0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Česko7. 6. 20085 minut

Tak se předveďte

Přes sto tisíc uchazečů v těchto dnech přichází k branám univerzit a usiluje o přijetí. Podle převažujícího mínění vysokoškolských kantorů však nemá na studium nárok zdaleka každý.

Přes sto tisíc uchazečů v těchto dnech přichází k branám univerzit a usiluje o přijetí. Podle převažujícího mínění vysokoškolských kantorů však nemá na studium nárok zdaleka každý. Drtivá většina adeptů tak i letos musí projít sítem testů a pohovorů. Byli jsme se podívat na to, jak to vypadá v praxi.

Posezení na dlaždičkách

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Patnáctka zájemců o studium indologie na Karlově univerzitě posedává na zemi před dveřmi, za kterými je ukrytá zkušební komise. Dlaždičky sice trochu studí, ale mladým pánům a dámám nic jiného nezbývá. Těch pár židlí, které jsou na chodbě k dispozici, je už dávno obsazených. „Ty jo, byli na mě docela drsní,“ oznamuje všem svoje pocity z přijímacího pohovoru Bára. „Chtěli po mně vyjmenovat latinsky pády,“ říká. Reakce přichází okamžitě. „Rychle, jak to je – nominativ, genitiv, dativ…“ snaží se narychlo patnáct kandidátů studia oprášit své gymnaziální znalosti. Ty rozhodnou, kdo z čekající patnáctky bude letos ke studiu na Karlově univerzitě připuštěn.

„Zajímá mě indická kultura, náboženství, mýty,“ vysvětluje maturantka Lucie Křesťanová, proč chce další tři roky svého života zasvětit studiu exotického jazyka. Tento týden sem přišla podruhé – už včera se pokoušela proniknout k indologii přes přijímačky na tamilštinu. Dnes ale musí absolvovat celé kolečko znovu: předložit občanku a maturitní vysvědčení, poté…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc