2008-2042-mobr-38-civn.jpg
2008–2042-mobr-38-civn.jpg • Autor: Respekt

2008-2042-vobr-38-civ.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Nedávno jsem pro Nezávislou energetickou komisi zpracovával podklady o světovém sociálním vývoji a narazil jsem na nový, ale podle všeho významný jev. Týká se mladých lidí, kteří zůstali mimo civilizační kvas současného světa: někteří odmítají opustit domov rodičů, jiní nechtějí chodit do zaměstnání nebo do škol, další nemohou sehnat práci.

Zmínil jsem se pak o tomto fenoménu, popisovaném jako „neet generation“ nebo japonským slovem hikikomori, v rozhlasovém pořadu. Během asi tří let, kdy v rozhlase hovořím o ekologických, sociálních či energetických tématech, jsem nikdy nezažil tak intenzivní odezvu a nedozvěděl se tolik konkrétních příkladů, jako když jsem mluvil o tomto zdánlivě naprosto odtažitém úkazu. Jev, jehož jméno nedovedeme ani pořádně vyslovit – hikikomori –, není tedy jen záležitostí Japonska či bohatého Západu. Je to něco, co skrytě trápí i českou společnost.

NEET generation

Ve slovech „neet generation“ slyšíme ozvěnu pojmenování generace beatniků, ve skutečnosti však označují mladé Brity, kteří momentálně nepracují, nechodí do školy ani do žádných kurzů (NEET = Not currently engaged in Employment, Education or Training). Jde o nehomogenní skupinu mladých lidí (podle původní definice ve věku 16 až 19 let, ale často i starších), kteří práci buď nemohou nalézt, nebo ji nehledají. Právě těm druhým se budeme věnovat; mladým,…

200838-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200838-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte