Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

A najednou zmizel

Čas od času je vidět na sloupech, u vchodu do metra, na zastávkách městské dopravy či výlohách obchodů vylepený letáček se zoufalou výzvou: hledá se ztracené dítě či jeho matka nebo i dospělý muž. Každý rok řeší policie na tisíce náhlých zmizení či útěků.

2008-1776-mobr-3637R332008n.jpg
2008–1776-mobr-3637R332008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1776-vobr-3637R332008.jpg
Fotografie: Když vám někdo zmizí, nemá to žádný konec. Jako by život nebyl uzavřený. – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Bílý, štuky ozdobený dům obklopený vzrostlými smrky vypadá na první pohled idylicky, ale zdání klame. Jeho obyvatelé sem do krásné krajiny s rybníkem, kam občas zaletí ledňáček, odešli vlastně zapomenout. Před téměř jedenácti lety se totiž ztratil jejich devítiletý syn Jan Nejedlý a už se nikdy nenašel. Rodin s podobným osudem žije v Česku několik desítek. Zatím se s ním vyrovnávají osaměle, nicméně o jejich příběh a o lék na jejich trauma roste zájem. Každý si totiž dokáže představit sám sebe v podobné situaci a každý cítí tu strašidelnou bezmoc otázky: Jak vlastně může zmizet člověk za bílého dne uprostřed našeho bezpečného, civilizovaného světa?

Pohřešován a na útěku

Čas od času je vidět na sloupech, u vchodu do metra, na zastávkách městské dopravy či výlohách obchodů vylepený letáček se zoufalou výzvou: hledá se ztracené dítě či jeho matka nebo i dospělý muž. Každý rok řeší policie na tisíce náhlých zmizení či útěků. Pátrání je většinou úspěšné a pohřešované se podaří najít a vrátit je zpět k jejich blízkým či do příslušných institucí. Policie je může objevit vyčerpané, promrzlé či raněné, v nejhorším případě mrtvé jako oběti nějaké fatální nešťastné náhody či násilných trestných činů. Jen případy pohřešovaných dětí se v minulém roce počítají na téměř osm tisíc sedm set a jejich počet rok od roku stoupá: ještě před sedmi lety jich bylo o tři tisíce méně. Jejich nejčastějším…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte