Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Eseje

Čas otázek

Když se řekne, že Obama bude prvním černým prezidentem v amerických dějinách, není to ani tak začátek nové kapitoly, jako spíš poslední řádek kapitoly, která právě končí.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Timothy G. Ash - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Timothy G. Ash - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Timothy G. Ash

(1955) je britský politolog a historik. Je profesorem evropských studií na Oxfordské univerzitě a badatelem Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě. V posledním desetiletí se zabývá zejména transformací Evropy a Evropské unie. V českém překladu vyšly jeho knihy Rok zázraků, Spis, Dějiny přítomnosti a Svobodný svět: Amerika, Evropa a budoucnost Západu.

Když jsem se krátce po půlnoci v úterý 4. listopadu 2008 připojil k tančícím davům před Bílým domem, bylo to, jako kdybych tančil s dějinami. Za zvuku bubnů dav skandoval: Bushi, zmiz! Na shledanou-ou-ou-ou! Obama! Obama! Auta troubila, z otevřené červené dodávky kvílel saxofon. Mladý muž bušil do kastrolu kovovou lžící. „V životě jsem nebyla na takovém super posvícení,“ svěřila se mi zasněným hlasem afroamerická paní v šátku z americké vlajky a dál se vlnila 16. ulicí. A jak je dnes zvykem, všichni kolem mě buď blábolili do mobilů, nebo jimi fotili.

Především však tito převážně mladí nadšenci skandovali heslo Yes We Can! (Dokážeme to!) – leitmotiv projevu, který Obama před chvílí předtím přednesl v Chicagu po svém vítězství ve volbách. Rytmus hesla převzala i auta: tů-tů-tů. Ještě ve dvě hodiny po půlnoci se pod okny mého hotelového pokoje ozývalo: Yes-We-Can!

Ale dokážou to opravdu? Dokáže to Obama? Dokážeme to my všichni?

Když se řekne, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].