároveň se zhostil toho podstatného: ukázal kandidáta na prezidenta a dal příležitost nahlédnout do politické konstelace, která má umožnit jeho vítězství. Čtyřicáté výročí Luboš Dobrovský Opět jsme si připomněli 21. srpen osmašedesátého roku. Je tomu čtyřicet let, kdy vojenským útokem řízeným z Moskvy a následující dvacetiletou okupací skončilo cosi, co ani letošní velmi intenzivní připomínání nedokázalo srozumitelně pojmenovat. Historikové dosud nedodali ani vyčerpávající fakta, natož jasnou a přesvědčivou interpretaci či interpretace.
Ekonomika
1,4 miliardy lidí na dně The Economist V dubnu roku 2007 Světová banka oznámila, že extrémní chudobou je na celém světě postiženo 986 milionů lidí. Poprvé tak napočítala méně než jednu miliardu. Dne 26. srpna vyrukovala s neradostnou novinou. Podle dvou předních badatelů této instituce Šao-chua Čchena a Martina Ravalliona jsou „rozvojové země chudší, než jsme si mysleli“. Počet chudých činil v roce 2005 téměř 1,4 miliardy. Život s penzí Luděk Niedermayer Skutečná penzijní reforma je v nedohlednu, dvacáté výročí naší tržní ekonomiky tedy zřejmě oslavíme s důchodovým systémem, který připomíná spíš sociální daň. Tento systém poměrně úspěšně řeší problém chudoby penzistů, jejichž příjmy byly v produktivním věku nízké, macešsky se ale chová k těm, kteří do něj odvádějí částky mnohem vyšší.
Úspěch
Broumovský brokát pro Afriku Michal Komárek Dramatická slova o krizi místních textilek, válcovaných asijskými dílnami, se opakují už léta. Nepřipraveného svědka proto dvojnásob překvapuje rostoucí prosperita broumovské textilky Veba.
Česko
Po volbách letíte Tomáš Pavlíček Vláda za tichého souhlasu opozice už počtvrté a tentokrát asi definitivně odložila zákon, který měl podle evropského vzoru modernizovat českou státní správu. Vzpoura starostů Michal Komárek Skupinka nenasytných podnikatelů ve spolupráci s politiky z ODS vytěžila a zadlužila město Liberec. A teď se chystá totéž udělat s celým Libereckým krajem, kam začínají přitékat miliardy z evropských strukturálních fondů. Takhle dramatické je hlavní téma podzimních krajských voleb. Klausův komplex Fabrice Martin Plichta Za čtyři měsíce převezme Česko předsednictví Evropské unie. Přípravy se proto zintenzivňují. Souběžně s tím však narůstá napětí a množí se důvody k obavám. Jako obvykle nepřicházejí tyto špatné zprávy, schopné ohrozit dobrý průběh evropského předsednictví, ze zahraničí, ale z Prahy. Vášnivý rozvod zelených Ondřej Kundra Mimořádný sjezd zelených v severočeských Teplicích bude v mnoha směrech zcela výjimečný. O vedení strany se totiž o víkendu utkají donedávna ještě nerozluční političtí spojenci – Martin Bursík a Dana Kuchtová.
Minulý týden
Minulý týden Erik Tabery Specialisté z Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně představili unikátní snímky zatmění Slunce, které pořídili při expedicích v Rusku a Mongolsku. Pošta oznámila, že do konce roku chce zrušit na 180 poboček v menších obcích. Zemřel herec Michal Dočolomanský. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Diskobolos Petra Hůlová Sekta biopřátel zeleného údolí by měla tu a tam slevit ze svých zásad. Jistě, nadměrné konzumentství je zlo a matka planeta je chudák, a proto připlatit si za platíčko vajec navíc dvacetikorunu na dobrý pocit ze šťastných nosnic stojí za to, ale odsud potud. Olympijské vlny Vavřinec Hradilek Tento olympijský den bude naprosto odlišný od jiných. A ne snad jen tím, že bude velice dlouhý, je přece 8. 8. 2008. Ručička se překulila přes hodinu dvanáctou a já se v posteli válím jak kus hadru. S dokola se vracející myšlenkou, že za necelých šest hodin budu muset vstávat a jít na ranní trénink.
Ve hvězdách
Chci ořech, troubové Petr Třešňák Nejslavnější papoušek světa zemřel přesně před rokem pravděpodobně následkem náhlé srdeční příhody.
Trendy
Kalíšek pro emancipované Karolína Vránková První světová válka přinesla americkým ženám ještě jedno malé praktické vítězství. Ze savé celulózy, kterou se obvazovali ranění, se začaly v roce 1921 vyrábět první „kotexky“, menstruační vložky na jedno použití značky Kotex. Nový život vinylu Jan Brabec Prodávaly se jich miliony a jejich prostřednictvím se lidé mohli kdekoliv na světě seznámit s něčím tak magickým, jako byl rock-and-roll Elvise Presleyho, Beatles a decibely Led Zeppelin. Řeč je o gramofonových deskách, jimž se mezi zasvěcenci říkalo elpíčka, později vinyly a z nichž hrála stejná rocková hudba na obou stranách železné opony.
Civilizace
Na březích ropného moře Filip Singer V Ázerbájdžánu, jihokavkazském státě u Kaspického moře, se ropa těží od 18. století. Baku díky tomu kdysi bývalo jedním z nejkosmopolitnějších měst světa. Po připojení země k Sovětskému svazu se zdejší ropná pole stala pro Moskvu klíčová. Důležitá jsou i dnes: ázerbájdžánské černé zlato proudí na Západ ropovody, které se vymykají kontrole Ruska – vedou totiž přes gruzínské Tbilisi. Kompromisní cesta Jiří Suk Nedávno jsem učinil malý badatelský objev. Studoval jsem dokumenty a záznamy politických debat z roku 1990. Zajímala mě geneze polistopadového antikomunismu, který propukl hned počátkem nového roku a nové éry a postupně nabýval na intenzitě a hlasitosti. Kdo zachrání svět Bára Kopecká Hyperaktivní děti „nezlobí“ z přemíry energie, ale protože je pro ně těžké zaměřit pozornost na jednu věc. Nedokážou z tisíce vedlejších podnětů, jako je projíždějící auto či šeptání spolužáka, vydělit hlas učitele před tabulí. K soustředění jim mohou pomoci léky. Někteří lidé však zpochybňují účinnost léků i existenci ADHD a obviňují farmaceutické společnosti, že tuto diagnózu „vynalezly“, aby vytvořily nový trh.
Prvních 15 minut
Konec juchání Jan Gregor Radek Rubáš se rozhodl odpočinout si od pracovního úvazku na jednom z pražských gymnázií. „Už jsem to všechno nestíhal,“ říká vystudovaný učitel, který si během pauzy ve školství hodlá dál na živobytí vydělávat na postu korektora v České televizi.
Kultura
Záhada hlavolamu The Economist Barack Obama zaujal Ameriku a vlastně i celý svět jako nikdo od dob posledního demokratického senátora, který vyhrál prezidentské volby, tedy Johna F. Kennedyho.
Rozhovory
Gangster už není potetovaný buran Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Jakou podobu má dnes organizovaný zločin? Před dvaceti lety to bylo pašování drog, organizovaná prostituce, praní špinavých peněz. Změnilo se něco zásadně za tu dobu?
Téma
Spory o elixír Martin Uhlíř Pokusy s embryonálními kmenovými buňkami jsou v současné době nejnadějnější oblastí výzkumu. Mnozí vědci doufají, že už za deset let by elixír mohl začít pomáhat přinejmenším lidem s Parkinsonovou chorobou a vrozenými formami cukrovky.
Svět
Muž na útěku Igor Jovanovič Žijí v jeskyni kdesi v odlehlých a nedostupných horách, jedí kořínky a chrání je malá skupinka ozbrojených mužů připravených v boji padnout. Tak si donedávna většina Srbů představovala úkryt Ratka Mladiće a Radovana Karadziće, dvou bosenských Srbů obviněných v Haagu z genocidy během války v Bosně a Hercegovině. Neviditelné vojsko Tomáš Vlach Útoky na gruzínskou počítačovou síť začaly několik dní před vyostřením konfliktu, už na začátku srpna, v době narůstajících provokací na gruzínsko-osetinské linii. Když se k nim přidaly tanky a další těžká vojenská technika, bylo to v historii válek vůbec poprvé, kdy rozsáhlý kybernetický útok doprovázel klasické pozemní bojové operace.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte