200812-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/12

Koupit vydání
200811-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 8.–15. 3. 2008 200813-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 22.–29. 3. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Ten titulek je příznačný a hodil by se jako motto pro texty domácí rubriky. „Nejasná zpráva o našem úspěchu“ – tak nazval svůj komentář o budoucnosti české ekonomiky náš exkluzivní spolupracovník a čerstvě bývalý viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer. Anketa: Je vhodné zveřejňovat videozáznamy vyučování na internetu? Respekt Anketa týkající se zveřejňování záznamů vyučování na internetu. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne Průzkum: Obrana a bezpečnost země Respekt Průzkum: Obrana a bezpečnost země
Dopisy
Dopisy Respekt Vaše dopisy
Blogy
On-line rozhovor s redaktorem a novinářem Janem Rejžkem Respekt On-line rozhovor s redaktorem a novinářem Janem Rejžkem
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Po Emmě přišla Kristen. Nad radnicemi čtyř set českých obcí a měst zavlála vlajka svobodného Tibetu. Ústavní soud vyhověl žádosti Hospodářské komory ČR a zásahem do zákoníku práce omezil moc odborů. Připravujeme Respekt Co připravujeme
Jeden den v životě
A pak podporujte svého šerifa! Jan Balabán V Ostravě vznikají periferie i uprostřed města, ve čtvrtích, které obstaví průmysl a liniové stavby a jejich ulice přestanou dýchat. Jeden den s vichřicí Respekt Studuji Vyšší odbornou školu publicistiky a zároveň pracuji jako tisková mluvčí Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje.
Ve hvězdách
Pohádka o Janu Nepomuckém Tereza Brdečková Dne 20. března 1393 skončil ve Vltavě pražský generální vikář Johánek z Pomuku, známý jako Jan Nepomucký. Jeho jméno a socha s hvězdami kolem kněžského klobouku jsou po staletí neodmyslitelně spjaté s českou krajinou a barokními městy.
Eseje
Zbavit stáří nemoci Peter Singer Peter Singer (1946) je profesorem bioetiky na Princetonské univerzitě a profesorem laureátem na Melbournské univerzitě. Napsal mimo jiné knihy How Are We to Live? (Jak máme žít?) a Writings on an Ethical Life (Statě o etickém životě). Kennedyho ozvěna Robert B. Reich Robert B. Reich (1946) je politolog a ekonom. V letech 1993–1997 byl ministrem práce ve vládě prezidenta Billa Clintona, dnes přednáší ekonomickou a sociální politiku na Brandeisově univerzitě.
Trendy
Rychle toho pravého Karolína Vránková Týká se to Rákosníčka, Drákuly, Vochomůrky i Prince Bajaji. Ti všichni si zakoupili jeden z takových seznamovacích produktů, večírek se speed datingem, tedy rychloseznamováním. Zaplatili sedm set sedmdesát korun a možná za to dostanou lásku na celý život.
Civilizace
Fetiše a fakty Václav Cílek Fetiš je slovo portugalského původu. Označuje bůžka zhotoveného lidskýma rukama, jaké Portugalci dováželi třeba z Mosambiku. Vodíkový ostrov Tomáš Lindner Před devíti lety se z Islandu rozšířila do světa zajímavá zpráva: obyvatelé ostrova se chtějí v polovině století pyšnit hospodářstvím, které jako první na světě nebude produkovat prakticky žádné emise skleníkových plynů. Benzin a naftu by měl nahradit vodík. Ježíšova hrobka? Jan Roskovec Není úplně obvyklé, aby se mezinárodní vědecká konference zabývala závěry dokumentárního filmu. A není také obvyklé, aby diváci vydrželi s napětím sledovat dvouhodinový dokument, který se celý točí okolo šesti jmen naškrábaných na vápencových nádobách ze starověké hrobky.
Prvních 15 minut
Normální život Balkánky Magdaléna Platzová Makedonie, sevřená mezi Albánií, Kosovem, Řeckem a Bulharskem, nemá moře. Zato má Ohridské jezero, jeden z největších biologických rezervoárů v Evropě, kde přežívají jinde už dávno vyhynulé rostliny a živočichové.
Kultura
Muž, který všechny zná Silvie Lauder Němec má jako bývalý špičkový politik pověst muže, který je schopný leccos vyjednat, má kontakty, zná hodně lidí, podle dalších teorií disponuje cennými, ba tajnými informacemi nasbíranými za léta ve vládě. A to všechno se v politice cení. Problém nastává ve chvíli, kdy začneme pátrat po detailech jeho lobbistické práce.
Rozhovory
Vidím tu spoustu silných příběhů Ondřej Nezbeda Filmový režisér Vladimír Michálek se mezi českými kolegy rozhodně nevyjímá jen tím, že svůj první film natočil až ve čtyřiceti letech.
Téma
Ve slepé uličce Tomáš Sachr Po odtržení Kosova padla v Srbsku vláda, skončily rozhovory s EU a Bělehradem mašírují zástupy rozzlobených demonstrantů. Celá Evropa to sleduje s obavami: co ti lidé vlastně chtějí a jakou malují budoucnost?
Svět
Dvojznačné řešení Jaroslav Formánek Note2be.com založil mladý pařížský podnikatel Stéphane Cola. Cíl jeho aktivity spočíval v sestavení abecedního seznamu profesorů a učitelů z druhého stupně základních škol a gymnázií celé země, který by studentům dovolil pozitivně či negativně oznámkovat schopnosti i chování konkrétního pedagoga. Velký čínský úklid Tomáš Lindner Čínská vláda v minulých týdnech vydala jasný příkaz: lidé poškozující pověst města musí zmizet, zejména v době konání 29. letních olympijských her, které začnou 8. srpna. Žádný žebrák se v průběhu olympiády nesmí vyskytovat v okruhu 200 kilometrů od centra. Pět let na ose dobra Cyril Bumbálek Tento týden uplyne pět let od okamžiku, kdy americké letouny svrhly první bomby na Irák a pásy spojeneckých tanků se zabořily do písku za irácko-kuvajtskou hranicí. Trvalo jen pár týdnů, než bez většího odporu sesadily jeden z nejkrutějších diktátorských režimů světa.
Úspěch
Rychleji a levněji Kateřina Čopjaková Automatické aerodynamické optimalizace s využitím počítačové mechaniky tekutin. Titul diplomky, s níž Josef Dubský absolvoval Strojní fakultu pražské ČVUT, většinu lidí ze židle určitě nezvedne.
Ekonomika
Bez svačiny nepoletíme Marek Švehla Minulý týden prošel do jednání parlamentu návrh vlády na posunutí hranice odchodu do důchodu na 65 let. Sociální demokracie byla proti. Noví kolonialisté The Economist V Číně zcela bez nadsázky panuje hlad po komoditách. Přestože na ni připadá pouze pětina celosvětové populace, spolyká Čína přes polovinu světového vepřového, polovinu cementu, třetinu oceli a čtvrtinu hliníku.
Česko
Vítejte! Benjamin Bebee Americké a české podpisy pod memorandum o cestovních vízech mi stojí za komentář. Mirek Topolánek se po boku svých amerických kolegů na chvíli ocitl v záři reflektorů a dlouholetý problém se zdá být vyřešen. Zekova chyba Kateřina Čopjaková Zeko kvůli nedávno schválenému zákonu proti sprejerům putoval na půl roku za mříže. Stal se tak prvním členem ostravské komunity sprejerů, který za svou touhu značkovat své město zaplatí vězením. Máte na to měsíc Martin Jazairi Ten hlavolam Martinu Pecinovi nelze závidět. Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má rozhodnout, zda má vítěz soutěže na novou budovu české Národní knihovny Jan Kaplický právo získat zakázku na stavební projekt. Čeští boháči na tajném DVD Jaroslav Spurný Jaké poselství by se k nám dostalo, kdyby ministr financí Miroslav Kalousek opustil své etické zásady a požádal německé úřady o informace na počítačovém disku obsahujícím jména čtyř a půl tisíce klientů lichtenštejnské banky LGT, do níž si majetní lidé z celého světa ulívali nezdaněné peníze? Hlavně zdraví Ondřej Kundra Po měsíční pracovní neschopnosti se do světa zdejší vysoké politiky vrátila Olga Zubová. Poslankyně zelených, kterou celostátně proslavila neúčast na volbě hlavy státu a následné pojmenování „kráva“, kterým ji v soukromém e-mailu obdařil předseda její strany Martin Bursík. Jak zbohatnout z eurofondů Silvie Lauder „Dobrou znalost“ o tom, kde a jak hledat svůj kousek z miliardového koláče evropských fondů, má podle vládního průzkumu jen každý desátý zdejší občan.
Na pozvání
Smrt prvního vojáka Jana Hybášková (1965) je poslankyní Evropského parlamentu, členkou jeho výboru pro zahraniční záležitosti a podvýboru pro bezpečnost. Byla velvyslankyní ve Slovinsku a v Kuvajtu, jako arabistka se věnuje Blízkému východu. Právníkovy správné odpovědi Jan Komárek (1979) je doktorandem na Právnické fakultě Oxfordské univerzity, kde rovněž vyučuje právo EU. V letech 2004–2006 pracoval pro vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudním dvorem.
Komentáře
Právo podle Topolánka Marek Švehla Je to pech, propást takovou šanci. Přitom stačilo, aby premiér Mirek Topolánek vyjel do Spojených států o dva týdny později, a mohl tam kromě radaru a víz vyřídit s nájemníkem Bílého domu ještě jednu důležitou věc. Ucpávání děr The Economist Tento způsob centrálního bankovnictví připomíná budování protipovodňových hrází z pytlů s pískem. Centrální banky v čele s americkou (Fed) přicházejí s dalšími pokusy, jak opevnit peněžní trhy před čím dál vážnější kalamitou. Nejasná zpráva o našem úspěchu Česká ekonomika loni rekordně rostla, ale místo debaty o naší budoucí prosperitě řeší ekonomové otázku, proč a jak naše hospodářství zpomalí růst v roce 2008. Zároveň vláda otvírá diskusi o dalším kole reforem (ale bohužel také o změnách kola prvního). Irák po pěti letech Marek Švehla Ještě na podzim byla válka v Iráku bezkonkurenčně nejdůležitějším tématem amerických primárních voleb. Teď je konec zimy a Irák nápadně ustoupil jiným problémům, hlavně hrozící ekonomické recesi.
Vaše otázky
Proč parlament neprojednával ve druhém kole protikuřácký zákon? Respekt Kdo je zodpovědný za to, že bylo druhé čtení novely protikuřáckého zákona v parlamentu vyřazeno z plánovaného projednávání (a z jakého důvodu)?
Z kraje
Jednou na mě promluví Jan Brabec Od stropu visí desítky dětských figurek, na televizní obrazovce právě běží pohádka. Z postele ji sleduje vyhublý bezvládný chlapec se strnulým pohledem.
Krátce
Krátce Respekt Policie dala zablokovat webovou stránku www.tunelplnykrve.cz, na které zveřejňuje novinář Jan Urban informace o možné korupci ve složité kauze okolo firmy Diag Human.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte