0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Svět31. 8. 20087 minut

Neviditelné vojsko

Útoky na gruzínskou počítačovou síť začaly několik dní před vyostřením konfliktu, už na začátku srpna, v době narůstajících provokací na gruzínsko-osetinské linii. Když se k nim přidaly tanky a další těžká vojenská technika, bylo to v historii válek vůbec poprvé, kdy rozsáhlý kybernetický útok doprovázel klasické pozemní bojové operace.

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt
Fotografie: Těžko dokážete, kdo útočil. (Americké vojenské středisko na obranu proti útokům po síti) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz
Autor: Respekt
Fotografie: Těžko dokážete, kdo útočil. (Americké vojenské středisko na obranu proti útokům po síti) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz
Fotografie: Těžko dokážete, kdo útočil. (Americké vojenské středisko na obranu proti útokům po síti) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt
↓ INZERCE

Kdo chtěl během rušných dnů kavkazského konfliktu znát gruzínský pohled na věc a rozhodl se pro gruzínské internetové stránky, měl většinou smůlu. Obvykle se na ně nedalo vůbec dostat nebo na nich byly k vidění podivuhodné věci. Třeba na portálu prezidenta Michaila Saakašviliho visela mozaika fotografií přirovnávajících gruzínskou hlavu státu k Hitlerovi.

Útoky na gruzínskou počítačovou síť přitom začaly několik dní před vyostřením konfliktu, už na začátku srpna, v době narůstajících provokací na gruzínsko-osetinské linii. Když se k nim přidaly tanky a další těžká vojenská technika, bylo to v historii válek vůbec poprvé, kdy rozsáhlý kybernetický útok doprovázel klasické pozemní bojové operace.

Hackeři nepřišli s žádnou novou metodou, buď se na gruzínské stránky nabourali přímo, nebo využili účinný způsob označovaný jako DDoS (Distributed Denial of Service) – hacker snadno nainstaluje vir do tisíců jiných počítačů, jejichž majitelé nic netuší. V určeném okamžiku pak začnou všechny napadené počítače vysílat signály směrem k vybranému serveru a ten se pod náporem informací zhroutí.

Ačkoli NATO uvažovalo o vyslání svých počítačových expertů, největší díl pomoci poskytli gruzínské vládě krajané žijící v zahraničí. Gruzínci měli štěstí, že vedoucí nadnárodní společnosti Tupil System Inc., provozující datová centra, Nino Doijašviliová byla právě na dovolené…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc