200835-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/35

Koupit vydání
200834-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 17.–24. 8. 2008 200836-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 31. 8. – 7. 9. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Že církev nemá v ateistickém Česku významné postavení? To neznáte Řád sv. Konstantina a Heleny. Pravda, členové řádu se hlásí k pravoslaví, jehož sílu vidíme spíše v Rusku, ale své vlivné pozice má díky ministru dopravy Aleši Řebíčkovi už i v české vládě. Anketa: Měla by se Gruzie stát členem NATO? Respekt Anketa na otázku členství Gruzie v Nato. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne. Průzkum: Postavení žen a mužů Respekt Průzkum o postavení žen a mužů na trhu práce v Česku.
Komentáře
Slovenský klín Martin M. Šimečka Polsko ve středu podepsalo smlouvu s USA o protiraketové obraně a při té příležitosti řekl polský prezident Lech Kaczyński České televizi, že Rusku musí být dnes jasné, že území Polska a Česka už mu nepatří. Výrok v sobě skrývá také jednu nevyřčenou informaci: že o Slovensku, sousedovi obou zemí, tato slova neplatí. Povedené výročí Erik Tabery Když se připomínají důležité momenty naší historie, hrozí to většinou trapností či rozpaky. O čem stále dokola mluvit? A jaký způsob akcí zvolit? Vždyť už to tu bylo tolikrát. Letošní akce, které připomínaly čtyřicet let od tragické události roku 1968, se ale podařily. Hrozba R Luděk Niedermayer Mnoha Čechům zpříjemnil dovolenou v cizině silný kurz koruny, ale při návratu domů je nečekají dobré zprávy. Evropou se šíří strašák recese a ta může znamenat i pro naše občany méně peněz v peněžence, či dokonce ztrátu zaměstnání. Rizikový Klaus Erik Tabery Na pořekadle „všechno špatné je pro něco dobré“ bude kus pravdy. Konflikt v Gruzii totiž přinesl důležitý střet do české politiky. Ukazuje novou dělící linii mezi politickými silami v otázce zahraniční politiky.
Minulý týden
Minulý týden Erik Tabery Češi si připomínali čtyřicet let od vpádu ruských vojsk do Československa; poděkování obdrželi ruští disidenti, kteří v roce 1968 vyslovili okupované zemi podporu, stejně tak i rakouský prezident za velkorysou pomoc, kterou jeho země poskytla emigrujícím Čechoslovákům. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Nic se vám nemůže stát Tereza Brdečková Prázdniny pomalu končí. Příští týden zasednou do škol děti vyzbrojené proti učitelům mobilními telefony. Lidé se vrátí z Kréty, Dalmácie či Mallorky. Postesknou si navzájem, jak je u nás draho, a vrhnou se do podzimních stresů. Bez nich to nejde, ale přiznejme si: nežije se tu špatně. Rozzvučený den Jakub Novotný Tý – tululů – tulululululylá. Budík. Přes nos se mi natahuje ruka šmátrající po zvonícím mobilu, já chci ale ještě spát. Je kolem půl sedmé ráno. Chvíli zkouším ještě zapírat pracovní den, ale když slyším cvaknutí dveří od koupelny a pak Markétu, jak se vedle v pokoji obléká, musím vstát, abych stihl jet společný kus cesty do práce s ní.
Ve hvězdách
Napůl orel, napůl Švýcar Petr Třešňák Slavní piloti obvykle vcházejí do dějin coby průkopníci létání, případně hrdinové stíhacích bitev. Hermann Geiger byl jiný případ. Do pilotní kabiny poprvé usedl v době, kdy už létal celý svět. Spoušť kulometu nikdy nestiskl a celý život prožil prakticky v jediném městečku uprostřed švýcarských Alp.
Eseje
Noci v Tbilisi. Nino Haratvišili Je po jedenácté večer, vracím se do svého bytu v Tbilisi (byla jsem si koupit cigarety) a zaslechnu zvláštní šepot. Skupina žen a mužů sedí na lavičkách a mluví. Jenže v Gruzii lidé normálně mluví tak nahlas, že je slyšíte i z deseti metrů. Čert na zdi André Glucksmann, Bernard-Henri Lévy Nevěřte tomu, že jde o lokální záležitost: od pádu berlínské zdi je to zřejmě nejdůležitější bod v moderních evropských dějinách. Moskva udala tón: „genocida“. Tak zní Putinovo obvinění. Při šedesátém výročí osvobození Osvětimi to slovo vyslovit nedokázal. Jemný Medveděv mluví o „Mnichově“, jako kdyby Gruzie se svými čtyři a půl milionu obyvatel byla reinkarnací třetí říše.
Trendy
Prodej si sám Karolína Vránková Model Letní den měl prý velký úspěch. Také Květy v tyrkysu. Jsou to názvy tašek a jejich autorka jich prodala už několik, zájem je i o její vlastnoručně vyrobené prstýnky a náušnice. Klára Kubešová přitom není módní návrhářka, ale matka tří dětí z Kuřimi. Telemedicína až do domu The Economist Ostrované mají k dispozici lékařská zařízení, která se řadí k nejmodernějším na světě, a to díky projektu Tristan, což je důmyslný experiment v oblasti telemedicíny. Toto odvětví, v němž se snoubí telekomunikace s medicínou, se mění spolu s technologickými pokroky.
Civilizace
Škola základ života Miloslav Petrusek Bylo napsáno mnohé o tom, jak školství nezaložené na autoritě učitele vede k poklesu disciplíny, šikaně, neochotě žáků soustředit se na obtížnější úkol či jen udržet pozornost delší dobu – a to jak na základních, tak i na středních školách, kde ke kouření přibude i nějaká ta droga. Duchové hor se vracejí Markéta Pilátová Jedním z letošních španělských bestsellerů je kniha psychologa a historika Antonia Breverse Juanín a Bedoya, poslední partyzáni. Vyšla v pravý čas. Španělé ji čtou v době, kdy se jejich nedávná historie pomalu vynořuje ze zapečetěných archivů a hromadných hrobů. Drahý, ale slibný Ondřej Dvořák Obyvatelé jihofrancouzského městečka Saint-Paul-lez-Durance jsou od roku 1959 na ruch ve svém okolí zvyklí; v nedaleké lokalitě Cadarache tehdy vyrostly první nukleární laboratoře, výhonky francouzského jaderného programu. Skutečně převratné věci se tu ale začaly dít až docela nedávno: přijely stavební stroje, začaly přípravné práce pro položení základů osmipodlažní budovy. Rodí se tu nejdražší vědecký projekt v historii.
Prvních 15 minut
Kde se bere temnota Jan H. Vitvar Petra Malá (1979) mluví pomalu, tiše, pečlivě váží každé slovo. Letošní absolventka pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové v oboru fotografie má co vyprávět.
Kultura
Alois Nebel: Vlajka Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Víkend bez televize Jan Gregor Poslední dny prázdnin jednoho přímo svádějí k tomu, aby neseděl večer doma u televize, ale vydal se za filmovými zážitky na nějaký z festivalů nebo přehlídek. Pro ty, kteří jsou už unaveni okurkovou dramaturgií českých televizních stanic, se jako dobrý tip jeví třeba výlet do Karlových Varů. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Rodinná pouta ze severu Jan Gregor V tomhle melodramatu dánské režisérky Susanne Bierové je tolik scén, v nichž hlavní postavy prolévají slzy, že by si je většina tvůrců nadávkovala pro deset filmů. Stačilo by málo, aby snímek Po svatbě, kandidát na Oscara za cizojazyčný film, který v roce 2006 nestačil na německé Životy těch druhých, sklouzl k uplakané mýdlové opeře. Jaké zvuky mizí z Prahy Pavel Klusák Vymírají zvuky kolem nás? Lze zvuk dnešních měst nějak zkulturnit? Dá nám práci vyrovnávat se s „novými zvuky“ v našem okolí? Od letošního jara do podzimu můžeme v Praze potkat individua plížící se s mikrofony – a podobnými otázkami v hlavě. Záhada červené kuličky Jan H. Vitvar V restauraci v tomhle rozhodně nepanovala shoda: jedni mínili, že Milan Baroš konečně ukáže, co v něm je, a dá Petrovi Čechovi minimálně jeden gól; druzí oponovali, že Čech vychytá nulu a Baroše pošle trenér ještě v prvním poločasu pro mizerný výkon do sprch. Přivázaní na jednom laně Jiří Zizler Moře stejně tak jako hory a poušť představuje zvláštní prostor, který v člověku vyostřuje vnímání, obnažuje podstatu věcí a umožňuje mu přiblížit se k sobě samému. Skotský autor Ian Stephen (1955), básník a tvůrce divadelních her určených k uvádění v „britských rybářských vesničkách a městečkách“, je spjat se souostrovím Vnějších Hebrid, kde se narodil a dosud žije. Tankový prapor po čínsku Ladislav Nagy Román, který cenzura odsoudila jako „urážku Mao Ce-tunga a armády“ a zakázala jej „přetiskovat, rozšiřovat, komentovat a citovat“, nás zavádí hluboko do temnot čínské kulturní revoluce. Novinky Respekt Knižní novinky Kafkova vdova Dora Magdaléna Platzová Co se zájmu odborníků týče, je Franz Kafka světová jednička. Jen o Shakespearovi toho bylo napsáno víc. Jako by se tomu někdo tam nahoře trochu vysmíval, čas od času pohodí kafkologickým ohařům pár návnad. Například letos v létě. Vypněte to rádio! Jan Potůček Celé je to velmi absurdní historie. Další její dějství se odehraje tuto neděli: generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík 31. srpna vypne analogové vysílání ČRo 4 – Rádia Wave ze středočeského vysílače Cukrák, aby tak předešel svému odvolání.
Rozhovory
Špatně uspořádané město mě zraňuje Ondřej Nezbeda, Jan Němec Radovan Lipus je sice divadelní režisér, ale známější je asi jako spoluautor a tvůrce pozoruhodného dokumentárního cyklu Šumná města. Nedávno vyšla jejich část na DVD a jejich desetileté natáčení se na počátku podzimu uzavře. Celou sérii bude tvořit 66 dílů a zmapované tak budou téměř všechny významné architektonické a urbanistické lokality v České republice.
Téma
Zpráva o budoucnosti světa Jiří Sobota Dvě nové významné knihy zabývající se mezinárodními vztahy, The Return of History and the End of Dreams amerického neokonzervativce Roberta Kagana a The Post-American World editora týdeníku Newsweek Fareeda Zakarii, vidí dnešní svět sice úplně protikladně, jedno však mají společné – klidné rozpoložení Středoevropana bere po přečtení obou z nich rychle zasvé.
Svět
Dopis z Varšavy Michal Kacewicz Den před slavnostním podepsáním smlouvy o výstavbě protiraketového štítu ve Varšavě chtěl premiér Donald Tusk vystoupit v televizi se svým projevem. Už ráno požádal polskou televizi o poskytnutí vysílacího času. Prezident Lech Kaczyński byl ale rychlejší. Kavkazská cesta The Economist Silnice z Tbilisi do Vladikavkazu vypovídala minulý týden o několika různých věcech: o ruské invazi do Gruzie, o hospodářské úspěšnosti Gruzie a jejím katastrofálním vpádu do Jižní Osetie a o největším střetu Ruska se Západem od konce studené války. Váhaví střelci Tomáš Lindner Po ruské invazi do Gruzie létají vzduchem slova, která jsou cítit střelným prachem. „Nesmíme dovolit, aby to Rusku jen tak prošlo,“ prohlásila podle informací The New York Times minulé úterý na summitu NATO v Bruselu americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Ekonomika
Spekulanti u čerpadel Thomas I. Palley Ještě před několika týdny, kdy cena ropy prudce stoupala, probíhala vášnivá debata o relativní roli základních ekonomických ukazatelů a spekulací na rostoucí ceny ropy. A ačkoliv dnes ceny ropy ustoupily ze svého maxima, nesmí být tato debata zapomenuta, protože má hluboké politické důsledky a vládní představitelé by byli pošetilí, kdyby je ignorovali. Soumrak farmářů Tomáš Pavlíček Do českého zemědělství vtrhla nová vlna. Vedle zkušených družstevníků, zběhlých ve složitém systému dotací, se začínají prosazovat konkurenti, kteří kromě kontaktů na ministerstvo skvěle ovládají i čím dál lukrativnější byznys s potravinami. A teď získali mocného spojence: ministra zemědělství, který se za jejich zájmy bije v Bruselu.
Česko
Správný rozestup Vladimir Vedrashko V dětství jsem moc chtěl mít kameru, ale dostal jsem dalekohled. Hrál jsem si s ním na kameramana, chodil po ulicích a něco natáčel. Měl jsem z toho velkou radost, držel jsem ten dalekohled vertikálně, protože tak aspoň trochu vypadal jako česká kamera ADMIRA 16 (už tehdy jsem věděl, že taková kamera existuje). Klausovi se bouří ODS Silvie Lauder Propast mezi nimi nebyla nikdy tak hluboká jako teď. Zatímco prezidenta Klause chválí ruská média za podporu vpádu své země do Gruzie, Topolánkova vláda posílá Gruzii pomoc a navrhuje proti Rusku tvrdý postup. Ale otázka zůstává pořád stejná. Zahraniční novináři a diplomaté ji naposledy pokládali po irském referendu o Lisabonské smlouvě: kdo vlastně mluví za Českou republiku? Don Řebíček Tomáš Sachr, Jaroslav Spurný Český ministr dopravy dnes sedí na stovkách miliard korun a všechny zajímá, kde tyhle peníze skončí. Na cestě k odpovědi leží pátrání po tom, jak se z neznámého severočeského podnikatele stala během pár měsíců klíčová osoba ODS.
Úspěch
Pobřežní hlídka to nevzdává Michal Komárek Tuzemská Vodní záchranná služba Českého červeného kříže se nikdy netopila v penězích, ale poslední sezona je přece jen trochu drsná. Pobřežní hlídky na ni totiž nedostaly od ministerstva zdravotnictví ani haléř: ve státním rozpočtu se nenašlo už ani těch osm milionů korun, které v minulých letech sice nepokrývaly náklady na její provoz, ale pomáhaly jí alespoň přežívat.
Z kraje
Ne před mým oknem Kateřina Čopjaková Sehnat pro dítě místo v mateřské školce může být v Česku nadlidský výkon. Oficiálními zřizovateli školek jsou obce, ale ty se do tohoto nevýnosného – a složitého – byznysu často příliš nehrnou. O to víc překvapí zpráva o místě, kde by sice radnice ráda novou školku zřídila, ale občané jsou proti.
Na pozvání
Logika, mystika a letní inspirace Tomáš Sedláček Bertrand Russell napsal sborník Mysticismus a logika a jiné eseje. Už spojení těchto slov je zvláštní, ale nebylo by na tom nic zas tak radikálního, kdyby pan Russell nebyl jedním z nejdůležitějších matematiků minulého století. Hlavní sdělení knihy je překvapivé, ale jednoduché. Logika potřebuje mystiku. Návrat Spojených států k civilizaci Igor Lukeš Událost zůstala skryta za kouřovou clonou debaty o radaru v Brdech, až se nakonec ztratila úplně v bouři na Kavkaze. Přesto je zásadně důležitá. Americký Nejvyšší soud v červnu 2008 rozhodl v kauze Boumediene v. Bush, že Lakhdar Boumediene a další osoby zadržované na Guantánamu mají právo na habeas corpus, tedy na regulérní proces před federálním soudem.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů
K věci
Dětem tady pořád nikdo nevěří Tomáš Sachr Vypadá to na pořádný problém. Ke kauzám jako Kuřim nebo Kulínský doplnila policie i statistiku, podle které v Česku případů týraných a zneužívaných dětí výrazně přibývá. Na druhé straně stojí převaha soudních verdiktů s hlavičkou „osvobozen“.
Blogy
Rozhovor s Davidem Odráčkou (Transparency International) Respekt Nešlo by podobně jako třeba v případě přírodní katastrofy vyhlásit nějaký „výjimečný stav“ ve veřejných zakázkách? Blog Respekt Redakce Respektu zaujala poměrně silně formulované stanovisko morální podpory malého gruzínského Davida proti vzkříšenému imperialismu ruského Goliáše. Tento postoj je pak uveden do zřetelné souvislosti s debatou o zajištění bezpečnosti přimknutím se k USA. Audit Jana Macháčka Jan Macháček Vše spěje k tomu, že možná už v tomto týdnu schválí parlament změnu zákona, která umožní vydávání tzv. zelených karet. Návrh zákona je správný z mnoha důvodů. Záleží na tom, jaké má kdo priority. Pro ty, kteří staví nade vše právní stát, je podstatné, že jednoduchý návrh pomůže odbourat nebo alespoň výrazně umenšit černý trh.
Krátce
Parvíz Mušaraf odstoupil Tomáš Lindner, Jiří Sobota Parvíz Mušaraf, který míval pověst spojence Západu na Středním východě, minulé úterý odstoupil z úřadu prezidenta Pákistánu. Předešel tím procesu odvolání, který proti němu chtěla zahájit vládní koalice vzniklá po únorových volbách. Zločin podle plukovníka Šlachty Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Několik týdnů avizovaná výroční zpráva, jak si český stát vede v boji s organizovaným zločinem, je tady. Kde tedy vidí nové vedení protimafiánského Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) největší rizika? A podle jakého scénáře chtějí zdejší elitní policisté mafii potírat? Krátce: přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Tvrdší podmínky pro nezaměstnané schválili po bouřlivé diskusi těsnou většinou poslanci. Podle zákona předloženého ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem se o měsíc zkrátí doba, po kterou lidé berou podporu, a příspěvek od státu se bude s ubíhajícím časem rychle snižovat.
Vaše otázky
Lze v autobuse odmítnout přepravu kočárků? Respekt Při hledání autobusového spojení z Vlašimi do Prahy jsme s manželkou řešili problém s přepravou kočárku. Většina námi vyhledaných spojů (např. Connex Praha, COM Transport) měla v poznámce uvedeno: „Dětské kočárky a velmi rozměrné předměty se nepřepravují.“

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte