2008-2183-mobr-3233R412008n.jpg
2008–2183-mobr-3233R412008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2183-vobr-3233R412008.jpg
Fotografie: Někde tady ten papírek musí být. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Ještě před létem nikoho nenapadlo, že by se afghánští povstalci vzmohli na organizovaný vojenský útok. O to větší bylo překvapení osazenstva posádky na základně Peč na východě Afghánistánu, jednoho ze zhruba čtyř desítek opěrných bodů, díky nimž si mezinárodní jednotky udržují přítomnost na venkově. O půl páté ráno jednoho červencového dne na ně zaútočilo kolem dvou set povstalců. Podařilo se jim prolomit vnější opevnění a neměli daleko k tomu, aby celý objekt dobyli. Američtí vojáci odrazili útok až po čtyřhodinovém boji, za cenu devíti padlých a devatenácti zraněných.

Dalším černým dnem pro spojence byl 21. srpen: na americkou základnu Grand Salemo na východě země zaútočilo kolem třiceti bojovníků, mezi nimi šest sebevražedných atentátníků, posádka se však ubránila. Nedaleko Kábulu pak padl do léčky konvoj francouzské armády – zahynulo deset vojáků. V září pak začali bojovníci Tálibánu útočit i v bezprostředním okolí hlavního města Kábul, kde byl dosud poměrně klid. A konečně stále většímu množství přímých útoků čelí i Češi, naposledy minulý týden, kdy sedm českých vojáků vyvázlo se zraněním.

Zatímco ještě před čtyřmi lety se zdálo, že afghánská povstalecká hnutí jsou v koncích, dnes situace nabírá znepokojivých rozměrů. Od začátku roku padlo přes dvě stě zahraničních vojáků, což je nejvíce od roku 2001, kdy se spojenci začali angažovat v Afghánistánu. Velitelství spojeneckých…

200841-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200841-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte