Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ve hvězdách

Čistý a opravdový 1988

V době, kdy na dresech sportovců zářila rudá hvězda, se v zaplněné pražské Sportovní hale proháněla za doprovodu punkové hudby na skateboardech parta kluků z celé Evropy ve vytahaných trikách s logy zahraničních firem. Minulý čtvrtek od téhle památné akce uběhlo přesně dvacet let.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Bez pozérství a komerce. (Euroskate 88) - Autor: Archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Bez pozérství a komerce. (Euroskate 88) - Autor: Archiv • Autor: Respekt

Pro spoustu Čechoslováků to byl přelomový rok. A pro komunitu zdejších průkopníků jízdy na prkně to platí dvojnásob. V době, kdy na dresech sportovců zářila rudá hvězda, se v zaplněné pražské Sportovní hale proháněla za doprovodu punkové hudby na skateboardech parta kluků z celé Evropy ve vytahaných trikách s logy zahraničních firem. Minulý čtvrtek od téhle památné akce uběhlo přesně dvacet let. Řeč je o závodě Euroskate 88, který si znalci okamžitě vybaví jako neoficiální mistrovství Evropy v tomto tehdy ještě hodně exotickém sportu.

Za oponou

Při pohledu za výklady skejťáckých butiků, přetékajících značkovým oblečením, se to zdá opravdu daleko. Skateboarding se stal sportem amerických teenagerů už na začátku 60. let. Po pár letech ale tahle zábava, inspirovaná jízdou na surfu, upadla v zapomnění. Jedním z důvodů byla nekvalitní kolečka, která u prvních prken stála u spousty drsných pádů. Zlomil to až začátkem 70. let mladý nedostudovaný technik Frank Nasworthy, kterého do Kalifornie přilákala touha jezdit na surfu.

Zrovna v té době začala hrstka pravověrných skateboardistů známá jako Z-Boys objevovat místní bazény, které zůstaly v důsledku sucha vypuštěné a po jejichž hranách se dalo skvěle jezdit. Nasworthy přivezl do slunné země i 10 párů měkkých polyuretanových koleček z bruslí. Změna se chytla a Frank v roce 1972 zakládá firmu na výrobu koleček…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.