Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Česko

Klausovi se bouří ODS

Propast mezi nimi nebyla nikdy tak hluboká jako teď. Zatímco prezidenta Klause chválí ruská média za podporu vpádu své země do Gruzie, Topolánkova vláda posílá Gruzii pomoc a navrhuje proti Rusku tvrdý postup. Ale otázka zůstává pořád stejná. Zahraniční novináři a diplomaté ji naposledy pokládali po irském referendu o Lisabonské smlouvě: kdo vlastně mluví za Českou republiku?

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Hlava státu se mračí, premiér zůstává klidný. - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK
Fotografie: Hlava státu se mračí, premiér zůstává klidný. - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Propast mezi nimi nebyla nikdy tak hluboká jako teď. Zatímco prezidenta Klause chválí ruská média za podporu vpádu své země do Gruzie, Topolánkova vláda posílá Gruzii pomoc a navrhuje proti Rusku tvrdý postup. Ale otázka zůstává pořád stejná. Zahraniční novináři a diplomaté ji naposledy pokládali po irském referendu o Lisabonské smlouvě: kdo vlastně mluví za Českou republiku? Vláda, nebo prezident? A my můžeme z domova přidat ještě jednu. Jak se rozhádaní vůdci budou domlouvat za čtyři měsíce, až se Česko postaví do čela Evropské unie?

Proti vládě

Prezidenta Václava Klause čekají neveselé chvíle. Když minulou středu večer komentoval vládní postoj odsuzující vpád do Gruzie a požadující urychlené stažení ruských vojsk, prohlásil, že kdyby vláda dál zastávala tento názor, „tak je to smutné a žalostné a já bych se na vládu velmi mračil“.

„Mračení“ bude jistě dost, ale spíš v opačném gardu. Vláda je totiž ve svém postoji ke konfliktu v Gruzii jednotná. „Vláda jako těleso se shoduje,“ říká premiér Topolánek.„A ODS má stejný názor jako vláda a ministr zahraničí a opačný než prezident,“ dodává místopředseda zahraničního výboru Tomáš Dub (ODS). „Rusko si sundává masku a je na místě mu dát najevo, co je pro nás nepřijatelné.“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.