2008-2647-mobr-65AR492008n.jpg
2008–2647-mobr-65AR492008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2647-vobr-65AR492008.jpg
Autor fotografie: archiv autora • Autor: Respekt

Budík zvoní stejně jako jindy, ale dnešní den je jiný. Chystám se s Živou knihovnou do školy za dětmi. Pracuji u městské policie již skoro patnáct let, a když mně přes kolegu nabídla Organizace na podporu integrace menšin, který byl s OPIM v kontaktu, abych se stal živou knihou, neodolal jsem. Myšlenka, že budu mít možnost postavit se tváří v tvář lidem, kteří mají vůči mému povolání spoustu předsudků, se mi zalíbila.

Cestou metrem se snažím odhadnout, jak to bude dnes probíhat. Dosud ze mě četli jen dospělí na různých festivalech, například Mezi ploty, a vždycky se jednalo o dialog dvou, maximálně tří osob. Dnes bude situace jiná. Budeme hovořit se skupinami čtyř až pěti dětí. Hlavou se mi honí myšlenky. Budou mít děti vůbec o mě, jako o knihu, zájem? Nebudou se před sebou navzájem stydět? A jak překonáme bariéru, kterou je i věk?

Opravdový strážník

Před školou se potkávám s lektorkami Živé knihovny a ostatními knihami. Všechny znám, jsou tu Emil s Karlem, bezdomovci, veganka Bára, Oleksa z Ukrajiny, jen Jirka, který žije dvacet let s maniodepresí, prý nemůže dorazit. Vstupujeme do třídy. Během úvodní instruktáže se s dětmi vzájemně pozorujeme a já v jejich očích vidím zvědavost.

Po úvodním slově a rozdělení dětí do skupin je řada na knihách. Přistupuji k první skupince, která sedí v malém kroužku na školních židlích a sedám si mezi ně. Přebírám aktivitu a…

2008_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte