200833-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/33

Koupit vydání
200832-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 2.–9. 8. 2008 200834-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 17.–24. 8. 2008
Editorial
Anketa: Jak vnímáte existenci budoucího amerického radaru v České republice? Je pro Rusko nebezpečný? Respekt Radar je nebezpečný jak pro Rusko, tak pro vás. Pro Rusko představuje další utahování smyčky okolo naší země ze strany Spojených států, což začalo po rozpadu Sovětského svazu, kdy si Američané mysleli, že jsme zeslábli a budou si s námi moci dělat, co se jim zlíbí. Průzkum Respekt Průzkum: Důvěra lidí v soudy. Příštích 7 dní Respekt V sobotu 16. srpna můžeme pozorovat částečné zatmění Měsíce. Do polostínu Země vstoupí Měsíc podle středoevropského letního času ve 20.25 a do stínu Země se začne nořit ve 21.36. Editorial Martin M. Šimečka Přečtěte si odpovědi v anketě hned vedle tohoto sloupku. Ten mráz, který člověku běhá po zádech při jejím čtení, přichází z Ruska.
Komentáře
Běh přes překážky Jan Macháček Lex Vesecká Jaroslav Spurný Podle informací Respektu je už rozhodnuto o osudu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Ostře sledovaná Čína Martin M. Šimečka Je zbytečné a vůči sportovcům vlastně nefér očekávat od nich jakákoli gesta podpory Tibeťanům nebo čínským disidentům. Každý sportovec, který se na olympiádu dostal, musel ze sebe vyždímat téměř nadlidský výkon, musel věnovat svému tělu prakticky vše, včetně své inteligence, kterou rozvíjí jen jako nástroj poznání svého těla. Zemanova partie Erik Tabery V sociální demokracii zavládla panika, Miloš Zeman jde po krku Jiřímu Paroubkovi. I když nedávné založení Sdružení přátel Miloše Zemana vzbuzuje při prvním poslechu spíše úsměv, jde o událost, která si zaslouží pozornost. Svědčí o tom fakt, že stoupenci Jiřího Paroubka okamžitě zahájili jednání, jak na situaci reagovat.
Minulý týden
Minulý týden Erik Tabery Pražská burza je na prodej. Na Znojemsku shořely během posledního měsíce tři kombajny, od kterých se vznítilo celkem pětadvacet hektarů pole. Obvodní soud pro Prahu 2 oznámil, že se mu ztratil kompletní spis ke známé kauze vytunelování CS Fondů, což znamená, že se musí pořídit znovu celý důkazní materiál. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Před čtyřiceti lety Jiří Kratochvil Další z kapsáře brněnských legend, bájí a pověstí: V brněnské kanalizaci přebývá Hryš z královského rodu Kohryšů. V pohotovosti Je mi 33 let a pracuji jako zásahová jednotka u bezpečnostní agentury Security Monit v Třebíči. Jsem svobodný a žiji společně s rodiči v bytě v Třebíči. Budím se v osm hodin mobilem, který hraje.
Ve hvězdách
Velký český lovec orchidejí 1824 Ondřej Nezbeda Kdyby se dnes Benedikt Roezl věnoval své zálibě se stejnou vášní, jaké propadl za svého života, skončil by ve věznici nebo aspoň s mezinárodní ostudou. Podobně jako v roce 2004 Jindřich Šmiták a Čestmír Čihalík, kteří se snažili z Nového Zélandu ilegálně převézt 326 druhů rostlin, z toho 93 druhů orchidejí.
Eseje
Sám proti impériu Viktor Jerofejev V Rusku zemřel skutečně velký člověk. Pojil se v něm spisovatel a disident, hrdina i historik, bojovník i humanista. Dostal Nobelovu cenu za literaturu – což pro učitele z Rjazaně s rakovinou, který protrpěl sedm let v lágru, neznamenalo jen celosvětové uznání, ale, jak bychom řekli v Rusku, také boží vyvolenost. Absurdní život doktora Dabiće Slavenka Drakulič Předtím vypadal jako romantický básník s dlouhými, prošedivělými vlasy, nosil tmavé obleky a motýlka a jeho velkorysý styl dělal na lidi dojem, zvláště na ženy. Ale to bylo dávno, tehdy se ještě jmenoval doktor Radovan Karadžić.
Trendy
Kosení jako Tai Či Karolína Vránková Kosení nabízí duševní očistu, radost ze smysluplné činnosti a meditaci svého druhu. A tak majitelé trávníků všech velikostí odkládají zánovní sekačky, vstávají od laptopů a berou do ruky kosu. Zelená pro hybridy Jan Horčík O hybridních automobilech se nějak všeobecně ví, že existují a jak přibližně fungují, ale potkat je na silnici je opravdu vzácnost. Priusů je u nás několik desítek, hybridních vozů celkově stovky. A přitom se očekává, že do dvaceti let to bude nejrozšířenější pohon osobních automobilů.
Civilizace
V Petriho misce Pavel Jungwirth Vznik nového ústavu v Akademii věd ČR by se s trochou nadsázky dal přirovnat k radostné události narození dítěte. Důvod k oslavě je o to větší, že letos založený Biotechnologický ústav je prvním takovým dítětem narozeným od sametové revoluce. Věřit cizinci Helena Březinová Proč mají skandinávské země tak zdravé ekonomiky? A proč podle nejnovějšího průzkumu provedeného ve 104 státech světa žijí nejšťastnější lidé v Dánsku? Za šťastné se zde označuje 77 % obyvatel, což je světový rekord. Jednou z hlavních příčin je podle mnohých vědců skutečnost, že si Skandinávci důvěřují. Za černou dírou The Economist Po více než deseti letech příprav, za cenu deseti miliard dolarů a spousty nervů se měly 8. srpna vřítit do Velkého hadronového urychlovače (Large Hadron Collider) první protony. Půjde zatím o zkušební provoz, ale už za dva měsíce se s kolizemi částic začne doopravdy.
Prvních 15 minut
Větší než malé množství sudiček Jan Němec Hravá, něžná, oduševnělá a s velkými mušími slunečními brýlemi – taková je toto léto Marta Svobodová. Ale tím parafráze trendy časopisu končí. Zatímco celebritu dělá z člověka to, že ho zná hodně lidí, tuto zpěvačku a výtvarnici stojí za to poznat pro to, co dělá.
Kultura
Alois Nebel: Letní tábor Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Krev pod pěti kruhy Jan Gregor Asi to nebude programová náhoda. V době, kdy bude na druhém programu ČT probíhat rekapitulace třetího dne olympijských her, nabízí Nova pohled na události, které otřásly největším sportovním svátkem před šestatřiceti lety v Mnichově. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Vítejte v zámku pohodové hrůzy Jan H. Vitvar Chyběla mu už jen silná motorka s vysokými řídítky a koženým sedlem burácející skrz oblaka umělého kouře. Gottfried Helnwein (1948) si potrpí na působivou sebeprezentaci. Kdyby byl rocker, motorku by si na pódiu nejspíš neodpustil. Gotham proti teroru Jan Gregor Pokud by někdo nevěděl, o čem že je šesté pokračování filmové ságy o Batmanovi s názvem Temný rytíř, stačí se podívat na plakát k filmu. „Vítejte ve světě bez pravidel,“ říká propagační slogan. Teplý dotyk divadla Magdaléna Platzová Představení Molièrovy frašky Lékařem proti své vůli nastudovala podle divadelních pravidel platných v 17. století francouzská divadelní společnost La Fabrique à théâtre. Cestou směrem k prázdnotě Jaroslav Formánek Na nevšední čtenářský zážitek lze narazit kdekoliv. Třeba i v současné slovenské tvorbě, která svou jazykovou blízkostí (a v době internetových obchodů i snadnou dostupností) navíc nabízí luxus srozumitelnosti. Středověká globalizace oblud Tereza Brdečková Jsou obludy na chrličích gotických katedrál vymyšlené? Odkud vzal Hieronymus Bosch své příšery s obličejem na břiše? Kde všude najdeme stromy wak wak, na kterých rostou lidské hlavy? Odkud pochází magická moc drahokamů? Kdo to může být? Respekt Posprejoval místa v londýnském centru i segregační zeď mezi Izraelem a Palestinou, svá díla nepozorovaně zanechal ve střežených muzeích i v klecích zoo. Britský sprejer Banksy nepochybně oplývá šarmem maskovaného lupiče-gentlemana: patří k němu i fakt, že se nikdy nenechal chytit. Nebo ano?
Ekonomika
Koupit, či nekoupit Luděk Niedermayer Ještě větší dilema než typická otázka v časech dovolené, zda koupit euro za 24, nebo dál čekat, vyvolává pohled na řádek kurzovního lístku, kde v kolonce amerického dolaru stojí zhruba 15 korun. Potřebují ekonomové mozek? The Economist Noví neuroekonomové zahlédli cestu, jak odpoutat ekonomii od zjednodušeného modelu racionálního, sebestředného, maximálně užitkového rozhodování. Místo vytváření hypotéz o Homo economicus by mohli napříště ve svém výzkumu vycházet z toho, co se skutečně děje v hlavě Homo sapiens
Česko
Nesledovat, prosím Tomáš Pavlíček Po sporu o policejní radary je tady další případ, který řeší, co je důležitější. Je to ochrana před agresorem, nebo dokonalá čistota postupu, jímž se oběť brání proti útočníkovi? Jsem netolerantní Benjamin Bebee Jeden z nejdůležitějších teoretiků frankfurtské školy Herbert Marcuse napsal v roce 1965 esej s názvem Represivní tolerance. Třetí kariéra Silvie Lauder Donedávna o ně na českém pracovním trhu téměř nikdo nestál. Jenže teď se ukazuje, že mají něco do sebe: jsou klidní, zkušení, loajální, nemají na krku malé děti. A místní manažeři pomalu zjišťují, že se vyplatí si je získat a udržet. Řeč je o lidech nad padesát let. Už nikdy žádný pat Ondřej Kundra Dlouho odkládaný plán na změnu volebního systému je tady. A slibuje hned dvě radikální změny. Vítěz voleb by měl dostat velkorysý „bonus“, který by mu umožnil snadněji sestavit vládní většinu. Žít s řekou Tomáš Pavlíček Přestože se je lidé pokoušejí odnepaměti spoutat, zbyla v nich dodnes síla a divokost. A platí to i v krajině, kterou civilizace už dávno změnila k nepoznání. Jak se vlastně lidem žije s řekou? Vydali jsme se po Jizeře, jedné z těch, které si dodnes zachovaly něco ze své přirozenosti.
Úspěch
Pán náramků Karolína Vránková Jan Kalivoda se v cestě za penězi pustil do podnikání s identifikačními náramky, které se dnes při kontrole platících používají na všech velkých hudebních akcích. Dodává je nejen na festivaly, ale i na sportovní utkání, do nemocnic, porodnic a občas také márnic.
Z kraje
Vytrhejte koleje Adam Šůra Po Praze se o tom šuškalo už dlouho. Přesto ta zpráva, načasovaná do klidu srpnových dovolených, způsobila bouři. Radní města rozhodli, že koleje vedoucí na Masarykovo nádraží časem zmizí ze zemského povrchu a místo nich tu vyroste bulvár do Karlína, nákupní centra, kanceláře, byty a prý i park.
Rozhovory
Nezapomenout těch sedm dní Petr Třešňák Napůl voják, napůl mnich. Známou charakteristiku kunsthistoričky Anny Fárové si člověk v pražském bytě Josefa Koudelky rychle připomene. Stroze zařízená místnost, v níž všechno kromě postele slouží jedinému účelu: práci s fotografiemi.
Téma
A najednou zmizel Jan Brabec Čas od času je vidět na sloupech, u vchodu do metra, na zastávkách městské dopravy či výlohách obchodů vylepený letáček se zoufalou výzvou: hledá se ztracené dítě či jeho matka nebo i dospělý muž. Každý rok řeší policie na tisíce náhlých zmizení či útěků.
Svět
Báječná léta s antraxem Jiří Sobota Šíření strachu je smyslem každého útoku proti civilistům a dopisy s bakteriemi antraxu zafungovaly spolehlivě. Stále stejný kuchař Tomáš Lindner Centrální shromažďovací a překladatelský výbor, jméno pekingského úřadu jako by pocházelo z Orwellova románu 1984. Jeho posláním bývalo představit Číňanům ortodoxní socialistické myšlení, stranický orgán třeba do čínštiny překládal Marxův Kapitál nebo Leninův spisek Co dělat?.
Na pozvání
Komentátorův ponurý svět Jiří Pehe V minulém vydání Respektu nabídl politický komentátor Bohumil Doležal silné názory. Například, že předseda ČSSD Jiří Paroubek je nebezpečný, a pokud se dostane k moci, hrozí až jakási změna režimu. Kde Brežněv vládne Pavel Kosatík Už se to pomalu blíží – výročí srpnové okupace. Ale kdo si třeba ještě zjara myslel, že by se z těch kulatin mohla vyloupnout záminka, jak vyložit starý příběh nově pro tuto dobu, je patrně zatím zklamán. Žeň duchovních výbojů na téma pražského jara se nekoná, není co sklízet.
Dopisy
Dopisy Respekt Příčina není v kamionech, ale v nepříčetné nabídce a její akceptaci. Na pražské Bělohorské ulici má Billa regál mléčných výrobků 7 m dlouhý a sámoška o kousek dál jen 2,5 m – pro mne mléčných výrobků v nabídce víc, než je třeba. Billa má ohromné regály s alkoholem, v sámošce je koutek s běžnou klasikou a já tam najdu vždy nějakou dobrou značku. Kdyby se kupující občan ovládl a nehltal očima, na co nestačí „huba“, začalo by nejspíš jezdit méně kamionů.
K věci
V politice se stávají neuvěřitelné věci Ondřej Kundra Miloš Zeman teď potvrdil svoji ambici ucházet se o post prezidenta. O plánech bývalého premiéra a o tom, jak reálná je jeho prezidentská touha, jsme hovořili s poslancem sociální demokracie Davidem Rathem.
Blogy
Blogy Respekt Lov velryb je po všech stránkách velice ošemetná záležitost. Do roku 1982 mu nestálo v cestě zhola nic. Tedy až na kalkul, že vzhledem k obrovským možnostem komerčního využití velryb není radno je všechny vybít za několik let. Jinými slovy, velryby se mají chránit proto, aby je bylo možno v dostatečném počtu lovit. Diskuse s Pavlem Reisenauerem Respekt Máte ke všem svým dokončeným obrazům stejný vztah? Projeví se to nějak třeba na jejich zavěšení?
Vaše otázky
Jaké zvolit pojištění na cesty? Respekt Chystáme se s dětmi na roční cestu po Evropě včetně půlročního pobytu v Maroku. Využíváme pojištění u VZP (dospělí) a OZP (děti). Karty pojišťoven uvádějí, že jsou evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC), který potvrzuje nárok na lékařsky nezbytnou péči v zemích EU během přechodného pobytu. Co přesně tato formulace znamená?
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Tomáš Lindner, Respekt Centrální banka snížila po více než třech letech úrokové sazby. Při poslední změně v únoru letošního roku zvýšili bankéři hlavní úrokovou sazbu na 3,75 procenta, nyní je o čtvrt procenta nižší.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte