Způsoby, jak se předraženým cenám bránit, existují. Chce to ale energii a čas. Když nedávno začala společnost Sazka prodávat vstupenky na utkání kanadsko-americké Národní hokejové ligy, které se má na podzim mimořádně uskutečnit v Praze, nejlevnější z nich stál skoro dva tisíce korun. To je přitom třikrát víc, než kolik stojí podobný lístek v Americe. Jenže ani tak velký rozdíl zájem Čechů neodradil: podle Sazky byly pražské vstupenky během jednoho dne pryč.

Jsou už tedy Češi tak bohatí, že ochotně platí řádově víc než lidi na Západě? Nebo v čem je problém zdejších často předražených cen a jak tomu z pozice kupujícího čelit?

Jde to pomalu

Lidé zvyklí na české ceny jsou často překvapeni, když zjistí, jak levně se dá nakupovat na „drahém“ Západě. Má to samozřejmě řadu příčin, ne vždy si ale vystačíme s ekonomickým vysvětlením nižší konkurence nebo ochoty platit za exkluzivitu třeba v podobě NHL. Ve hře je i psychologie související s minulostí neboli domnělý pocit z luxusu tam, kde žádný není.

S kapitalismem přišla do Česka představa, že tvorba cen je zcela volná a jejich výše tedy závisí pouze na dohodě mezi prodavačem a zákazníkem. To je ale velmi zjednodušený pohled. V praxi zaběhlých tržních ekonomik existují minimálně dva nástroje, které ceny ovlivňují: různá byrokratická rozhodnutí, jimž se zjednodušeně říká mantinely, a za druhé jakási slušnost, která v obchodě bez ohledu na…

200821-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200821-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte