2008-2640-mobr-58r492008n.jpg
2008–2640-mobr-58r492008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2640-vobr-58r492008.jpg
Fotografie: Pouto mezi prostitucí a zločinem se ukázalo být odolnější, než zastánci liberálního přístupu doufali – s problémy se však potýká i represe. – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Když Nizozemsko před osmi lety legalizovalo nevěstince, zavládla optimistická nálada. Politici si mysleli, že se blíží řešení jednoho z věčných celosvětových dilemat: jak zabránit všemu špatnému, co se nabaluje na obchod se sexem (nátlak, násilí, infekční choroby), a přitom státu vymezit náležitou a realistickou roli.

Nizozemci doufali, že se jim konečně podaří přetnout pouto mezi prostitucí a mnoha podobami zločinu od praní špinavých peněz až po obchod s bílým masem. Věřili, že nákup a prodej sexuálních služeb se konečně stane svobodnou transakcí, v níž se stát bude angažovat pouze jako regulátor a výběrčí daní. Policie se pak bude moci soustředit na zločince, místo aby ztrpčovala život občanům při směně, do které nikomu nic není.

Se jménem „majitele“ na kůži

Zatímco Nizozemci s experimentem začínali, jiná evropská země zkoušela odlišný přístup. Od roku 1999 Švédsko penalizuje klienty prostitutek (prostřednictvím pokut, nepodmíněných trestů až do šesti měsíců a zveřejňováním jejich jmen), zatímco s lidmi prodávajícími svá těla zachází jako s oběťmi.

Politici po celém světě, zvláště pak v bohatých demokraciích, sledují obě země a vyhodnocují, jaký přístup se nejlépe osvědčí. V praxi ovšem ani jeden není všelékem; ani jedna země nenašla dokonalý způsob, jak ochránit prostitutky před vykořisťováním a násilím, a přitom nenastolit pečovatelský stát. A…

2008_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte