2008-1984-mobr-37-mccainn.jpg
2008–1984-mobr-37-mccainn.jpg • Autor: Respekt

2008-1984-vobr-37-mccain.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Šestnáctého července John McCain pronesl proslov ke členům Národního sdružení pro povznesení barevného obyvatelstva (NAACP). V publiku zasedli takřka bezvýhradně černoši, většinou levicového založení. Málokoho z nich by vůbec napadlo volit republikána, notabene republikána kandidujícího proti muži, který by mohl být prvním americkým prezidentem černé pleti.

„Pokud dovolíte, začal bych několika slovy o svém soupeři,“ pronesl McCain. „Neprozraďte mu, že jsem to řekl, ale je to v mnoha ohledech pozoruhodný člověk.“ McCain prohlásil, že díky Obamovu úspěchu je hrdý na svou zemi, protože se ukázalo, že se posunuje pryč od „kruté a arogantní bigotnosti“ minulosti. Načež zdvořile vysvětlil, proč se s Barackem Obamou na některých otázkách neshodne – jako například na právu na svobodný výběr školy.

Téma si vybral chytře. John McCain propaguje vydávání kuponů, které by umožnily rodičům poslat své ratolesti z příšerných škol do lepších, ať už veřejných, soukromých nebo církevních. Věří, že státní peníze by měly jít za dítětem, a ne se řídit diktátem nějakého školského byrokrata. Kdekoli se takovéhle kupony nabízely, chudí černí rodiče je brali všemi deseti. Barack Obama se z úcty k učitelským odborům staví proti svobodné volbě školy – stejně jako většina vedení NAACP. A tak v sále John McCain…

200837-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200837-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte