200810-vobr-200810-mobr-01_obalka_velka.jpg

2008/10

Koupit vydání
20089-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 22.–29. 2. 2008 200811-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 8.–15. 3. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Věříme, že naše rozhodnutí pochopíte a zachováte nám svou přízeň. Anketa: Máme přijmout zrušení víz do USA za podmínek, které navrhují Američané? Ondřej Nezbeda, Respekt Anketa: Máme přijmout zrušení víz do USA za podmínek, které navrhují Američané? Průzkum Respekt Průzkum: Zájem o evropské poslance Příštích 7 dní Respekt V sobotu 8. března bude v Nažidlech na Českokrumlovsku odhalen pomník dvaceti obětem zdejší tragické nehody autobusu před pěti lety.
Jeden den v životě
Jasný pohled Jaroslav Formánek Před lety jsme se docela pravidelně vídali časně ráno na Karlově mostě. Po staré dlažbě tehdy ještě neproudily davy turistů a okolo zčernalých soch světců a martyrů nepostávali unudění stánkaři. O starost méně Respekt Státnice nakonec „dali“ všichni a po závěrečném přípitku ještě asi hodinu a půl klábosíme s komisí o našich plánech do budoucna.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Pod zářícím sluncem padaly teplotní rekordy. Rozkvetl podběl. V Českých Budějovicích naměřili meteorologové 25. února jedenadvacet stupňů Celsia. Takže to tedy začíná jaro, glosoval deník Lidové noviny informaci České ornitologické společnosti, že v Čechách o týdny dřív než obvykle zahnízdily kachny březňačky. Připravujeme Respekt Co připravujeme do příštího čísla
Ve hvězdách
Koktejl podle CIA 1999 Petr Třešňák Když před devíti lety zemřel známý americký psychiatr Sidney Gottlieb, pisatelé nekrologů dojetím zrovna nehýřili.
Eseje
Meč a kříž Boris Paramonov Všichni dávno víme, co je potřeba udělat pro demokracii v Rusku: překonat monopol státní moci a uvolnit prostor soukromé iniciativě. Smrt osamělého Gruzínce Jan Adamec Sovětský svaz prožíval před 55 lety, v prvních březnových dnech roku 1953, mimořádnou událost – smrt vůdce, který po více než třicet let určoval osudy této země.
Trendy
Nulová kola Karolína Vránková Je to největší kampaň firmy Coca-Cola od roku 1982, kdy uvedla na trh dietní Coca-Colu light (v některých zemích prodávanou jako Diet Coke). Smiřme se Martina Křížková V obecném povědomí existuje jenom jeden způsob, jak řešit vyhrocené konflikty, obrátit se na soud. Jenže české soudy jsou chronicky přetížené.
Rozhovory
On-line rozhovor se senátorem Jiřím Pospíšilem Respekt Nechali by si naši zákonodárci sebrat imunitu? Mohli by být stejně jako my trestně stíháni? Buď se to podaří, anebo to bouchne Erik Tabery Zdá se, že šéf zelených dosud nebyl v tak ošemetné situaci, v jaké se ocitl v posledních dnech. Jeho kritika uvnitř strany po nevhodném e-mailu sílí.
Civilizace
Kluzáky v oceánu The Economist V Karibském moři poblíž Amerických Panenských ostrovů (US Virgin Islands) plave cosi neobvyklého. Již od prosince to pomalu křižuje mezi ostrovy Svatého kříže a Svatého Tomáše, které odděluje 65 kilometrů mořské hladiny. Plánovaná jiskra Erika Hníková Hned za dveřmi restaurace stojí muž v obleku: „Jdete na speed dating?“ Přikývnu. „Sedněte si ke stolečku s číslem 10, za chvíli začínáme.“ Na celý život Martin Uhlíř V populaci s nízkými příjmy je v USA velmi rozšířená mateřská deprese, postihuje 40–50 % matek. Buď je to deprese chronická, nebo se opakovaně vrací. Děti a chudoba Martin Uhlíř Jsme na letošním zasedání Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS). Sympozium, jehož se účastníme, ale není o pokusech s laboratorními zvířaty. Jeho tématem je chudoba a její vliv na děti.
Prvních 15 minut
Slabost pro lidskou jedinečnost Jan Gregor Mezi řečí jí to řekla spolužačka v metru: studentka čtvrtého ročníku FAMU Anna Mikulková (1981) předtím vůbec netušila, že nějaká soutěž pro scenáristy existuje.
Kultura
Hračičkové z pískoviště Jan Gregor Někdo by řekl, že na ten okamžik čekali čtyřiadvacet let. Přesně tolik času uplynulo od celovečerního debutu bratrů Coenových Zbytečná krutost.
Dopisy
Dopisy Respekt Už v Katolickém týdeníku č. 8/08 jsem uveřejnil názor, kde vyjadřuji své přání zvolenému prezidentu, které jsem mu také vyslovil v novoročním přání osobně, jak bylo zveřejněno na webu prezidentské kanceláře. Nevím, zda toto považujete za ovlivňování a nátlak?
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt V kabinetu propukl boj o poplatky ve zdravotnictví. Ačkoli koaliční lidovci loni toto opatření v balíku vládních reforem podpořili, teď žádají zrušení poplatků pro důchodce nad 70 let a pro děti do 6 let.
Svět
Ulejem to u knížat Tomáš Lindner Klaus Zumwinkel byl hrdinou německého kapitalismu. Na Zumwinkela dopadlo obvinění z daňového úniku ve výši více než milion eur, která skrýval na kontě v Lichtenštejnsku. Putinova ruleta Martin Jazairi Od nástupu Vladimira Putina k moci vyrostla v Rusku na zvedající se ceně ropy nová střední třída ochotná utrácet a užívat blahobytu, kterou z více než poloviny tvoří střední úředníci a která je zatím zcela bez politických ambicí. Rusko je dnes zemí se všemi atributy demokracie a zároveň zemí, kde úplně vymizela politická soutěž.
Komentáře
Bursíkova volba Marek Švehla Před dvěma lety po volbách se zdálo, že i Martin Bursík získal „všechno“. Ovládl zelené, protlačil je do parlamentu, uchlácholil stranické radikály a vedle ODS nabídl program nejvíc namířený do budoucnosti. Svým klidem a profesionalitou si získal respekt oponentů a místo klídku a zaučování se v opozici zvolil prosazování zeleného programu v nejisté vládě. Teď ale přišly chyby a zelení ukazují, jak vratkou lávkou do budoucnosti jsou. Zatuchlí přeběhlíci Erik Tabery Po nedávném vyjednávání o budoucím prezidentovi se začalo mluvit o tom, že změnilo vztahy uvnitř vlády, v nitru jednotlivých stran, mezi hlavou státu a politiky. Překroucená víza Jiří Sobota Rozhádaná Unie, kterou Česko obešlo a ještě jí drze vynadalo. Otrávené předsedající Slovinsko, jež chystalo pečlivě jednání ministrů, aby se od Čechů dozvědělo, že na nic čekat nebudou. Pro Čechy do budoucna ještě menší ochota Bruselu vyjít mu v čemkoli vstříc. Čekání na anti-Fica Martin M. Šimečka Co se stalo, že po osmi letech tak úspěšné vlády na Slovensku a po dvou letech v opozici jsme najednou „nemožní“?
Vaše otázky
Proč jsou navyšovány příjmy ministerstev? Respekt Chtěl bych se zeptat pana ministra financí, proč neustále navyšuje příjmy ministerstev, a přitom hledá složitě úspory v rozpočtu, když si ministerstva každý rok pravidelně uloží na svá rezervní konta 20 miliard korun?
Z kraje
Nemocnice na kraji republiky Anneke Hudalla Spolková země Dolní Rakousy a Jihočeský kraj se totiž začínají dohadovat na tom, že nemocnice v obou krajích budou přijímat pacienty podle nového klíče. Místo země původu bude hrát hlavní roli pacientova volba a otázka, kam to mají nejblíže.
Ekonomika
Brzy uvidíte The Economist Chcete-li si udělat představu o tom, jak by mohla vypadat budoucnost filmové distribuce, navštivte internetové stránky ZML.com.
Česko
Ekologický paradox Jorge Zúniga Pavlov Časem přijdou i za přírodou. Někde se to sehnat musí Adam Šůra Rtuť na teploměru sahá vysoko nad nulu. Na sněhová děla nečinně vyrovnaná v řadě svítí zimní slunce. Jsme v libereckém Vesci a jen zčernalá sněhová krusta pokrývající kousek asfaltové silnice připomíná, že před pár dny se tady pod dohledem kamer proháněli nejlepší běžkaři z celé Evropy. Sedm kulí, jako ve Švejkovi Ondřej Kundra Tolik českých poslanců najednou ještě výhrůžce smrtí nikdy nečelilo. S průzkumy na dostizích Tomáš Pavlíček Ředitel jedné z nejvlivnějších agentur na trhu Factum Invenio Jan Herzmann obvinil konkurenci, že upravuje průzkumy veřejného mínění podle toho, co si přejí politické strany. Noční výslech v kobkách ČEZ Tomáš Sachr Že povede tak velkou věc, tomu by Jan Rytíř ještě před pár týdny prostě nevěřil. Ale dnes je to tak: tento olomoucký právník žaluje ve jménu šedesátky lidí nejmocnější firmu v zemi a viní ji z vážných zločinů – vydírání a zločinného spolčení. Podle Rytířovy žaloby bere polostátní energetický gigant ČEZ zákon do svých rukou a lidi, které označí za své „nepoctivé zákazníky“, podrobuje mafiánským praktikám.
Na pozvání
Reformní mlha školství Reforma českého školství nebude nikdy dokončena, nikdy nepadne poslední tečka za posledním zákonem, směrnicí, inovací. Řeči v komůrkách Trávím život s diktafonem v ruce, k mé práci patří klást otázky, nahrávat odpovědi a přemýšlet o nich.
Téma
Španělsko na pokraji nervového zhroucení Markéta Pilátová Španělsko již dlouho nebylo tak rozdělené. Až dnes se ukazuje, jak velké škody na společnosti bomby v ranních madridských vlacích vlastně napáchaly.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte