2008-2631-mobr-29AR492008n.jpg
2008–2631-mobr-29AR492008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2631-vobr-29AR492008.jpg
Fotografie: To nejlepší, co letos můžete dostat pod stromeček. – Autor: ISIFA • Autor: Respekt

Připravte se na zklamání: letos na vás pod vánočním stromkem nejspíš nebude čekat senzační nový mobilní telefon. Firma Nokia, největší světový výrobce těchto přístrojů, 14. listopadu oznámila, že se podle jejích očekávání ve čtvrtém čtvrtletí v celém odvětví neprodá více než 330 milionů telefonů – což je asi o šest milionů méně než ve stejném období loňského roku a o dvacet milionů méně, než sama předpovídala teprve před několika měsíci. Nokia ke všemu odhaduje, že prodeje v roce 2009 klesnou pod úroveň letošního roku. Byl by to historicky teprve druhý rok, kdy se globální trh telefonních přístrojů zmenšil.

Nejlepší šancí, jak přežít krizi, jsou rychlé inovace.Ovšem v odvětví mobilních telefonů nepanují jen chmury. Naopak, obor prochází dvěma důležitými proměnami, od nichž lze očekávat, že v příštích letech přinesou značný růst a zisk. Zaprvé, i když celkové prodeje v roce 2009 možná poklesnou, prodej „chytrých“ telefonů – které nádavkem k telefonování a posílání krátkých textových zpráv umožňují surfovat po internetu, stahovat hudbu a používat další datové služby – naopak zažívá rozmach. Podle společnosti Informa, která se zabývá průzkumem trhu, vzroste odbytiště pro chytré telefony z hodnoty 39 miliard dolarů v roce 2007 na 95 miliard v roce 2013, kdy už budou co do hodnoty představovat téměř polovinu trhu s telefony (byť…

2008_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte