0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Svět22. 11. 20088 minut

Turci přicházejí

„Anatolský Němec“ Cema Özdemira bourá bariéry kolem německých Turků po celou svou politickou kariéru. Předminulý víkend byl na sněmu strany Sjednocení 90/Zelení zvolen jedním z jejích dvou předsedů, jako první politik pocházející z přistěhovalecké rodiny v Německu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Bylo prostřeno. Měla to být příjemná večeře, obývací pokoj osvětlovaly zapálené svíčky. „Někdo zemřel?“ zeptali se tiše Özdemirovi, kteří přišli na návštěvu. „Ne, ty svíčky tu mají navodit útulnější atmosféru,“ vysvětlil asi desetiletý syn německých hostitelů. Jeho maminka přinesla z kuchyně koláč a Özdemirovi se zase divili. „Oni jedí nejprve dezert?“„Ne, to je hlavní chod,“ vysvětlil jim už jejich syn, tehdy také asi desetiletý Cem Özdemir. Chtěl tento večer sblížit svět vlastních rodičů se světem rodičů svého německého kamaráda. Pro Özdemirovy, kteří přišli do Německa z tureckého venkova, byl ale koláč jako vrchol pohoštění známkou chudoby.

Revanš turecké rodiny probíhal v úplně jiném duchu – s německými rodiči Cemova kamaráda hodovali několik chodů, nahlas hrála televize, všechny dveře v domě byly otevřené na důkaz, že před návštěvou nemají co skrývat.

Světy rodičů se neprotnuly, vzájemné návštěvy už nepokračovaly. Pro Cema Özdemira, který se v roce 1965 narodil už v jihoněmeckém Švábsku, bylo však putování mezi tureckými a německými obýváky a pochopení obou světů odmala samozřejmostí. „Někdy si připadám, že jsem pořád tím, kdo musí překládat a vysvětlovat, jak ti druzí myslí, jednají a sní,“ říká.

Podobně jako v této historce, kterou v profilu…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc