Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
Věříme, že naše rozhodnutí pochopíte a zachováte nám svou přízeň.
Anketa: Máme přijmout zrušení víz do USA za podmínek, které navrhují Američané?
V sobotu 8. března bude v Nažidlech na Českokrumlovsku odhalen pomník dvaceti obětem zdejší tragické nehody autobusu před pěti lety.
Průzkum: Zájem o evropské poslance
Před lety jsme se docela pravidelně vídali časně ráno na Karlově mostě. Po staré dlažbě tehdy ještě neproudily davy turistů a okolo zčernalých soch světců a martyrů nepostávali unudění stánkaři.
Státnice nakonec „dali“ všichni a po závěrečném přípitku ještě asi hodinu a půl klábosíme s komisí o našich plánech do budoucna.
Pod zářícím sluncem padaly teplotní rekordy. Rozkvetl podběl. V Českých Budějovicích naměřili meteorologové 25. února jedenadvacet stupňů Celsia. Takže to tedy začíná jaro, glosoval deník Lidové noviny informaci České ornitologické společnosti, že v Čechách o týdny dřív než obvykle zahnízdily kachny březňačky.
Co připravujeme do příštího čísla
Všichni dávno víme, co je potřeba udělat pro demokracii v Rusku: překonat monopol státní moci a uvolnit prostor soukromé iniciativě.
Sovětský svaz prožíval před 55 lety, v prvních březnových dnech roku 1953, mimořádnou událost – smrt vůdce, který po více než třicet let určoval osudy této země.
Je to největší kampaň firmy Coca-Cola od roku 1982, kdy uvedla na trh dietní Coca-Colu light (v některých zemích prodávanou jako Diet Coke).
V obecném povědomí existuje jenom jeden způsob, jak řešit vyhrocené konflikty, obrátit se na soud. Jenže české soudy jsou chronicky přetížené.
Nechali by si naši zákonodárci sebrat imunitu? Mohli by být stejně jako my trestně stíháni?
Zdá se, že šéf zelených dosud nebyl v tak ošemetné situaci, v jaké se ocitl v posledních dnech. Jeho kritika uvnitř strany po nevhodném e-mailu sílí.
V Karibském moři poblíž Amerických Panenských ostrovů (US Virgin Islands) plave cosi neobvyklého. Již od prosince to pomalu křižuje mezi ostrovy Svatého kříže a Svatého Tomáše, které odděluje 65 kilometrů mořské hladiny.
Hned za dveřmi restaurace stojí muž v obleku: „Jdete na speed dating?“ Přikývnu. „Sedněte si ke stolečku s číslem 10, za chvíli začínáme.“
V populaci s nízkými příjmy je v USA velmi rozšířená mateřská deprese, postihuje 40–50 % matek. Buď je to deprese chronická, nebo se opakovaně vrací.
Jsme na letošním zasedání Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS). Sympozium, jehož se účastníme, ale není o pokusech s laboratorními zvířaty. Jeho tématem je chudoba a její vliv na děti.
Komiks
Jedna věc se Samu Mendesovi upřít nedá. Formálně umí natočit film takovým způsobem, že filmoví fanoušci slintají blahem.
Zajímavé výstavy
Hudební novinky
Žijeme opravdu v jednom světě. Přesně to diváka napadne při sledování nabídky festivalu, který na provázanost upozorňuje už svých názvem.
Byvší východní Německo nedalo dnešní hudební scéně jen Rammstein. Pochází odtud několik tvůrců, kteří hodně znamenají v oblasti elektroniky a multimédií.
Od počátku to byla odvážná výzva. Režisér Vladimír Michálek zfilmoval novelu Emila Hakla O rodičích a dětech, text oceněný Magnesií Literou, jenž se na první pohled vzpírá převedení na plátno.
Mezi antropology a etnografy způsobila kniha Sex a represe v divošské společnosti proslulého antropologa polského původu Bronislawa Malinowského (1884–1942) spolu s jeho dalšími pracemi skutečnou revoluci.
Obálka poslední v češtině vydané knihy Kateřiny Janouchové (1964) je mimořádně nepovedená. Naštěstí totéž nelze jednoznačně říct o vlastním románu.
Knižní novinky
Všechno začalo sportem. Když jedenáctileté Viole maminka jednou zakázala jít do Sokola, malá cvičenka si sedla a ze vzdoru napsala báseň: „Když ubledlý měsíc padne na hřbitově a smutku stín jde zvolna krajinou / mlčení přikrývá ty, co nikdy nevstanou.“
Nepíše a nemluví se o tom. Obec spisovatelů má nového předsedu, básníka Vladimíra Křivánka. Naprosté ticho, které změnu v čele organizace doprovází, věrně odráží stávající poměry v obci. Nebylo tomu tak vždycky.
Klaus Zumwinkel byl hrdinou německého kapitalismu. Na Zumwinkela dopadlo obvinění z daňového úniku ve výši více než milion eur, která skrýval na kontě v Lichtenštejnsku.
Od nástupu Vladimira Putina k moci vyrostla v Rusku na zvedající se ceně ropy nová střední třída ochotná utrácet a užívat blahobytu, kterou z více než poloviny tvoří střední úředníci a která je zatím zcela bez politických ambicí. Rusko je dnes zemí se všemi atributy demokracie a zároveň zemí, kde úplně vymizela politická soutěž.
Před dvěma lety po volbách se zdálo, že i Martin Bursík získal „všechno“. Ovládl zelené, protlačil je do parlamentu, uchlácholil stranické radikály a vedle ODS nabídl program nejvíc namířený do budoucnosti. Svým klidem a profesionalitou si získal respekt oponentů a místo klídku a zaučování se v opozici zvolil prosazování zeleného programu v nejisté vládě. Teď ale přišly chyby a zelení ukazují, jak vratkou lávkou do budoucnosti jsou.
Po nedávném vyjednávání o budoucím prezidentovi se začalo mluvit o tom, že změnilo vztahy uvnitř vlády, v nitru jednotlivých stran, mezi hlavou státu a politiky.
Rozhádaná Unie, kterou Česko obešlo a ještě jí drze vynadalo. Otrávené předsedající Slovinsko, jež chystalo pečlivě jednání ministrů, aby se od Čechů dozvědělo, že na nic čekat nebudou. Pro Čechy do budoucna ještě menší ochota Bruselu vyjít mu v čemkoli vstříc.
Co se stalo, že po osmi letech tak úspěšné vlády na Slovensku a po dvou letech v opozici jsme najednou „nemožní“?
Časem přijdou i za přírodou.
Rtuť na teploměru sahá vysoko nad nulu. Na sněhová děla nečinně vyrovnaná v řadě svítí zimní slunce. Jsme v libereckém Vesci a jen zčernalá sněhová krusta pokrývající kousek asfaltové silnice připomíná, že před pár dny se tady pod dohledem kamer proháněli nejlepší běžkaři z celé Evropy.
Tolik českých poslanců najednou ještě výhrůžce smrtí nikdy nečelilo.
Ředitel jedné z nejvlivnějších agentur na trhu Factum Invenio Jan Herzmann obvinil konkurenci, že upravuje průzkumy veřejného mínění podle toho, co si přejí politické strany.
Že povede tak velkou věc, tomu by Jan Rytíř ještě před pár týdny prostě nevěřil. Ale dnes je to tak: tento olomoucký právník žaluje ve jménu šedesátky lidí nejmocnější firmu v zemi a viní ji z vážných zločinů – vydírání a zločinného spolčení. Podle Rytířovy žaloby bere polostátní energetický gigant ČEZ zákon do svých rukou a lidi, které označí za své „nepoctivé zákazníky“, podrobuje mafiánským praktikám.