2008-1403-mobr-56R262008n.jpg
2008–1403-mobr-56R262008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1403-vobr-56R262008.jpg
Fotografie: Možná máme problém, ale raději přivřeme oči. (Sojuz TMA-11 jde na start) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

„Dobře mě poslouchejte,“ vzpomínal nedávno na setkání s novináři v německém Neubrandenburgu Boris Volynov, jeden z prvních sovětských kosmonautů a velitel čtvrté pilotované lodi Sojuz, která letěla do vesmíru v roce 1969. „Ostatní, kteří se dostali do stejné situace jako já, už o tom nikdy nikomu neřekli.“ Měl na mysli především posádku raketoplánu Columbia, pro kterou se návrat z oběžné dráhy stal osudným.

Když Volynov přistával, selhaly pyrotechnické patrony mající za úkol oddělit servisní a návratový modul Sojuzu (zatímco servisní modul shoří v atmosféře, návratový modul i s posádkou přistává). Oddělení obou částí Sojuzu je velmi důležité. Návratový modul se díky němu na začátku přistávacího manévru může natočit tepelným štítem ve směru letu. Tepelný štít jej pak chrání před zánikem v žáru při průletu ovzduším.

Protože se obě součásti kosmické lodi oddělit nepodařilo, začal se návratový modul s Volynovem na palubě nořit do atmosféry přední částí, kterou tepelný štít nechrání. Kosmonaut doslova „visel“ v popruzích nad vstupním průlezem, jehož těsnicí guma se začala pálit. Kdyby průlez nevydržel, plameny o teplotě několika tisíc stupňů Celsia by pronikly do kabiny.

Naštěstí tepelné namáhání obě části lodi nakonec rozdělilo a návratový modul se pak během několika sekund samovolně (díky umístění těžiště)…

200826-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200826-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte