0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura22. 3. 20086 minut

Mračna nevědomosti a pokrytectví

Francouzský medievalista stál u vzniku proslulé školy Annales, která po válce formovala západoevropské historické myšlení. Do armády vstoupil dobrovolně těsně před vypuknutím bojů, stal se zpravodajským důstojníkem a byl očitým svědkem morální i fyzické neschopnosti Francouzů bránit se.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Pojďme na sebe střílet ze zákopů – tak jako kdysi. (Českoslovenští vojáci ve francouzských službách před odjezdem na frontu) - Autor: Archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Pojďme na sebe střílet ze zákopů – tak jako kdysi. (Českoslovenští vojáci ve francouzských službách před odjezdem na frontu) - Autor: Archiv • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„Budou tyto stránky vůbec někdy zveřejněny?“Marc Bloch tuto otázku uvádějící jeho autobiografické vyprávění napsal v srpnu roku 1940. Tedy krátce poté, co Francie utrpěla největší ponížení ve svých novodobých dějinách v podobě bleskové vojenské porážky od nacistického Německa. Francouzský medievalista stál u vzniku proslulé školy Annales, která po válce formovala západoevropské historické myšlení. Do armády vstoupil dobrovolně těsně před vypuknutím bojů, stal se zpravodajským důstojníkem a byl očitým svědkem morální i fyzické neschopnosti Francouzů bránit se.

Oproti mnohým, kdo německou okupaci přijali a čile se oddali kolaboraci, se s porážkou nikdy nesmířil a zapojil se do odboje. O krátkém boji s Němci napsal studii Podivná porážka. Svědectví z roku 1940. Zveřejnění se už nedočkal. V březnu roku 1944 jej v Lyonu zatklo gestapo a 16. června byl zastřelen.

Diagnóza katastrofy

„Pevně věřím, že dříve či později přijde den, kdy … se ukryté spisy otevřou a mlhy, které už dnes začínají halit nejstrašnější debakl našich dějin do mračen nevědomosti a pokrytectví, se pomalu rozplynou,“ píše Bloch ve své kritické analýze francouzské společnosti a armády, doplněné v českém vydání o další tematicky odlišné úvahy.

Francie, která se na začátku války jevila jako světová velmoc, zklamala na celé čáře sebe i své…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc