Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Pod blobem tma

Hra kolem nové budovy Národní knihovny připomíná Havlovo Odcházení: nemá ani jednoho kladného hrdinu. V zatím posledním dějství došlo k odsunu jedné z hlavních postav, Vlastimila Ježka, z postu ředitele Národní knihovny.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Hra kolem nové budovy Národní knihovny připomíná Havlovo Odcházení: nemá ani jednoho kladného hrdinu. V zatím posledním dějství došlo k odsunu jedné z hlavních postav, Vlastimila Ježka, z postu ředitele Národní knihovny.

O podivných obratech primátora Béma se všeobecně ví. Také Ježkova kandidatura do Senátu a jeho „kulturní“ spojenectví s manžely ParoubkovýmiJiřím Čunkem v době, kdy vrcholila krize pražské ODS kvůli grantům, vybízí k domněnkám, že za jeho odvoláním stojí hlavně politické intriky. Částečně je to jistě pravda. Jenže nic nemění na tom, že ministr kultury měl k Ježkovu odvolání pádné důvody. V první řadě mezinárodní architektonickou soutěž, která – třebaže z ní vzešel slavný blob – byla od počátku spíše zpackaná.

Národ sobě…

K soutěži na novou budovu vyhlášené Národní knihovnou lze vznést mnoho výhrad a ta nejvýznamnější zní: proč se všem výhradám nepodařilo předejít? Svůj přípravný výbor mělo i Maroldovo panorama, jak to, že k tak důležitému projektu, jako je nová budova Národní knihovny, neproběhla předem odborná a veřejná debata? A že projekt za několik miliard korun dostal na starosti v podstatě jediný člověk, tedy bývalý ředitel NK, který teď také čelí žalobám?

Může za to uspěchanost, která je zpětně jen těžko pochopitelná. I kdyby se přípravám a konzultacím…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].