Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Dráždění měšťáků

Skandinávské drama je pojem. Stalo se jím ve druhé polovině 19. století, v éře, která je na Severu spjata se zanícenými diskusemi o ateismu, Darwinovi a ženské emancipaci, ale i s ponorem do nevědomého duševního života.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Také Ibsen byl feminista. (Z inscenace Ibsenovy hry Brand) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Také Ibsen byl feminista. (Z inscenace Ibsenovy hry Brand) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V dramatu Hra snů Švéda Augusta Strindberga sestoupí Agnes, dcera boha Indry, na zemi a chce se seznámit se světem lidí. Čistá bytost kolem sebe vidí jen utrpení a beznaděj a hrou se jako refrén táhne Agnesina věta: „Lidé si zaslouží politování.“ Tento povzdech by mohl v záhlaví nést i záslužný knižní počin nakladatelství Elg nazvaný stručně 3×3.

Tři svazky obsahují po třech hrách tří současných skandinávských dramatiků: Dánky Astrid Saalbachové, Nora Jona Fosseho a Švéda Larse Noréna. Český čtenář tak může po dlouhé době zavítat na severskou divadelní scénu, a přitom konstatovat dvojí. Zaprvé, že lidé jsou dnes politováníhodní stejně jako v roce 1902, kdy Strindbergova Hra snů poprvé vyšla. A zadruhé, že i dnes se na Severu píší pozoruhodná dramata a odvážně se experimentuje s formou. Moc humoru ovšem od souboru nečekejme.

Neopustit pokoj

Skandinávské drama je pojem. Stalo se jím ve druhé polovině 19. století, v éře, která je na Severu spjata se zanícenými diskusemi o ateismu, Darwinovi a ženské emancipaci, ale i s ponorem do nevědomého duševního života. Vezměme si například právě Hru snů. Strindberg se v ní vypisuje z těžké psychické krize a ruší přitom dramatické konvence, protože ty k zachycení jeho duševních pochodů nestačí. Postavy jsou u něj výlučně výrazem lidské mysli,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.