Co se to děje s mou zemí? Tuto otázku si dnes klade mnoho Rakušanů, kteří minulou neděli ve volbách do Národní rady nevolili ani jednu z pravicově populistických stran a nyní mají obavy o pověst svého národa v Evropě. Najednou jsou tu zase titulky zahraničních médií, které vykreslují Rakousko jako zemi ve rdousivém objetí „extrémní pravice“. Jako vzpurnou pevnost těch věčně včerejších, s nezvládnutou nacionálněsocialistickou minulostí. Jejíž blahobyt a modernost jsou jen tenkým nátěrem, pod nímž sídlí nepřátelství k cizincům, strach a radikalismus. Především angloamerický tisk použil těchto klišé, vynořila se už ve chvíli, když jistý Josef F. z Amstettenu šokoval svět zločiny ve svém sklepě.

Stržené mládí

Rakousko opravdu potřebovalo delší dobu než například Německo, aby dospělo k poctivému vyrovnání se svým hnědým dědictvím. Jenže: je pouze toto vysvětlením triumfu pravice, která odnedávna vystupuje se dvěma hlavami, tedy na jedné straně proletářštější Svobodné strany Rakouska (FPÖ) pod mladým šéfem Heinzem-Christianem Strachem, na straně druhé poněkud buržoaznějšího Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) pod korutanským zemským hejtmanem Jörgem Haiderem?

Ne, to k vysvětlení nestačí. Úspěch FPÖ, která dostala 18 procent, a BZÖ, jež se překvapivě vyšvihla na 11 procent, je nutno chápat tak, že voliči tím dali za vyučenou etablovaným stranám a že je to výraz touhy po novém typu politiky, jež s…

200841-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200841-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte