200834-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/34

Koupit vydání
200833-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 9.–16. 8. 2008 200835-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 23.–30. 8. 2008
Editorial
Anketa: Vidíte nějakou souvislost mezi okupací Československa a ruským zásahem v Gruzii? Respekt Zprávy o dění v Gruzii jsou zatím příliš čerstvé, přecezené přes mnoho filtrů. Analýzy si odporují. Co se jeví jako tvrdý fakt, ukáže se později třeba jako informační či propagandistická mlha. Příštích 7 dní Respekt 20. a 21. srpna startují akce k 40. výročí okupace Československa, kromě jiného např. mezinárodní konference o vojenských aspektech okupace, posrpnové emigraci a jejích důsledcích. Průzkum Respekt Průzkum: Vliv přijetí eura podle slovenských firem Editorial Martin M. Šimečka Náš kreslíř Pavel Reisenauer si vybral dovolenou možná v předtuše, že v tomto okamžiku jdou žerty stranou (vyjma jeden na straně 12). Fotografie ruského vojáka na obálce ostatně mluví za všechno.
Ekonomika
Mejdan už skončil The Economist Léta šlo všechno jako na drátkách a mejdan ještě neskončil. Po více než deset let těžila východní Evropa z výjimečné souhry šťastných okolností. Ekonomická a politická stabilita posílila důvěru investorů a snížila náklady na půjčky. Velký rezervoár levné a disciplinované pracovní síly spolu s uvolněným polem pro podnikatelské talenty daly vzniknout prosperující nové soukromé sféře.
Úspěch
Zelný genius loci Jan Brabec Je středeční dopoledne a na historickém náměstí zvaném Zelný trh v centru jihomoravské metropole právě vrcholí místní slavný trh. Nejde o žádnou pouťovou atrakci přetékající nabídkou nejlevnějších hrnců, stříkacích pistolí či kovbojských klobouků, kterou známe z většiny českých měst. Tady máme tu čest s tradičním prodejním místem pro pěstitele všeho druhu z celého okolí Brna.
Česko
Klidně zabijte souseda! Anneke Hudalla Nejvyšší povinností novináře je, jak známo, psát pravdu. A proto bych se vám ráda hned v úvodu přiznala k něčemu, co může vypadat jako arogantní nezájem cizince: problematika nedostatku zubařů v Čechách mě vlastně vůbec nezajímá. Asfaltová divočina Adam Šůra Je to starý – a dnes už trochu ohraný spor. Turisté i šumavští starostové už léta kritizují ochranáře z parku za to, že do těch nejkrásnějších míst Šumavy odmítají pouštět lidi. Ironicky se mluví o „zelené oponě“, která nahradila tu „železnou“. Vedení parku se nedávno rozhodlo tuhle zelenou oponu prolomit. Boj o soudy Ondřej Kundra, Silvie Lauder Prezidentem čerstvě podepsaný zákon o soudech a soudcích silně posiluje vliv politiků na nezávislost justice. Definitivní podoba zákona o soudech a soudcích je zdrcující především proto, že zdejší politici dlouhodobě – a celkem úspěšně – právo i jeho vykonavatele ohýbají podle svých potřeb. Úplně černé to ale není. Šťávova zlatá trefa Ondřej Kundra Rozhodnutí mezinárodních arbitrů, že český stát musí vyplatit firmě Diag Human devět miliard jako odškodné za zmařený byznys, vyvolalo poprask. Auta na rozcestí Tomáš Sachr, Anneke Hudalla Svět jim patří pořád, ale tak dusivé léto už dlouho nepamatují. Rekordně vysoké ceny ropy sice už zase klesají, ale zítra může být vše jinak. Není divu, že šéfové světových automobilek mluví nahlas o tom, že trh s auty už nikdy nebude, co býval.
Z kraje
Zachraňte Trosky Michal Komárek Spor, který se vleče už přes pět let podle všeho nyní vstupuje do závěrečné fáze. Teprve na jejím konci bude jasné, zda chráněnou oblast protne těsně pod zříceninou hradu Trosky nová dálnice.
Minulý týden
Minulý týden Erik Tabery Po týdnu napjatého čekání se česká společnost dočkala vyjádření prezidenta Václava Klause k válečnému rusko-gruzínskému konfliktu, podle hlavy státu jsou chyby na obou stranách; Mirek Topolánek v MFD naopak podpořil Gruzii a napsal, že patří do NATO. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
U pomníku Jan Balabán V městysi Sněžné v parčíku na návsi či náměstí stojí socha TGM. Tahle socha (nebo spíš sousoší) je pověstná hlavně tím, že přežila. V protektorátu byla schovaná pod uhlím v zadním traktu evangelického kostela, aby byla po válce vztyčena na původním místě. Sama na cestě Renata Placková Budík zvoní hloupě brzy, leč nastavila jsem si ho tak sama. Snídám, pročítám titulky včerejšího denního tisku, všichni ještě spí, takže se loučím jen se psem a pádím na autobus. Mezi do práce mířícími spoluobčany se v trampském a s batohem na zádech vyjímám poněkud nepatřičně.
Ve hvězdách
Odkaz natvrdlého anarchisty Ondřej Nezbeda Maximilianu Bircher-Bennerovi, který se narodil právě před 141 lety, ovšem nepatří jen prvenství receptu suché celozrnné směsi s ovocem, kterou dnes snídá půlka světa.
Na pozvání
Všichni my dobří nacionalisté Zdenek Slouka Hovoříme v mnoha tóninách: nacionalisté všeobecní, tedy vlastenci, i specializovaní, fašističtí a nacističtí, anarchističtí a ti s kříženými geny, jako třeba nacionalisté Alláhovi nebo židovsko-izraelští, také katoličtí, protestantští, bezbožní... Mnoho je nás a pojmu „nacionalismus“ jsme dali zvuk nejen špatný, ale také kakofonický, nesrozumitelný. Vytvořili jsme vakuum Jana Hybášková V Jižní Osetii se vytvořila enkláva podobná jihu Libanonu: území bez správy, se spornou kolonkou místní civilní obyvatelstvo, ovládané de facto původní ruskou generálskou mafií, která je na obtíž i Kremlu.
Eseje
Krátké léto autonomie Richard Wagner Dvacátého prvního srpna 1968 skončilo jednomu šestnáctiletému mladíkovi léto. Mně. Bylo to léto se Stepním vlkem, Jimim Hendrixem a Stones. Bylo to léto v jedné pracovité banátské vesnici, kde se polozralá rajčata nosila v bedýnkách k nákladnímu vlaku jedoucímu na Západ. Žlutá ponorka Georgi Gospodinov Většinou pozorujeme a opisujeme to, co se opravdu děje. Já bych chtěl vyprávět o roku 1968, který se nekonal. Protože i v tomto roce, v němž se toho tolik dělo, v roce jako stvořeném pro média, jsou místa, kde žádné dění nebylo. Kolem celé té jubilejní slávy vzpomínek a debat o roce 1968, které jako kdyby neměly konce, je v Bulharsku ticho po pěšině.
Komentáře
Svoboda nad zlato Jan H. Vitvar Pro vítězství na olympiádě jsou ochotni obětovat všechno. Americká gymnastka Chellsie Memmelová si před čtrnácti dny zlomila kotník, přesto minulý týden nastoupila na bradla a svým kamarádkám pomohla vybojovat stříbro v soutěži družstev. V nezávislosti je síla Jaroslav Spurný Demokracie a svoboda se neobejdou bez nezávislých soudců. Nezávislost soudů na výkonné moci je nejdůležitější zárukou svobody. Tyto dvě zásadní věty zná v různých obměnách každý právník a určitě o nich slyšela většina politiků. V Česku přesto není možné prosadit skutečnou nezávislost justičních orgánů. Existuje odkaz roku ’68? Erik Tabery Pohled na ruské tanky obsazující Československo a vzdorující společnost stále zvyšuje tep. A to i člověku, který ty čtyřicet let staré události nezažil. Ruské probuzení Jiří Sobota Ruská invaze do Gruzie, tedy na území země, jež má písemně slíbený vstup do NATO, je spojencem USA v Iráku a v níž působí stovka amerických vojenských poradců, je průlomovým okamžikem ve vztazích mezi Ruskem a Západem.
Trendy
Dédéer styl Karolína Vránková V lepší berlínské čtvrti Mitte ve značně předraženém obchodě s designovými předměty visela mezi módním zbožím také červená kabelka. Na první pohled produkt módního průmyslu NDR, označena byla protimluvem „umělá kůže“ a cenovkou 55 eur. Kdo by si něco takového koupil? Česko ze hřbetu Karolína Vránková Vybírání koňských cest vyžaduje trpělivost a vyjednávání s majiteli pozemků; koňů se prý shodně obávají zemědělci, lesáci i myslivci. Právě proto jsou průkopníci koňského turismu vybízeni k nekonfliktnímu chování i k tomu, aby si s sebou na trasu brali lopatku a odklízeli trus.
Civilizace
Lidská drenáž Václav Cílek Jednou z největších výhod Evropské unie je volný pohyb osob. Můžete si doma zapomenout pas a přece projet půlku Evropy. Většina dobrých věcí však má nežádoucí vedlejší účinky. Skrytá daň peněz Peter Singer Když lidé říkají, že „peníze jsou kořenem všeho zla“, obvykle to nemíní doslova. Tak jako svatý Pavel, autor citátu, mají na mysli lásku k penězům. Mohly by peníze samy o sobě představovat problém, ať už po nich prahneme, či nikoliv? Než trhneme oponou Ondřej Nezbeda Dnes se nám zdá úsměvné, že římský učenec Plinius starší považoval trubce za otroky včel. Pousmějeme se i nad Aristotelem, který předpokládal, že včelí „stát“ řídí král – řecká společnost byla machistická a zdálo se absurdní, že by včelí společenstvo mohla vést samička. Moderní vědec by řekl, že tehdy šlo o projekci společenské struktury do přírody, podobně jako když přírodní národy přisuzují zvířatům lidské vlastnosti.
Dopisy
Dopisy Respekt V článku Nesledovat, prosím (Respekt 33/08) při krácení omylem vypadlo, že na případ třebíčského novináře, který dostal pokutu za to, že natočil útočníky kamenující jeho dům, jako první upozornila Česká televize.
Prvních 15 minut
Deset hodin denně Jaroslav Formánek Momentálně nacvičují studenti třetího ročníku Vyšší odborné školy herecké adaptaci hry A. N. Ostrovského Schovanka. Jejich absolventské představení přitom vzniká za podmínek, jež by jim mohl klidně závidět nejeden soubor tuzemské divadelní scény. Vede je totiž jeden z nejpřednějších současných světových režisérů a nositel prestižní ruské divadelní ceny Zlatá maska Lev Erenburg.
Kultura
Alois Nebel: Semafor Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Osm hodin na útěku Jan Gregor Svého času byl režisér Carol Reed občas obviňován, že filmem Štvanec (1947) straní zločincům. Popsal v něm osm hodin v životě Johnnyho McQueena, šéfa buňky republikánské IRA, který po zpackaném loupežném přepadení vážně zraněný hledá v ulicích Belfastu azyl před policisty, kteří kolem něho pomalu, ale jistě utahují smyčku. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Náttúrističtí andělé Pavel Klusák Když mluvíme o hudbě, často se neubráníme „psychoanalytickým“ kategoriím smutná – veselá. U Sigur Rós se ale mnozí shodnou, že v ní žijí oba póly zároveň. Na rozdíl od extravertní a názorové Björk zůstává nejslavnější islandská skupina v mlžném oparu. Nové režimní umění Tereza Brdečková Krvavá hraběnka Báthoryová láme rekordy v domácích kinech – zatím ji vidělo bezmála půl milionu diváků. Na Jakubiskův film chodí mladí i staří, intelektuálové i příznivci romantiky či akčních filmů. Je znát, že u nás dlouho chyběl „opravdový“ český film: velkoryse pojatý, dobrodružný, kostýmní. Strašný filmů Máj Jan Gregor Každou další adaptací významného literárního díla F. A. Brabec zabředává čím dál hlouběji do bažiny nevkusu. Jeho filmové ztvárnění Máchova Máje člověka přímo vybízí, aby ho zařadil do škatulky krystalického kýče. Ostrov mluvících lišek Jan Gregor Nejen lišky jsou v románu islandského literáta Sjóna Syn stínu poněkud excentrické. Mladá žena postižená Downovým syndromem v něm jako oko v hlavě střeží skládačku ve tvaru rakve ukrývající latinské citáty z Ovidia. Odsedíš si deset let Markéta Pilátová Ve dne v noci chodil a hledal pohled vraha. Hrdina románu Za úplňku španělského spisovatele Antonia Muñoze Moliny (1956) hledal umanutě oči, ve kterých přece musela zůstat nějaká stopa po hrůzném zločinu. Novinky Respekt Knižní novinky Kořeny, co visí ve vzduchu Hana Waisserová Jejich romány vycházejí po celém světě v obřích nákladech a lámou prodejní rekordy. Dostávají nejprestižnější literární ceny. Spisovatelé jihoasijského původu jako Jhumpa Lahiriová, Arundhati Royová, Mohsin Hamid či Kiran Desaiová jdou ve šlépějích frontmanů s indickými kořeny typu Salmana Rushdieho a V. S. Naipaula. Jde to i bez hnoje Jan H. Vitvar V Česku nyní probíhají dvě velké výstavy, které zájemce uvedou do fascinujícího světa umělců, pro něž je naše realita jen jednou z mnoha dostupných. Od narození toho nejslavnějšího u nás v sobotu uběhne přesně sto let.
K věci
Ruská invaze je zlom Tomáš Lindner, Martin M. Šimečka Vpád ruské armády do Gruzie vyvolal silnou, byť prozatím především verbální reakci v USA a v Evropě. O politických dopadech událostí, postoji EU a o historických paralelách jsme mluvili s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.
Blogy
Audit Jana Macháčka Jan Macháček Jak jdou kontakty s bývalým vysokým komunistickým funkcionářem dohromady s Topolánkovým (nedávno osvojeným) antikomunismem?
Vaše otázky
Kdo platí škody při zablokování dálnice? Respekt Ten, kdo nabourá např. do svodidel, a poškodí tak něco víc než plechy vlastního auta, má podle zákona povinnost to nahlásit správci komunikace, tedy Správě silnic a údržbě dálnic.
Krátce
Krátce: přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt O desítky metrů nižší by chtěl vidět Výbor světového dědictví UNESCO plánované mrakodrapy na pražské Pankráci. Společnost ECM, která projekt připravuje, ale dál počítá s tím, že jedna z budov bude mít přes sto metrů.
Rozhovory
Nejistota –moje životní pozice Marcela Pecháčková Po hektickém roce, kdy objížděla se svým filmovým dokumentem Marcela filmové festivaly po celém světě a sbírala za něj ceny, se ocitla v idyle. Helena Třeštíková sedí na zahradě rodinné chalupy na Vyžlovce, pije kávu a kouří tenkou cigaretu.
Téma
Patnáct minut, které stály za to Jaroslav Formánek, Petr Třešňák Za vaši a naši svobodu. Transparent, který agenti KGB před čtyřiceti lety vyrvali z rukou osmi osamělých demonstrantů na Rudém náměstí, předznamenal do té doby neslýchanou vlnu odporu, která se v srdci komunistické říše zvedla po okupaci Československa.
Svět
Hrubá síla vítězí Tomáš Vlach Od invaze do Afghánistánu v prosinci 1979 ruská armáda poprvé provedla otevřenou invazi na území jiného státu. Vůbec poprvé se také v postsovětském prostoru střetly dvě regulérní armády a to poskytlo cenný materiál vojenským analytikům. Ukázalo se třeba, že budoucnost konfliktů nemusí být v malých mobilních jednotkách kombinovaných se superpřesnými zbraněmi. Bez Rusů nastane chaos Roman Staněk Bombardování, noční útěk lesem do gruzínského Gori, další bombardování a další útěk směr hlavní město Tbilisi. Gruzínští uprchlíci z Jižní Osetie na nohou strávili desítky hodin, pronásledováni bandity. Teď už jsou v bezpečí – v provizorních uprchlických táborech v okolí Tbilisi. Návštěva v Cchinvali Josef Pazderka Připravte se na nejhorší, navštívíte město duchů – tak zněla slova ruských vojáků. Tři dny po nejtěžších bojích o jihoosetinské Cchinvali pootevřela ruská armáda první dvířka pro zahraniční novináře, shromážděné v severoosetinském Vladikavkazu. Energetický koridor Jan Macháček Rusko-gruzínský konflikt může být vykládán různě, ale jedno je zjevné: hraje se o přímou energetickou závislost Evropy na Rusku. Při pohledu na ruské tanky v Gruzii to tak možná nevypadá, ale dnešní Rusko si počíná chytřeji než bývalý Sovětský svaz. Válka podle scénáře The Economist Gruzie byla kdysi perlou ruského impéria a Rusko se nikdy v duchu nesmířilo s tím, že je z ní dnes nezávislý stát. Tento měsíc promítlo Rusko své nostalgické snění do praxe.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte