0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Na pozvání19. 10. 20083 minuty

Dva vzkazy

I kdyby byl Milan Kundera skutečně zašel na policii ohlásit, že se někde vyskytuje špion, což se podle mne nestalo, je to třeba zkusit – aspoň zkusit – vnímat prizmatem doby.

Václav Havel
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Václav Havel - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt
Fotografie: Václav Havel - Autor: Tomki Němec
Fotografie: Václav Havel - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Václav Havel

(1936) je dramatik a spisovatel. V období normalizace byl vůdčí postavou českého disentu, po listopadu 1989 byl prezidentem Československa, po jeho rozdělení prezidentem České republiky (do roku 2003). Je autorem mnoha divadelních her a esejů, jeho dílo je přeloženo do mnoha jazyků.

I já tu dobu pamatuji. Pamatuji tehdejší atmosféru. Těžko se to vysvětluje. Já sám, dívám-li se zpět, tomu úplně nerozumím a občas se dokonce divím sám sobě a červenám se. Jak jsem mohl například užít pojem „socialistická literatura“, když jsem musel vědět, že to je pitomost a že žádná socialistická nebo kapitalistická literatura neexistuje a existovat nemůže? Jak jsem mohl na veřejnosti říkat něco jiného, než jsem si myslel?

Shodou okolností jsem byl včera na filmu Tobruk. A musel jsem si posté klást otázku: jak bych obstál ve skutečném boji? A ve vězení jsem se mnohokrát ptal sám sebe: co bys jim asi vyžvanil a nažvanil, kdyby tě fyzicky mučili? A naopak: co si asi mladí historici budou myslet, až někde najdou záznam, že jsem ve vězení udal jednoho vězně? Můžu jim samozřejmě vysvětlit, že ten člověk se chystal spáchat sebevraždu a nebylo technicky v mých silách ho zachránit jinak, a oni to pochopí a ocení. Mé komplikované dovysvětlení se ale bude navždy choulit kdesi v dalekém pozadí za strašnou původní informací o mé zradě.

Asi je jasné,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc