První jednání Ústavního soudu o poplatcích u lékaře sledovala nejširší veřejnost na internetu minutu po minutě jako fotbalový zápas. A protože soud prvního dubna nerozhodl, přijde tuto středu další kolo – s premiérem jako svědkem. To nepochybně vlije i novou krev do debaty, zda politici opravdu zatahují Ústavní soud čím dál více do svých sporů, jak je obvinil šéf této ctihodné instituce Pavel Rychetský.

Jako na bojišti?

V předsedovi Ústavního soudu Rychetském už to zjevně bublalo delší dobu. Když loni v listopadu zamítal senátorský návrh na zrušení části zákona o rozpočtovém určení daní, vzkázal do parlamentu, že „mají-li jednotliví navrhovatelé jako představitelé moci zákonodárné za to, že jimi napadená právní úprava je nevhodná či vyvolávající negativní důsledky, mohou usilovat o změnu v rámci politické soutěže, nikoliv v rámci soudní kontroly ústavnosti“. Jinými slovy – když se vám zákon nelíbí, vyřešte si to v parlamentu.

A nedávno to už řekl naplno v České televizi: Politici si prý ze soudu dělají bojiště, přesouvají se tam spory vlády a opozice. Není sporu o tom, že Rychetského soud je v posledních měsících pod větším drobnohledem než obvykle. Bývalému předsedovi soudu Zdeňku Kesslerovi se asi běžně nestávalo, že by ho v supermarketu zastavovali lidé a ptali se ho, kdy konečně rozhodne; Pavlu Rychetskému se to však u poplatků za doktora děje.

„Neznám statistiku, ale…

200816-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200816-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1734

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte