200813-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/13

Koupit vydání
200812-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 15.–22. 3. 2008 200814-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 28. 3. – 4. 4. 2008
Editorial
Anketa: Co by to znamenalo, kdyby bylo nalezeno skutečné Ježíšovo tělo?(Viz článek Ježíšova hrobka?,Respekt 12/08) Respekt Ježíšů žily v novozákonní době stovky a spousta jich mohla mít za otce nějakého Josefa. Ale budiž, zaspekulujme si. Kdyby se nalezly skutečné Ježíšovy ostatky, pro křesťany by to znamenalo ohromné zklamání. Příštích 7 dní Respekt V sobotu 29. března se v Zimbabwe bude volit prezident. Již 28 let vládnoucí hlavě státu, autokratickému Robertu Mugabemu, se postaví bývalý ministr financí Simba Makoni. Zahraniční pozorovatele Mugabe do země nevpustil. Průzkum: Irák po 5 letech Respekt Průzkum Editorial Martin M. Šimečka Pro redaktory Respektu není lehčího rozhodnutí než bojkotovat olympiádu v Číně – tak jako tak totiž neměl nikdo z nás v plánu letět v létě do Pekingu.
Rozhovory
Když to rozbijete, je to vaše Ondřej Nezbeda, Martin Uhlíř Profesor Lukeš odešel v 70. letech do USA a nyní vyučuje historii a mezinárodní vztahy na Bostonské univerzitě. Jeho pracovna v šestém patře je plná knih a letmý pohled na jejich hřbety prozrazuje, že se Igor Lukeš eminentně zajímá o historii Spojených států a Ruska.
K věci
Ukážeme světu, že jsme civilizovaní Jan Brabec Jak se jako předseda Českého olympijského výboru a budoucí účastník olympiády v Pekingu díváte na poslední události v Tibetu? Bylo chybou uspořádat hry právě tam?
Blogy
Domácí lékárnička z kohoutku Respekt Trvalo mi dost dlouho, než jsem duševně zpracovala, že v New Yorku se vůbec nevede vracet nevyužívaná nebo prošlá léčiva, protože pro lékárny z toho nekouká žádný byznys, a že nikoho nezajímá, kde ty pilulky skončí a jaký mají vliv na životní prostředí a živé organismy On-line rozhovor s Ivanem Davidem – ředitelem Psychiatrické léčebny v Bohnicích Respekt Jaká je současná ekonomická a personální situace ve vaší léčebně?
Vaše otázky
Proč se musí studenti v mezidobí mezi jednotlivými stupni studia hlásit na pracovním úřadě? Respekt Proč se musí studenti v mezidobí mezi jednotlivými stupni studia hlásit na pracovním úřadě?
Dopisy
Dopisy Respekt Přečetl jsem si glosu Objektivita po česku. Vychází ze zcela mylných premis. Závěrečný odstavec, který formuluje autorovo přání, popisuje totiž přesně to, co se ve skutečnosti děje.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Je to téměř zapomenutá kauza. Tehdejší ministr Jan Kavan musel pracně vysvětlovat svůj podpis na nevýhodném pronájmu hotelu Český dům v Moskvě, spravovaného jeho resortem.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Začalo jaro a Čechy, Moravu i Slezsko pokryl sníh. Vrátili se čápi. Vláda komunistické Číny rozmetala pomocí tanků a ostré střelby demonstrace za svobodu, které vypukly na území okupovaného Tibetu; při zásahu čínské armády zemřelo zatím sto čtyřicet demonstrantů, oznámila média. Připravujeme Respekt Obyvatelé českých romských ghett začínají upadat vedle nezaměstnanosti, prostituce a drog také do pasti beznadějných dluhů.
Jeden den v životě
Fandit slabšímu Petra Hůlová To, že se sázka na střední proud stane volbou proti proudu, mě nenapadlo. Jizerská 25 Respekt Jmenuji se Magda a je mi 16 let. Moje máma jezdí každoročně běžecký závod Jizerská 25, ale letos byla nemocná. Věděla jsem, že je to moje příležitost. Nejdříve se jí moc nelíbilo, že bych jela místo ní, ale nakonec souhlasila.
Ve hvězdách
Svíčková s nářezem Martin M. Šimečka Bratislava připomínala v ten den, 25. března 1988, město ve válečném stavu.
Eseje
Proč uznat dalajlamu Timothy Garton Ash Britský ministerský předseda Gordon Brown minulý týden slíbil, že se v květnu setká s dalajlamou při jeho příjezdu do Británie. Mlčení mezi slovy Jaroslav Formánek Před několika lety jsem ve Francii poslal poštou Věře Linhartové jednu knihu. Po pár dnech se balíček vrátil s ručně připsanou poznámkou: Po ověření sdělených údajů tato osoba neexistuje.
Trendy
Ohleduplná vejce Karolína Vránková V ČR žije momentálně stejně slepic jako lidí. Češi si už užili svá velikonoční vajíčka a snad by si teď něco zasloužily také jejich nosnice mučednice: jak známo, skoro polovina českých slepic stráví život v průmyslových chovech, v klecích o půdorysu papíru A 4. Přesezené lidstvo Karolína Vránková „Lidé si myslí, že sezení je pasivní záležitost. Prostě se zhroutí do židle. Ale správné sezení je dynamická, plně kontrolovaná aktivita.“ V pracovně v Praze na Břevnově má právě jen tvrdou židličku, koberec a velké zrcadlo. Za jejich pomoci lidi učí, jak „používat své tělo“, mimo jiné jak sedět.
Civilizace
Hrát první ligu Václav Cílek V západní civilizaci se lidem daří alespoň po materiální stránce nejlépe za posledních sedm milionů let, kdy se od společných předků moderních lidoopů odštěpila větev vedoucí k člověku. Netunelovat vědu Pavel Jungwirth V našem akademickém ústavu, kde řada vědců pracuje na vývoji nových léčiv, se hodně mluví o ochraně duševního vlastnictví. Proti velké trojce Martin Uhlíř Tu obrazovku kolemjdoucí na rušné ulici v Cambridgi ve státě Massachusetts většinou míjejí bez povšimnutí. Přitom je umístěna za sklem moderní budovy výzkumného ústavu Broad Institute a obrácená do ulice tak, aby na ni bylo zvenčí dobře vidět. V mnoha řádcích pod sebou se přes ni řítí různobarevná písmena A, C, G a T. Každou minutu jich přibude zhruba 1300.
Kultura
Co ví obchodník se smrtí? Alexandre Gajdamacký Začínal prý „drobným prodejem“ zbraní ze skladů na Ukrajině a Slovensku, v Moldavsku a Bulharsku. Již minimálně osm let je považován za největšího soukromého pašeráka tohoto nebezpečného zboží.
Prvních 15 minut
Háje, konečná stanice Jan H. Vitvar Rozhodně to není vyřizování nějakých osobních účtů,“ dušuje se mladý výtvarník a rozpačitě se usmívá.
Téma
Včely na vymření Petr Třešňák Odhaduje se, že zimu nepřežije až třetina zdejších včelstev.
Svět
A všechno bude zadarmo János Széky Referendum, které podpořila pravicová opoziční strana Fidesz, se totiž týkalo výjimečného tématu – voliči přímo rozhodovali o platbách u lékaře ve výši 300 forintů (asi 30 Kč), o stejně vysokém poplatku za každý den strávený v nemocnici a o ročním školném ve výši kolem 10 000 Kč, které má posílit státní dotace na vysokoškolské studium. Americká otočka Jiří Sobota Zatímco se demokraté Hillary Clintonová a Barack Obama stále perou o oficiální nominaci do listopadových voleb (a o Alu Goreovi není slyšet), vyrazil již de facto nominovaný republikánský kandidát John McCain na státnickou cestu do zahraničí a kromě Iráku se zastavil také ve Velké Británii a Francii. Sedm dní v Tibetu The Economist Léta rychlého hospodářského růstu, která měla podle nadějí Číny utlumit separatistické požadavky, vyústila v pravý opak.
Ekonomika
Přátelé všude a nikde The Economist Velká, ale ne zrovna nejmladší technologická společnost, která si přeje získat větší podíl na on-linové reklamě, koupí malou, nedávno založenou firmu v sektoru, který podle všeobecného mínění čeká velká budoucnost.
Úspěch
Před bodem zlomu Adam Šůra Přestože venku mrzne jak v lednu, na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad se sjíždí asi šedesátka bicyklů.
Česko
Lidská práva Fabrice Martin Plichta Poslední výroční zpráva o stavu respektování lidských práv ve světě, kterou v březnu publikovalo americké ministerstvo zahraničních věcí, doslova nadzvedla Mirka Topolánka. Zákopová válka o české soudy Silvie Lauder Takový šok a zahanbení už česká justice dlouho nezažila – mladoboleslavský soudce Pavel Nagy sice lhal a podváděl a je v podezření, že dokonce spáchal trestný čin, kárný senát Nejvyššího soudu mu za to ale jen na půl roku snížil plat. Tajný cíl státních maturit Ondřej Kundra Internetová stránka www.cermat.cz se stala hitem mezi českými teenagery. Žádná móda, žádné stahování hudby nebo filmů: na tomhle ministerském webu můžete dostat ukázky nových státních maturit. Zákon proti pohlavkům Anneke Hudalla Důvodem není jen to, že se výchova v Čechách zřejmě značně liší od procesu odehrávajícího se v rodinách na Západě. Česká veřejnost kromě toho ani neví, jak německý zákon vůbec funguje a jaký efekt zatím měl.
Na pozvání
Bolení hlavy po prohýřené noci Poslední čísla největší ekonomiky světa poukazují na to, že se Amerika v polovině ledna propadla do deprese. Oživlé propadáky Říká se, že to, co špatně začíná, většinou také špatně pokračuje. Kdybychom v naší politice pro tuto tezi hledali potvrzení, mohli bychom si za příklad vzít Senát. Vznikal obtížně, za nepřízně a posměchu a táhne se to s ním dodnes – volby do Senátu v současnosti pokládá za důležité jen zhruba čtvrtina obyvatel ČR.
Komentáře
Justice v krizi Jaroslav Spurný Šest významných představitelů justice plus bývalý ministr spravedlnosti podali žalobu na sociální demokratku Marii Benešovou za to, že v souvislosti s jejich manévrováním v korupční kauze vicepremiéra Čunka použila příměru „justiční mafie“. Jak spasit armádu Ivan Gabal Když Česko dostalo v Madridu pozvánku do NATO, bylo v pražských hospodách veselo. Mlčení věštecké koule Nebyl to dobrý týden pro finanční trhy. Hry a politika Marek Švehla Měl by Západ a jeho sportovci olympijské hry v Pekingu bojkotovat, nebo ne?
Z kraje
Zcela jistá sezona Tomáš Sachr Kopec pana Krejčího leží sedm set metrů nad mořem. Zdravý rozum vnímá, že vlekařský byznys v Česku zažívá po dvou teplých zimách pořádnou kocovinu i o pěkných pár set metrů výš. Šedovlasý šedesátník ale trvá na svém. A sázka na Monínec se mu už jednou vyplatila.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte