Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Česko

Zákon proti pohlavkům

Důvodem není jen to, že se výchova v Čechách zřejmě značně liší od procesu odehrávajícího se v rodinách na Západě. Česká veřejnost kromě toho ani neví, jak německý zákon vůbec funguje a jaký efekt zatím měl.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Konec úzkosti a strachu: vzhůru do světa bez násilí. - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt
Fotografie: Konec úzkosti a strachu: vzhůru do světa bez násilí. - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Než se opice nasouká za volant, trvá to nějakou chvíli. Koneckonců, jak podle velikosti, tak podle polohy nohou není malá plastová gorila určena k tomu být řidičem velkého dřevěného kamionu. Ale malý Prokůpek to tak prostě chce. A proto teď Markéta Hanzalová sedí u kuchyňského stolu ve svém domě ve Stránčicích, malé vesničce asi 20 kilometrů na jihovýchod od Prahy, a trpělivě strká chlupatou potvůrku do řidičské kabiny.

Se stejnou trpělivosti za posledních patnáct minut pomohla svému tříletému synovi nejprve vylézt na dětskou židli a pak z ní zase slézt, dala mu sušenku, přinesla mu vodu, doprovodila ho na toaletu a potom mu vysvětlila, co napsala babička na pohlednici. Z vděčnosti nyní Prokop tluče plastovým dinosaurem do stolu tak mohutně, že člověk nerozumí vlastnímu slovu. Mnoho matek by teď asi ztratilo nervy, odvlekly by chlapečka do vedlejší místnosti, nebo by mu dokonce daly pohlavek. Markéta však klidně říká: „Prokůpku, přestaň, abych rozuměla, co nám naše návštěva vypráví.“ A Prokop přestane.

Co to je zase za blbost?

Markéta Hanzalová není žádnou z těch supermatek, která si už osm měsíců před porodem objedná předplatné časopisu Maminka a celý den se nezabývá ničím jiným než tím, jak podpořit intelekt, muzikálnost či sportovní talent svých ratolestí..„Tělesné tresty ohrožují zdravý vývoj dítěte…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].