200814-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/14

Koupit vydání
200813-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 22.–29. 3. 2008 200815-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 5.–12. 4. 2008
Editorial
Anketa: Měly by se děti starší 14 let samy rozhodovat, zda půjdou po rozvodu rodičů žít k otci, či k matce? Respekt Dítě by při rozvodu rodičů mělo být určitě vyslyšeno a soud by měl k jeho názoru přihlížet. A ve čtrnácti letech už bývá většina dětí dostatečně zralá na to, aby měla jasný názor a byla schopna ho vyjádřit. Příštích 7 dní Respekt Zasedání Severoatlantické aliance proběhne od 2. do 4. dubna. Mezi hlavní témata bude patřit mise NATO v Afghánistánu, kde spojenci řeší nedostatek jednotek, americký návrh na umístění protiraketového systému v Evropě a rozšiřování Aliance. Pozvánku ke vstupu do NATO očekávají Albánie, Chorvatsko a Makedonie. Průzkum Respekt Průzkum: Jak si vede česká ekonomika Editorial Martin M. Šimečka Naděje, že Češi rozpoznají lépe než jejich západní sousedé cenu svobody, neboť desítky let žili pod dohledem špiclovského státu, se sice rozplynula už brzy po roce 1989, ale důkazy o marnosti této iluze přináší i současnost.
Svět
Dalajlama a jeho rozhádaná parta Tomáš Lindner, Michaela Kreuterová Dalajlama stojí před velkou zkouškou rozvahy a klidu. Motor zadrhává Jaroslav Formánek, Anneke Hudalla Napětí mezi Berlínem a Paříží tak vyvolává vrásky na čele nejen v obou zúčastněných zemích, ale v celé EU. Dobré politické klima mezi Francií a Německem není totiž zdaleka samoúčelné – oba státy jsou všeobecně považovány za „motor EU“, jehož zadrhnutí může rychle vyústit v krizi celé Unie – a to tím spíše, že 1. července Francie převezme její předsednictví.
Ekonomika
Absurdní, ale pevné Tomáš Sachr Jistotu, že bankovní poplatky v Česku by měly být nižší, sdílí s panem Dandou kdekdo. Jeho příklad trochu kulhá, protože posílat peníze přes hranice není drahé jen v Česku. Čísla na výpisech z bankovních kont ale každopádně na schůzích jeho Svazu podnikatelů a živnostníků pravidelně vyvolávají bouřlivé rozpravy.
Úspěch
Tahle mezera je naše Tomáš Pavlíček Spoluvlastník a šéf poradenské firmy Ondřej Fryc se tehdy ve svých sedmadvaceti nejraději bavil výlety do neznámé divočiny, v níž je člověk odkázaný pouze sám na sebe. A tahle dovednost ho inspirovala i v začátcích firmy Internet Mall.
Česko
Zapřemýšlet si Anneke Hudalla V týdeníku Die Zeit existuje rubrika Výroky týdne. V ní se čtenáři dozvídají, jaké záblesky ducha během uplynulého týdne ozářily politiky, vědce či sportovce. Někdy je to vtipné. Někdy je člověk spíše zděšený. Každopádně se často ukazuje, že jedna věta může vypovědět o určité osobě či tématu víc než dlouhé články. Kam to dítě dáme? Tomáš Pavlas Problém ve Zbraslavi je pro dnešní Česko typický. Počátek devadesátých let přinesl výrazné snížení porodnosti, které následně začal kopírovat i celkový úbytek mateřských škol. V domě hrůzy Kateřina Čopjaková Agenti firem specializujících se na rychlé půjčky na to místo dojedou i poslepu. V Předlicích na okraji Ústí nad Labem jejich byznys jen kvete. Cena za pocit bezpečí Tomáš Pavlíček, Renate Zoeller Náš svět je čím dál víc prošpikovaný technikou, která o nás sbírá informace. Díky tomu za sebou průměrný občan Česka nechává výraznou elektronickou stopu. Pokud se k ní policie nebo někdo jiný dostane, získá o nás informace, o nichž se komunistické tajné policii ani nesnilo.
K věci
V Evropě se znemožníme Silvie Lauder ODS se totiž s nástupnickým dokumentem zkrachovalé eurosmlouvy chystá k Ústavnímu soudu, aby prozkoumal, zda je slučitelná s tuzemskou ústavou.
Dopisy
Dopisy Respekt Vaše dopisy
Blogy
On-line rozhovor s redaktorkou Anneke Hudalla Anneke Hudalla, Respekt On-line rozhovor s redaktorkou Anneke Hudalla Výprodeje v obchodech způsobují rozkoš Zdeněk Fekar, Respekt Propadat nakupování je zákonitost, kterou nás vybavila příroda.
Na pozvání
Drolení států nevede ke svobodě Evropa se v mnohém stmeluje, hranice mezi státy Unie měknou, byť mnoho integrační práce zbývá i nejméně pro desítku dalších generací. Obama: nejen cukrkandl pro uši V roce 1861, když Abraham Lincoln vstoupil do úřadu prezidenta, národ stál na pokraji občanské války. Když o čtyři roky později přísahal podruhé, země byla v krizi.
Komentáře
Potížista Marek Švehla Postupem času je čím dál patrnější, že mezi posledními roky komunismu a dneškem existuje předěl. Dvojí víra v byznys Jiří Sobota Vietnamci mají sen a nestydí se ho vystavit na odiv. Lidovecká bitva o Kosovo Erik Tabery Zahraniční politika země se stává čím dál častěji hlavním zdrojem vnitropolitických sporů. Snižovat, ale komu Petr Fischer Jednodušší, přehlednější, spravedlivější. Adjektiva, která premiér Mirek Topolánek od počátku spojoval s daňovou reformou, se naplňují pozvolna. Přesto se už vláda pochlubila prvními úspěchy. Podívejme se tedy na to, nakolik je optimismus oprávněný.
Vaše otázky
Mají pozůstalí právo na právo na e-mailový účet zesnulého? Respekt Zemře-li mi některý přímý příbuzný v rodině, mohu mít z právního hlediska přístup k jeho e-mailové schránce, i když neznám její heslo? A jak se k této otázce staví provozovatelé e-mailových služeb?
Z kraje
Zůstáváme tady Jan Brabec Jan Rajter nechtěl nikdy nic jiného, než aby nejmocnější muži ve státě respektovali zákon a dbali na mínění svých spoluobčanů. Před sedmi lety totiž vláda Miloše Zemana prosadila bez ohledu na názor místních obyvatel stavbu hliníkové slévárny mexické firmy Nemak, která měla částečně vyřešit problém s nezaměstnaností.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Novela zákona o odpadech, která by měla dále zvýhodnit recyklaci, byla odložena vzhledem k množství pozměňovacích návrhů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Koledníci s pomlázkami oslavili Velikou noc. Média oznámila rekordní pokles cen nemovitostí v USA. Kvůli protestům lidové strany se Topolánkův kabinet rozhodl zatím neuznat nezávislé Kosovo. Zdražilo vepřové. Připravujeme Respekt Jaké články najdete v příštích číslech
Jeden den v životě
Semínko Jiří Kratochvil Už léta sbírám brněnské novodobé legendy a pověsti, a tak teď jen tak mimochodem jednu z nich. Na počátku 50. let minulého století bydlel v obstarožním činžáku na Francouzské ulici jistý pan Jakub Potl. Čas běží zpět Respekt 6.00 Ostré světlo zářivky prosekne zavřená víčka a zruší hluboký spánek. Okamžitě se probouzíš, vyskakuješ, stojíš vedle kavalce a chce se ti zavrtat zpět do teplé peřiny.
Ve hvězdách
V Gainsbourgovi je celý život Jaroslav Formánek Navzdory tomu, že od smrti francouzského zpěváka, skladatele, hudebníka, spisovatele a básníka Serge Gainsbourga už uplynulo sedmnáct let. Letos 2. dubna by se býval dožil osmdesáti.
Eseje
Kázání z Antarktidy Ilija Trojanow Ilija Trojanov (1965) je spisovatel. Narodil se v Sofii, ale jeho rodina emigrovala v roce 1971 do Německa, kde vystudoval etnologii. Jarní vzpoury Jan Skórzynski Jan Skórzynski (1954) je bývalým zástupcem šéfredaktora deníku Rzeczpospolita a autorem několika knih o dějinách polské demokratické opozice vůči komunismu a o hnutí Solidarita.
Trendy
Držte si konta Karolína Vránková O krádežích peněz přes internet víme z jiných zemí víc než z Česka. Například ve Velké Británii přišli majitelé účtů ovládaných přes internet o 22 milionů liber (čerstvý údaj asociace platebních služeb APACS).
Civilizace
Tolik příběhů! Jiří Suk Obklopují nás nejrozmanitější fikce a nedostává se nám pravdivých příběhů. Že by už měkké a poddajné fantazijní světy vytlačily tvrdou společenskou realitu? Univerzální jazyk čísel The Economist Umění zacházet s čísly je zvláštní věc. Maďar Pál Erdős měl ve zvyku cestovat po světě a stavovat se na krátkou návštěvu u svých kolegů matematiků. Střelba naslepo Ondřej Dvořák Na vylepšení genové terapie pracují týmy vědců. Badatelé z University College London například testují virus, který by mohl nebezpečí leukemie odstranit.
Prvních 15 minut
Prostě mně to pomáhá Jaroslav Formánek Na malém pódiu stojí kavárenský stoleček a za ním piano. Za stolkem sedí mladý muž a bedlivě sleduje lidi rozesazené po sále. Vypadá to, jako by básník Filip Budák (1978) měl co nejdříve zahájit autorské čtení svých veršů.
Kultura
Spiknutí v případu Krejčíř Jaroslav Spurný Nastal čas podívat se znovu na příběh Radovana Krejčíře.
Rozhovory
Byl to skutečný zázrak Jaroslav Formánek Některým návštěvníkům pražské kavárny Vesmírna to možná ani nedojde. Právě tady za pultem trénují lidé s mentálním postižením umění prosadit se v běžném životě.
Téma
Kam se andělé již nebojí vkročit The Economist Projekt nazvaný „Za kořeny náboženství“ je zatím největší vědeckou studií tohoto tématu. Odstartoval loni v září, poběží tři roky a zúčastní se ho badatelé ze čtrnácti univerzit a celé řady disciplín od psychologie po ekonomii. A to jde jen o poslední projev sílící tendence vědy strkat nos do božích záležitostí.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte