2008-137-mobr-32AR032008n.jpg
2008–137-mobr-32AR032008n.jpg • Autor: Respekt

2008-137-vobr-32AR032008.jpg
Fotografie: Končím a mám vás rád. (George Bush a palestinský prezident Mahmoud Abbás) – Autor: Isifa Image Services • Autor: Respekt

Jeruzalém je sice město svaté, ale ne vždy čisté. Zato před příjezdem amerického prezidenta George Bushe zdejší ulice křižovali nejen psovodi hledající případné nálože, ale také čističi. Radnice nechala umýt autobusové zastávky a smazat graffiti a vůbec se všichni snažili, aby nic neskřípalo. O politickém úspěchu návštěvy ovšem panovaly už předem pochybnosti. A to částečně platí o celé Bushově týdenní cestě po sedmi orientálních zemích.

Signály a symboly

V Jeruzalémě Bushe očekávali s radostným rozechvěním, a to přesto, že i když byl zejména bývalé Šaronově vládě velmi nakloněn, dá se říci, že byl také nejvíce propalestinským prezidentem v historii. Byl například prvním, kdo otevřeně mluvil o zřízení palestinského státu, tedy o tom, že se Izrael bude muset vzdát části své historie i své bezpečnosti.

O to paradoxnější je, jak nepřátelsky se k němu Palestinci staví. Ti vidí Bushe jako spojence Izraele, sdílejí obecnou arabskou nedůvěru k původci invaze do Iráku, ale jsou roztrpčeni třeba i tím, že se vyhnul návštěvě hrobu Jásira Arafata. Což je „povinná“ součást programu mnoha zahraničních návštěv, která testuje jejich přízeň palestinské věci.

Méně kriticky se k Bushovi staví prezident Abbás. Právě kvůli němu, a také izraelskému premiérovi Olmertovi, kromě jiného Bush přijel, aby vyjádřil podporu těm, na něž před pár…

20083-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20083-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte