Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Téma

Tady nikdo nepochybuje

Automatické dveře hotelu Biltmore Arizona vedou přes bar na zatravněné náměstíčko nazvané Squaw Peak Lawn. Je úterý, slunečný den, který se (jak se na jihozápad Spojených států sluší) postupně změní v teplou noc plnou hvězd.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Nemějte obavu. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Nemějte obavu. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Automatické dveře hotelu Biltmore Arizona vedou přes bar na zatravněné náměstíčko nazvané Squaw Peak Lawn. Je úterý, slunečný den, který se (jak se na jihozápad Spojených států sluší) postupně změní v teplou noc plnou hvězd. Těch na vlajkách a modrožlutých transparentech s logem kampaně McCain-Palinová i těch živých na pódiích, kde se budou střídat zpěváci, politici a celebrity spojené s Republikánskou stranou.

Nakrátko střižený trávník Squaw Peak Lawn lemují ochozy s kamerami desítek televizních štábů a pódium, kde v noci John McCain přizná porážku a pogratuluje Baracku Obamovi k vítězství. Ačkoliv výsledky začnou přicházet až za několik hodin, o McCainově porážce tu nikdo nepochybuje.

Ve volebním štábu republikánského prezidentského kandidáta teď sedí více než tisíc novinářů, kteří se mísí s poradci, experty a místní smetánkou. V tiskovém středisku sledujeme „exit polls“, tedy bleskové průzkumy mezi voliči. Bývají nespolehlivé, ale přesto: McCain prohrává i v klíčových státech, které měl jeho předchůdce George W. Bush v kapse. Latinskoamerický rozhlasový reportér křičí do mikrofonu v počítači, že letadlo Sarah Palinové právě odstartovalo z Wasilly na Aljašce a za pár hodin přistane tady, v arizonském Phoenixu, člověk má dojem, že sleduje finále mistrovství světa ve fotbale. Kolem parkují desítky přenosových vozů s…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].