2008-1799-mobr-cizinci-org..jpg
2008–1799-mobr-cizinci-org..jpg • Autor: Respekt

2008-1799-vobr-58AR332008.jpg
Fotografie: Komu se nedá důvěřovat, ten zemře. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Proč mají skandinávské země tak zdravé ekonomiky? A proč podle nejnovějšího průzkumu provedeného ve 104 státech světa žijí nejšťastnější lidé v Dánsku? Za šťastné se zde označuje 77 % obyvatel, což je světový rekord. Jednou z hlavních příčin je podle mnohých vědců skutečnost, že si Skandinávci důvěřují. Jejich vzájemná důvěra je skutečně abnormální. V Dánsku a ostatních skandinávských zemích věří ostatním zhruba 60 % lidí, což je přibližně dvojnásobek průměru EU. V České republice je to jen 27,5 % obyvatel.

Člověk se v severských zemích s rozdíly může setkat takřka na každém kroku. Během ročního studijního pobytu na Islandu jsem o víkendech pracovala v jisté velké restauraci jako barmanka. Od prvního dne jsem měla přístup k pokladně a očekávalo se, že budu nejen inkasovat, ale i přijímat velké objednávky.

Naopak v Česku platí „důvěřuj, ale prověřuj“; nedávno pořádalo naše oddělení skandinavistiky na filozofické fakultě konferenci. V pražské Městské knihovně bylo třeba objednat kávu a čaj zhruba pro sto osob – nic víc. Dvě milé paní prodavačky za pultem v bistru objednávku přijmout nemohly, pokaždé mě se sebemenším dotazem zdvořile odkázaly na pana majitele. O tom, že pan majitel bude mít při takové míře rozhodování o docela rutinních záležitostech méně času na skutečně důležité problémy, asi nebude pochyb. Ale nalistujeme-li ve Slovníku spisovné češtiny adjektivum …

200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte