Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Svět prázdných ropných děr

Jsme svědky velké finanční krize, jež začíná proměňovat způsob, jakým se díváme na vlastní hamižnost, globalizaci a důvěryhodnost těch papírů, na kterých stával moderní svět – hypoték, akcií, dluhopisů a auditorských posudků.

2008-2365-mobr-56R442008n.jpg
2008–2365-mobr-56R442008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2365-vobr-56R442008.jpg
Fotografie: Velmi přitažlivé území. (Ázerbájdžán) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Jsme svědky velké finanční krize, jež začíná proměňovat způsob, jakým se díváme na vlastní hamižnost, globalizaci a důvěryhodnost těch papírů, na kterých stával moderní svět – hypoték, akcií, dluhopisů a auditorských posudků. Finanční zemětřesení by však nemělo přehlušit skutečnost, že současně probíhají další dvě permanentní revoluce: proměny životního prostředí a pozvolné vynořování nového energetického řádu.

Překvapivý pohled na nový energetický řád nabízí kniha amerického politologa a publicisty Michaela T. Klareho Sílící mocnosti, zmenšující se planeta (Rising Powers, Shrinking Planet), která vyšla letos v létě. Klare v ní ukazuje současný svět jako jeviště, na němž již začal nemilosrdný střet o zdroje surovin.

Pod maskou přátelství

V plíživém konfliktu, který probíhá už několik let, jde nejen o ropu a plyn, ale také o uhlí, uran a další komodity. Proces vytváření nového globálního energetického řádu se odehrává skrytě a je maskován hovory o přátelství, pokroku a vzájemně výhodné spolupráci.

Klareho kniha byla napsána před nedávným rusko-gruzínským konfliktem, ale Gruzii a neklidné kaspické oblasti věnuje velkou kapitolu. Před několika lety vyčlenilo americké ministerstvo obrany pro Gruzii v přepočtu na počet jejích obyvatel jednu z největších finančních částek směřujících na vojenskou pomoc – zhruba jednu miliardu dolarů. V…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2008_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte