2008-2522-mobr-54R47tvvariantan.jpg
2008–2522-mobr-54R47tvvariantan.jpg • Autor: Respekt

2008-2522-vobr-54R47tvvarianta.jpg
Fotografie: Krvavý trůn – Autor: IMDB • Autor: Respekt

Tuto adaptaci Shakespearova Macbetha jen tak z hlavy nevyženete. Japonský klasik Akira Kurosawa přemístil děj jedné z nejznámějších her anglického barda do středověkého Japonska. Krvavý trůn (1957) je jedním z šesti režisérových snímků, které do konce roku obohatí nedělní filmovou nabídku našich televizí. Všechny přitom spadají do jeho nejplodnějšího období od poloviny padesátých do poloviny šedesátých let.

Kurosawova adaptace se úplně obešla bez poetického jazyka předlohy. Morální dilemata hlavních postav zobrazil výtvarně vzdělaný tvůrce hlavně pomocí podmanivých obrazů. Konvence evropského dramatu působivě přetavil do tvaru, který se inspiruje estetikou japonské divadelní formy Nó. Je to fascinující fúze.

Královský skotský hrad Dunsinan tu nahradil Pavučinový hrad, obklopený nikoliv Birnamským, ale hlubokým Pavučinovým lesem plným bludných cestiček, který má hrad bránit před nepřáteli. V něm zabloudí dva stateční velitelé Wašizu (Toširó Mifune) a Miki (Akira Kubo), kteří nesou svému pánovi dobré zprávy o vítězství nad zrádným velitelem Severního sídla.

V tajemném lese na ně však čeká divný zážitek. Duch neurčitého pohlaví jim zjeví věštbu, která Wašizuovi slibuje zářnou panovnickou budoucnost následovanou rychlým pádem. Když ambiciózní Wašizu jako správce jedné z pevností podlehne našeptávání své proradné ženy Asadži (Isuzu Jamado) a začne se v…

2008_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte