2008-2538-mobr-27AR472008n.jpg
2008–2538-mobr-27AR472008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2538-vobr-27AR472008.jpg
Fotografie: Znáte nějaký recept na krizi? – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Českou ekonomiku čeká velké zpomalení růstu. Všimli si toho už analytici i politici. Zdá se být zatím nepravděpodobné, že se dočkáme skutečné recese (tedy tří po sobě jdoucích čtvrtletí se záporným růstem ekonomiky), ale pokles prosperity pocítí většina z nás už poměrně brzy.

Záporné hodnoty růstu ekonomiky jsme již v minulých letech zažili. Bylo to na začátku ekonomické transformace (pokles v roce 1991 přesáhl 10 procent) i koncem 90. let, kdy země čelila mimo jiné důsledkům transformačních chyb předchozích let (v letech 1997 a 1998 zpomalila ekonomika o necelé jedno procento). Nynější epizoda však přináší zcela novou zkušenost, neboť se utkáme s krizí, která zasáhla naši dobře fungující domácí ekonomiku zvenčí. Důsledky světové finanční krize a celosvětového snížení poptávky nemohou zvrátit ani sebelepší domácí politiky. Dokonce i stabilní a efektivní české podniky budou novou situací vážně postiženy. Dnes jde tedy už o to, zda přibrzdění naší ekonomiky bude jen tak dlouhé a hluboké, jak vyplyne z vývoje v našem okolí, anebo zda si je špatnými rozhodnutími prodloužíme, či dokonce prohloubíme.

Malá a otevřená ekonomika

Tímto termínem se rozumí země, které jsou ekonomicky malé a přitom mají vůči své velikosti vysoký poměr zahraničního obchodu. Zatímco ekonomiky typu USA nebo eurozóny exportují zhruba jen ekvivalent 10 až 20 procent svého domácího produktu (jsou velké a…

2008_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte