Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

K věci

Eurem proti krizi

Podle předpovědi OECD spadnou příští rok do recese USA, Japonsko i eurozóna. Pro Evropu je to výzva.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Pierr Lequiller - Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt
Fotografie: Pierr Lequiller - Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Podle předpovědi OECD spadnou příští rok do recese USA, Japonsko i eurozóna. Pro Evropu je to výzva. Zdejší tradiční neschopnost táhnout za jeden provaz dříve dobře vystihoval výrok Henryho Kissingera: „Evropa, jaký je to přesně telefon?“ Podle předsedy francouzského parlamentního výboru pro evropské záležitosti Pierra Lequillera však právě finanční krize a vztahy mezi zeměmi uvnitř a vně eurozóny ukazují, že tohle klišé přestává platit.

Proč jste vlastně přijel do České republiky?Jde o pravidelné konzultace se členy české vlády a s českými kolegy ze zahraničního výboru parlamentu ohledně předsednictví EU, které Francie za pár týdnů předá České republice. Řešili jsme problémy imigrace, energie, životního prostředí, přijetí Lisabonské smlouvy. A samozřejmě světovou finanční krizi, konflikt v Gruzii a postoj vůči Rusku.

Nejde spíš o kontrolní cestu? Nepřijel jste zjišťovat, co se to zase děje v České republice, jejíž prezident se čerstvě prohlásil za evropského disidenta?

Váš prezident je stoupencem názorového proudu, který je legitimní součástí evropské demokracie. Možná je, díky své funkci, více vidět a slyšet. Pro nás, a nejen pro Francii, je však směrodatné, kdo má v České republice výkonnou moc a kdo tady vládne. Moje cesta byla dlouhodobě naplánovaná.

Světová finanční krize stále není…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].