Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Editorial

Anketa: Jak vnímáte existenci budoucího amerického radaru v České republice? Je pro Rusko nebezpečný?

Radar je nebezpečný jak pro Rusko, tak pro vás. Pro Rusko představuje další utahování smyčky okolo naší země ze strany Spojených států, což začalo po rozpadu Sovětského svazu, kdy si Američané mysleli, že jsme zeslábli a budou si s námi moci dělat, co se jim zlíbí.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: JEKATĚRINA KONĚVOVÁ - Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt
Fotografie: JEKATĚRINA KONĚVOVÁ - Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

JEKATĚRINA KONĚVOVÁ

moskevská architektka, restaurátorka

Na prvním místě je třeba říct, že my Rusové nechápeme, proč se bratři Češi, Slované, spojili se Západem proti nám. Vaše i americká vláda tvrdí, že ten radar vzniká kvůli potenciálním hrozbám z Íránu. Ale my přece už máme svůj vlastní obranný systém, který by před takovými hrozbami ochránil i vás, a nabízeli jsme ho. Radar v Čechách nevzniká kvůli Íránu, ale bude namířený hlavně na Rusko, tak jako americké rakety v Polsku, a proto je pro nás nebezpečný.

DENIS ČAPOV

moskevský bubeník a kytarista

Jde o politickomocenskou hru mezi dvěma velmocemi, která silně připomíná rozmísťování různých zbraní na obou stranách železné opony v době studené války. Tehdy okolo toho taky padaly výhružky, vedly se hysterické diskuse na veřejnosti, mezi politiky, intelektuály, aby si stejně každá velmoc nakonec udělala to, co měla v plánu. Americký radar v Česku pro nás není nebezpečný, máme přece svoje vlastní vojenské prostředky, které by ho v případě nutnosti dokázaly eliminovat. Navíc v poslední době naše vláda začala opět pošilhávat po Kubě a radar u vás může Američanům vrátit jiným způsobem.

SVĚTLANA AKIMENTOVÁ

notářka z Novokuzněcka

Radar je nebezpečný jak pro Rusko, tak pro vás. Pro Rusko představuje další utahování smyčky okolo naší země ze strany Spojených států, což začalo po rozpadu Sovětského svazu, kdy si Američané mysleli, že jsme zeslábli a budou si s námi moci dělat, co se jim zlíbí. Pro vás je pak taky nebezpečný, neboť v případě jakéhokoliv konfliktu to bude jeden z prvních odvetných cílů. Jde zkrátka o velmi špatné řešení, lepší by byla vzájemná spolupráce, ovšem k tomu by musela být patřičná vůle z vaší i americké strany.

MICHAJIL LVOVIČ FEJKIN

někdejší partyzán, zaměstnanec v textilním průmyslu, předseda moskevského Svazu veteránů ze 2. světové války

S Ruskem se nežertuje a takovéto ohrožení naší země nedopustíme. Budou následovat odvetná opatření a jinak to ani nejde, protože za chvíli by NATO stálo před branami Moskvy. Údajné íránské nebezpečí je pouhou záminkou k tomu, aby nám Američané ukázali, že jsou silnější, a zase postoupili o krok blíž k Rusku. Máme ale dobré politiky a vojenské vůdce, kteří tuto strategii dávno prohlédli.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 33/2008 pod titulkem Anketa: Jak vnímáte existenci budoucího amerického radaru v České republice? Je pro Rusko nebezpečný?