0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Česko9. 11. 20087 minut

Ať se změní Barack

Rozpoutá příchod prvního Afroameričana do čela USA revoluci v Lidovém domě?

Revoluce nastane příští rok 20. ledna. A hned po ní ráj na zemi. Tak alespoň vidí nástup Baracka Obamy do Bílého domu reprezentanti ČSSD: samé porozumění a žádné zbraně či války. Jenže bude to složitější. V řadě zásadních otázek se totiž nový americký prezident a zdejší nejsilnější opoziční strana neshodnou. Rozpoutá tedy příchod prvního Afroameričana do čela USA revoluci v Lidovém domě?

Prostě úchvatné

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Čekali na to, viseli na televizních obrazovkách od čtyř od rána a výsledek je nemohl víc nadchnout. Úchvatné, velká radost, epochální, obrovská historická šance, největší naděje pro Ameriku od Kennedyho, „americká sametová revoluce“, odchod „vadné politiky“ do propadliště dějin. V těch vypjatých povolebních chvílích nebylo opravdu těžké poznat, jakou mají sociální demokraté z vítězství Baracka Obamy radost.

Obama totiž podle nich přináší velkou změnu v zahraniční politice Spojených států. „Dojde k rozchodu s koncepcí založenou na vojenské převaze ve světě, tahle politika byla poražena a je na odchodu,“ prohlašuje s jistotou stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek. Pozornější pohled však ukazuje, že jeho nadšení nemá přílišnou oporu v realitě.

Obama chce totiž prosazovat věci, které ČSSD dlouhodobě odmítá. A pravděpodobnost, že své sliby splní, je velká i vzhledem k tomu, že má vedle sebe na viceprezidentském postu Joea Bidena

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc