Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Bravurní obhajoba pošetilosti

Do Hradce Králové vtrhlo opravdu soudobé divadlo. Při představení Já, Don Quijote de la Mancha, které mělo minulý týden svou světovou premiéru, jsme svědky náročné práce s textem, tělem, prostorem, světlem a zvukem. Hru napsal José Manuel Cano Lopez (1956), francouzský režisér, dramatik a scénograf španělského původu.

2008-576-mobr-53AR112008n.jpg
2008–576-mobr-53AR112008n.jpg • Autor: Respekt

2008-576-vobr-53AR112008.jpg
Fotografie: Starý svět je v troskách – a nový se ještě nevyloupl z chaosu. – Autor: Bohdan Holomíček • Autor: Respekt

Do Hradce Králové vtrhlo opravdu soudobé divadlo. Při představení Já, Don Quijote de la Mancha, které mělo minulý týden svou světovou premiéru, jsme svědky náročné práce s textem, tělem, prostorem, světlem a zvukem. Hru napsal José Manuel Cano Lopez (1956), francouzský režisér, dramatik a scénograf španělského původu. Ve Francii má vlastní divadelní společnost, která sídlí na zámku Plessis-La Riche na Loiře. Pro české divadlo se nadchl už před lety a v dramaturgyni a překladatelce Klicperova divadla Lucii Němečkové našel blízkou spolupracovnici a spojnici mezi Francií a Českem.

Don Quijote je jeho první zkušeností s českým souborem a tvrdí, že byla výborná. Je to ostatně vidět: herci i režisér během představení využívají všech dostupných výrazových prostředků.

Mlhy nad mořskou plání

Děj hry se odehrává v roce 1934 a zároveň i dnes. Stejně jako lidé mezi světovými válkami totiž můžeme mít pocit, že se pohybujeme ve vzduchoprázdnu: starý svět leží v troskách a nový se ještě nevyloupl z chaosu. Cano Lopezův text je volně založen na lodním deníku Thomase Manna, který si vedl při první cestě do Ameriky. Dále stojí na Cervantesově románu a použity jsou tu i další úryvky z klasických děl: monolog Ofélie, Elvíry z Dona Juana, Goethovy Markétky nebo Marie z Büchnerova Vojcka.

Místem děje je loď Volendam, plující deset dnů ze…

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte