200811-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/11

Koupit vydání
200810-vobr-200810-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 1.–8. 3. 2008 200812-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 15.–22. 3. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Prezident Václav Klaus sice v pátek složil slib na dalších pět let, ale události, které provázely jeho volbu, zůstaly trčet v krku české společnosti jako rybí kost. Anketa: Proč u nás dosud nikdo nenatočil film o bratrech Mašínech? Respekt Anketa o bratrech Mašínech Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne Průzkum: Důvěra ve finanční instituce Respekt Průzkum: Důvěra ve finanční instituce
Svět
Pouť do Damašku Jan Fingerland Nebýt cesty předsedy ČSSD Jiřího Paroubka do Sýrie, možná by uplynulo dalších 16 let, než by se o našich vztazích s touto zemí opět mluvilo. Pozabíjíme my je, nebo oni nás Cyril Bumbálek Před dvěma týdny zahájila izraelská armáda jednu z největších vojenských operací v palestinském pásmu Gazy. Zasahovala proti islámským extremistům, kteří z palestinského území raketami a minomety ostřelují jižní Izrael. Guerilla v pyžamu Markéta Pilátová Ekvádorský prezident Rafael Correa minulý týden nazval Kolumbii kvůli útoku provedeném pár stovek metrů za ekvádorskou hranicí „agresorem“ a obvinil ji z narušení svrchovanosti Ekvádoru.
Ekonomika
Volání divočiny The Economist Zákaz obchodu se slonovinou odsouhlasili v roce 1989 signatáři Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Vloni úmluva CITES, k níž se dodnes připojilo 172 členských států, tento zákaz prodloužila o dalších devět let.
Česko
To bychom nemohli jezdit nikam Marek Švehla Rozhovor s Lubomírem Zaorálkem. Uprostřed hlučícího davu Ondřej Kundra Paní Qi svou noční můru opravdu zažila: její restauraci před čtrnácti dny napadla třicetičlenná bojůvka skinheadů. Policisté je sice hned chytili, ale protože se nikdo z nich nepřiznal, pustili je zase všechny bez trestu na svobodu. Zelený impulz Silja Schultheis Současné problémy Strany zelených v mnohém připomínají příklad z Německa. Cestou Mostečana Jan Brabec Nynější podobu Mostu vystavěli zgruntu budovatelé socialismu v šedesátých letech minulého století. Hodina s Big Brotherem Tomáš Pavlíček Na Gymnáziu Dr. Randy v Jablonci nad Nisou si s internetem pohrávali už delší dobu. Známky se zapisují do elektronické třídní knihy, stejně jako docházka studentů a odebírání obědů – rodiče to všechno vidí, kdykoliv si otevřou počítač. Příliš častá náhoda Adam Šůra Únor, který patří podle dlouhodobých měření i podle obyčejné lidské zkušenosti k nejstudenějším měsícům, letos předvedl pravý opak. Šloufova tajná služba Jaroslav Spurný Ať se pod kamerami Savoye hovořilo o čemkoli, v tento okamžik je daleko důležitější to, co po schůzce obou mužů následovalo. Záběry soukromého setkání se přes policii a rozvědku dostaly do médií, aby posloužily neprůhledné mocenské hře.
Na pozvání
Výhodný národní zájem Nu, co: do rady guvernérů ECB lze vstoupit až po zavedení eura, Tůma by se zřejmě nedočkal… Kdopak to chystá útok na vládu? Luboš Dobrovský Vedení lidovců se rozhodlo zničit důvěru ve vládu za každou cenu.
Komentáře
Logické odškodnění za život Marek Švehla Do paměti se ten případ vryl pod novinářskou zkratkou „odškodnění za život“. Zastavte úniky dat The Economist Aktivity švýcarské Bank Julius Bär na Kajmanských ostrovech byly přísně tajné. Vstávání z mrtvých v Americe Jiří Sobota Sedm týdnů je doba, během které v obyčejné zemi, jako je Česko, proběhne celá decentní předvolební kampaň i s oslavami vítězů. Mašínovská otázka Marek Švehla Výrazně přes polovinu obyvatel Česka (přesně 62 %) si myslí, že bratry Ctirada a Josefa Mašínovy nelze považovat za hrdiny.
Dopisy
Dopisy Respekt V téže větě byly zaměněny strany ODS a ODA – správně měla věta znít, že Herzmann v roce 1992 „prohlásil těsně před parlamentními volbami, že ODA se zřejmě nedostane do parlamentu“.
Blogy
On-line rozhovor s Jiřím Vačkářem, náměstkem ministra pro místní rozvoj Respekt Včetně evropských fondů disponuje MMR asi 17 mld. Kč, z toho národních zdrojů je 4,5 mld. Kč. Němečtí socialisté v nouzi Hanka Deutschmann Nově zformovaná a populisticky-socialisticky zaměřená německá levice Die Linke a její věčně včerejší obhájci komunismu se mohli v plné slávě opět vyšplhat na politickou scénu.
Vaše otázky
Kdy Ústavní soud zruší poplatky u lékaře? Respekt Proč není Ústavní soud schopen rozhodnout o návrhu na zrušení poplatků u lékaře rychle a přednostně?
Z kraje
Nebeské milosrdenství Tomáš Lindner Do Čech přijel ve svátek Karla. Rodiče, kteří se namísto svých povolání zubaře a zlatnice začali živit prodejem textilu na tržnici u německých hranic, proto Vu Linh Ngocovi před patnácti lety vybrali toto české jméno.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová ustála další spor s politikem.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Nad Českem přelétl orkán Emma. Na šesti tuzemských klinikách začaly testy nadějného léku proti rakovině. Média přinesla zprávu, že novým ruským prezidentem byl zvolen Dmitrij Medveděv. Připravujeme Respekt Co připravujeme
Jeden den v životě
Pragmatismus a fundamentalismus Jiří Kratochvil Letos tomu bude čtyřiačtyřicet roků, co jsem nastoupil na umístěnku do odborného učiliště v Dobrušce. Osmnáct let a baví mě to Respekt Je čtvrteční ráno a vstáváme na budík, který drnčí v 7 hodin. Tedy abych byl přesný, vstanou moji dva synové školou povinní a ti vzbudí mě.
Ve hvězdách
Venuše chce domů Jaroslav Formánek Když před časem francouzští fotbalisté hráli přátelské utkání v jihoafrickém Kapském Městě, ze zaplněných tribun diváci mávali zjevně ne fotbalovými transparenty: Vraťte nám naši Saru!
Eseje
Svoboda a hudba Ian Buruma Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Stále vpravo Erik Tabery Erik Tabery (1977) je českým politickým komentátorem. V době studia žurnalistiky na FF UK se ve svých dvaceti letech stal redaktorem týdeníku Respekt a od roku 2005 je zástupcem šéfredaktora.
Trendy
Pomocnice žížaly Karolína Vránková „Slupky od banánů, pomerančů za měsíc pryč. Jak to? Dáš to žížalám a vše hotovo.“ Tento a podobné slogany vymysleli žáci 3. B školy v Ostrovní ulici v Praze a napsali je na plakáty, které rozvěsili po škole. Nano do každé rodiny Martin Jazairi Nano jde definitivně do výroby a první vozy se na trhu objeví v říjnu. Poslední zpráva automobilky Tata Motors potěšila v Indii statisíce lidí toužících konečně usednout do vlastního vozu a znechutila ekologické experty, tázající se, zdali je opravdu nezbytně nutné stavět vůz pro generaci nových řidičů a nevyrobit raději pohodlné autobusy pro veřejnou dopravu.
Civilizace
Individua Hana Librová K cizím slovům, kterými si pomáhá mluvená čeština, patří individualismus. Sotva však pomáhá zpřesnit obraz světa. Pod „individualismem“ si každý představuje něco jiného. Myšlení v éře symbolů Max Rauner Výsledky lidí v IQ testech se už desítky let stále zlepšují. Profesor James Flynn, který tuto skutečnost (zvanou nyní Flynnův jev) objevil, se ale nedomnívá, že bychom byli chytřejší než naši předkové. Jen dovedeme lépe pracovat se symboly a hledíme na svět prostřednictvím vědeckých brýlí. Zůstáváme stranou Václav Cílek Pohlédneme-li na dějiny Ruska posledních dvou staletí, spatříme mimo jiné vytrvalou snahu vybudovat impérium. Jak vypadá takové úsilí v dnešním světě?
Prvních 15 minut
Poutnice po spirále Pavel Klusák Tento čtvrtek večer proběhne v pražské České národní bance vyhlášení svébytné hudební soutěže. Akce Nuberg 2007 napovídá, že nová generace soudobé hudby o sobě dává vědět suverénním a současným způsobem.
Kultura
Alois Nebel: Azyl Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Zrádný svět kasin Jan Gregor Na počátku byly sázkařské dluhy ve výši deset tisíc dolarů. Když nad Danem Mahownym spadla klec, měl u svého zaměstnavatele manko deset milionů. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Bravurní obhajoba pošetilosti Magdaléna Platzová Do Hradce Králové vtrhlo opravdu soudobé divadlo. Při představení Já, Don Quijote de la Mancha, které mělo minulý týden svou světovou premiéru, jsme svědky náročné práce s textem, tělem, prostorem, světlem a zvukem. Hru napsal José Manuel Cano Lopez (1956), francouzský režisér, dramatik a scénograf španělského původu. Katyňská hrůza nemá konce Tomáš Glanc Bylo to symbolické datum: právě 5. března roku 1940 vydal Stalin pokyn k masovému vyvraždění polských důstojníků a inteligence v Katyni, o 13 let později pak ve stejný den zemřel. Nechte si jen trenýrky Jan H. Vitvar Na škále trapnosti tomuto výjevu patří hodně vysoká příčka. Muž je vysvlečený do plátěných trenýrek s barevným vzorem, původně bílého, nyní sepraného tílka a vytahaných červených ponožek. Když slova měla váhu Erik Tabery Tahle knížka se dobře čte zejména v příjemné kavárně, kde si člověk může představovat, že není začátek 21. století, ale třeba dvacátá léta století minulého. Právo na vlastní intuici Tereza Brdečková „Je třeba si povšimnout, že skryté inteligence nerozumějí každému jazyku: slovům, která jsou důsledkem lidského vzdělání, nenaslouchají stejně jako slovům přirozeným,“ napsal Giordano Bruno (1548–1600) v traktátu O magii. Novinky Respekt Knižní novinky Horká brambora jménem Ayaan Magdaléna Platzová Ayaanin útěk před smrtí začal před čtyřmi lety. Tehdy byl v nizozemské televizi odvysílán krátký film Podřízení, který popisoval ponižování a týrání muslimských žen. Scénář k němu napsala Hirsí Alí. Kniha je zázrak Jaroslav Formánek „Knížky by se měly nejenom číst, ale mělo by se k nim i čichat,“ říká Vladimír Korouš (1952), když rozsvítí nad svým královstvím.
Rozhovory
Mým řemeslem není revoluce Marek Švehla Rozhovor s Igorem Blaževićem.
Téma
Na cestě z klecí Anneke Hudalla To, o co v Česku vlastně jde, je otázka, jak umožnit zdejším zhruba 300 tisícům mentálně postižených lidí co nejdůstojnější a nejnormálnější život uprostřed společnosti. A receptů je celá řada.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte