Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
Naděje, že Češi rozpoznají lépe než jejich západní sousedé cenu svobody, neboť desítky let žili pod dohledem špiclovského státu, se sice rozplynula už brzy po roce 1989, ale důkazy o marnosti této iluze přináší i současnost.
Zasedání Severoatlantické aliance proběhne od 2. do 4. dubna. Mezi hlavní témata bude patřit mise NATO v Afghánistánu, kde spojenci řeší nedostatek jednotek, americký návrh na umístění protiraketového systému v Evropě a rozšiřování Aliance. Pozvánku ke vstupu do NATO očekávají Albánie, Chorvatsko a Makedonie.
Průzkum: Jak si vede česká ekonomika
Dítě by při rozvodu rodičů mělo být určitě vyslyšeno a soud by měl k jeho názoru přihlížet. A ve čtrnácti letech už bývá většina dětí dostatečně zralá na to, aby měla jasný názor a byla schopna ho vyjádřit.
Dalajlama stojí před velkou zkouškou rozvahy a klidu.
Napětí mezi Berlínem a Paříží tak vyvolává vrásky na čele nejen v obou zúčastněných zemích, ale v celé EU. Dobré politické klima mezi Francií a Německem není totiž zdaleka samoúčelné – oba státy jsou všeobecně považovány za „motor EU“, jehož zadrhnutí může rychle vyústit v krizi celé Unie – a to tím spíše, že 1. července Francie převezme její předsednictví.
V týdeníku Die Zeit existuje rubrika Výroky týdne. V ní se čtenáři dozvídají, jaké záblesky ducha během uplynulého týdne ozářily politiky, vědce či sportovce. Někdy je to vtipné. Někdy je člověk spíše zděšený. Každopádně se často ukazuje, že jedna věta může vypovědět o určité osobě či tématu víc než dlouhé články.
Problém ve Zbraslavi je pro dnešní Česko typický. Počátek devadesátých let přinesl výrazné snížení porodnosti, které následně začal kopírovat i celkový úbytek mateřských škol.
Agenti firem specializujících se na rychlé půjčky na to místo dojedou i poslepu. V Předlicích na okraji Ústí nad Labem jejich byznys jen kvete.
Náš svět je čím dál víc prošpikovaný technikou, která o nás sbírá informace. Díky tomu za sebou průměrný občan Česka nechává výraznou elektronickou stopu. Pokud se k ní policie nebo někdo jiný dostane, získá o nás informace, o nichž se komunistické tajné policii ani nesnilo.
Evropa se v mnohém stmeluje, hranice mezi státy Unie měknou, byť mnoho integrační práce zbývá i nejméně pro desítku dalších generací.
V roce 1861, když Abraham Lincoln vstoupil do úřadu prezidenta, národ stál na pokraji občanské války. Když o čtyři roky později přísahal podruhé, země byla v krizi.
Postupem času je čím dál patrnější, že mezi posledními roky komunismu a dneškem existuje předěl.
Vietnamci mají sen a nestydí se ho vystavit na odiv.
Zahraniční politika země se stává čím dál častěji hlavním zdrojem vnitropolitických sporů.
Jednodušší, přehlednější, spravedlivější. Adjektiva, která premiér Mirek Topolánek od počátku spojoval s daňovou reformou, se naplňují pozvolna. Přesto se už vláda pochlubila prvními úspěchy. Podívejme se tedy na to, nakolik je optimismus oprávněný.
Už léta sbírám brněnské novodobé legendy a pověsti, a tak teď jen tak mimochodem jednu z nich. Na počátku 50. let minulého století bydlel v obstarožním činžáku na Francouzské ulici jistý pan Jakub Potl.
6.00 Ostré světlo zářivky prosekne zavřená víčka a zruší hluboký spánek. Okamžitě se probouzíš, vyskakuješ, stojíš vedle kavalce a chce se ti zavrtat zpět do teplé peřiny.
Ilija Trojanov (1965) je spisovatel. Narodil se v Sofii, ale jeho rodina emigrovala v roce 1971 do Německa, kde vystudoval etnologii.
Jan Skórzynski (1954) je bývalým zástupcem šéfredaktora deníku Rzeczpospolita a autorem několika knih o dějinách polské demokratické opozice vůči komunismu a o hnutí Solidarita.
Obklopují nás nejrozmanitější fikce a nedostává se nám pravdivých příběhů. Že by už měkké a poddajné fantazijní světy vytlačily tvrdou společenskou realitu?
Umění zacházet s čísly je zvláštní věc. Maďar Pál Erdős měl ve zvyku cestovat po světě a stavovat se na krátkou návštěvu u svých kolegů matematiků.
Na vylepšení genové terapie pracují týmy vědců. Badatelé z University College London například testují virus, který by mohl nebezpečí leukemie odstranit.
Komiks Alois Nebel
Chtěl jsem v Američanech probudit vztek, vyjádřil se o svém filmu Taxi na temnou stranu režisér Alex Gibney. Celovečerní dokument se sugestivně vyjadřuje k metodám zacházení s vězni v současné válce s terorem.
Zajímavé výstavy
Hudební novinky
Kdo dlouhodobě narušuje obraz poklidného Rakouska, jež si v Evropě nepřiznává viny ani zásluhy? Na to je jednoduchá odpověď: jsou to dramatikové.
Každý rok vznikají na všech kontinentech stovky silných filmů vyprávějících o dnešním světě. Díky nim můžeme pochopit hluboké souvislosti, které média mnohdy semílají v banální klišé.
V Tokiu žijící fotografka Miyako Ishiuchi (1947) reflexi svých snímků ponechává zcela na divákovi. V Japonsku už to dělá léta, v Evropě právě teď: pražská Langhans Galerie jí uspořádala vůbec první retrospektivu na starém kontinentě.
Když japonští buddhisté slyší jméno zakladatele Šin buddhismu Šinrana, podvědomě prý zaujmou uctivý postoj a narovnají si límec. Při zaslechnutí jména Rennjo se jim naopak uvolní tvář, jako by do ní zavál jižní vítr.
Bohumil Nuska (1932) je autor zásadně nepřizpůsobivý: ani vzdáleně se nikdy neohlíží na dobový politický diktát, čtenářskou poptávku či očekávání, naopak jde programově proti nim.
Knižní novinky
Tohle si hned úvodem zaslouží být uvedeno na pravou míru: přebal knihy Magie pro začátečníky láká české čtenáře tvrzením, že její autorka Kelly Linková (1969) je nedávným objevem americké nezávislé literární scény.
Jedna ze slavnějších písniček The Frames, kapely Glena Hansarda, se jmenuje Fake – Podvrh. Jako by v Hansardových písních bylo dlouhodobě uložené úsilí rozeznat to pravé od nepravého.