200815-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/15

Koupit vydání
200814-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 28. 3. – 4. 4. 2008 200816-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 12.–19. 4. 2008
Editorial
Anketa: Měla by televize příště ukončovat přenosy fotbalových utkání, pokud na nich propuknou vlny násilí a rasistických projevů? Ondřej Nezbeda, Respekt Domnívám se, že televizní záběry násilí a rasistických projevů ovlivňují celou širokou veřejnost včetně mládeže. Odvysílání těchto záběrů paradoxně způsobuje tzv. negativní reklamu nežádoucích jevů a chování, danou situaci umocňuje a ještě více tím vzněcuje emoce. Příštích 7 dní Respekt Jak prohlásil zástupce ČMFS, „bude se hledat podpora napříč politickým spektrem, aby v co nejkratším termínu mohla být zavedena česká verze anglického modelu, aplikovaného do zdejšího právního prostředí“. Průzkum Respekt Průzkum: Kde zakázat kouřit? Editorial Martin M. Šimečka A přesto zůstávají v naší redakci. Respekt prostě jen vychází vstříc globalizaci a začíná obepínat zeměkouli se stejnou samozřejmostí, s jakou už kdysi náš editor Ivan Lamper obsadil českou Vysočinu.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Vstupem světového gigantu Müller na tuzemský trh odstartovala v Česku jogurtová revoluce. Summit NATO v Bukurešti schválil stavbu americké radarové základny v Brdech. Zdražil plyn. Připravujeme Respekt Ceny bytů v Česku trhají rekordy a milionové hypotéky si berou i lidé s průměrnými příjmy. Při pohledu na americkou hypoteční krizi vzniká otázka, nakolik se něco podobného může stát i u nás.
Jeden den v životě
Nikotin a zabijáci Tereza Brdečková Od prvního ledna se také v berlínských restauracích a kavárnách nekouří. Pondělí na stadionu Respekt Vše začalo předminulý týden, když mi zavolal bratr a oznámil mi do telefonu: „Mám lístky na derby, půjdeš?“
Ve hvězdách
Šimpanzův happy end Petr Třešňák Hrdinů zlatého věku hollywoodského filmu už mnoho nenajdeme. Jeden z posledních žije v kalifornském městečku Palm Springs.
Eseje
Pro koho zvonily klíče Jan Trefulka Nevím za jakých okolností, ale Napoleon údajně řekl, že „na světě jsou dvě skutečné síly: meč a duch. Nakonec vždycky vítězí duch.“
Trendy
Boty pro novou chůzi Karolína Vránková Stačí ukázat puchýře na nohách, a hned máte právo na reklamaci. Bio z Tramtárie Karolína Vránková V obchodě se zdravou výživou v pražském Karlíně má většina zboží nápis bio a na etiketě dlouhý popis svých výtečných vlastností.
Civilizace
Chudoba a bída Hana Librová Mateřské štěstí a radosti dětského věku si nepředstavujeme jako stav bohatých. Máte rakovinu Iva Skochová Česko je na špici žebříčku zemí, kde se nejvíce umírá na karcinom tlustého střeva. Hněv pod povrchem Jaroslav Fiala Tu řeč nazývají komentátoři nejvýznamnějším poselstvím od dob Martina Luthera Kinga. „Kromě mnoha (Afroameričanů), kteří si dokázali vybojovat díl amerického snu, je tu i řada těch, kteří neuspěli. Toto dědictví porážky se přeneslo na další generace… Ale i pro ty černé, jež uspěli, představují otázky rasy a rasismu základ jejich vidění světa,“ řekl před měsícem demokratický kandidát na prezidentskou nominaci Barack Obama.
Kultura
Anatomie rebela Silvie Lauder Pro veřejnost je Hovorka populární bojovník proti dětským poplatkům u lékaře. Ale jinak se toho o něm moc neví. Kdo je ten muž a s kým se radí, když se rozhoduje dát palec nahoru nebo dolů, když jde o vládní reformy?
Prvních 15 minut
Alkohol a spirála šílenství Jaroslav Formánek Za okny svítí teplé jarní slunce a vzduchem vesele poletují ptáci. Z obalu knižní prvotiny Petry Batók (1979) naopak zimomřivé světlo mdle prosvítá přes těžkou šedivou záclonu, před kterou sedí antracitově černý kocour.
Téma
Trochu nervózní tygr Jan Brabec I když poslední dobou se ten tygr trochu nervózně rozhlíží, jestli ho po letech vzestupu nečeká zas nějaká zákruta dolů. Jeli jsme se podívat, jak to dnes za fasádou bratislavského úspěchu vypadá.
Rozhovory
Je hloupost stavět navěky Karolína Vránková Výsledkem je, že projdou ty nejsravější baráky, u nichž jde jen o to udělat co největší hmotu a hodně na tom trhnout. Ale já se nedivím, architektura lidi zklamala, oni jí nevěří.
Svět
Nuda v Polsku Tomasz Mackowiak Bylo to strašidelné, ale občas také legrační. Tak by se dal popsat nejen film či román, ale také poslední měsíc v Polsku, včetně nedávného televizního proslovu prezidenta Lecha Kaczyńského. Jak „odejít“ Mugabeho Tomáš Lindner Ještě nedlouho před volbami v Zimbabwe skoro všichni očekávali frašku s předem domluveným rozuzlením. Přežije Bushova doktrína? The Economist Po skončení studené války Americe chyběla „velká strategie“ v mezinárodní politice. Zrodila se až ze silných emocí, které vzbudily útoky z 11. září 2001, v neposlední řadě také ze šoku z vlastní zranitelnosti.
Ekonomika
Poučení z Německa The Economist Většina německé energie pochází z uhelných a jaderných elektráren. Ty první jsou ale neoblíbené kvůli relativně vysokým emisím skleníkových plynů a druhé zase ztrácejí body kvůli strachu z katastrofální havárie. A tak roku 1991 Německo přijalo zákon o obnovitelné energii (nyní známý pod zkratkou EEG), jenž podporuje investice křížovou dotací do elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Česko
Poprask na vsi Tomáš Pavlíček Aktuální poprask kolem sarkofágů na vyhořelé atomové palivo má jasný důvod. Špidlova vláda se v roce 2004 zalekla nečekaného odporu místních starostů a pozastavila na pět let průzkum vhodných lokalit. Uteklo to rychle a už příští rok mohou vrty pokračovat. Svět knih a front Jorge Zúniga Pavlov Občas slyším na dětských hřištích, jak je nutné omezit v životě dětí televizi a podporovat četbu knih. Nová dálnice Prahou Tomáš Sachr Praha začala s přípravou kontroverzní části městského obchvatu, který má kromě lidských sídel přetnout i tři přírodní rezervace. Čunkova volba Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Jestliže bude mít ministr zahraničí dobrou ruku při výběru auditora Čunkových účtů, máme on i my velkou šanci konečně se zorientovat v hospodaření novopečeného lidoveckého vicepremiéra. Církevní zlatý důl Petr Třešňák, Adam Šůra Vládní návrh zákona na odškodnění českých církví za majetek, který jim ukradli komunisté, schválil kabinet minulý týden a za dva týdny míří do Poslanecké sněmovny. V sázce je mnohem víc než náprava jedné staré křivdy. Na osamostatnění tuzemských církví totiž v důsledku vyděláme všichni.
Úspěch
Superstar se vrací do Prahy Adam Šůra Český muzikolog objevil ztracenou Vivaldiho operu.
K věci
Je toho teď na nás hodně Silvie Lauder Rozhovor s Janem Hamáčkem.
Na pozvání
Nevyhnutelní přidělenci Ester Kočičková Jako snad každá žena, i já posuzuji a podvědomě hodnotím muže. Strašidlo globalizace Luboš Dobrovský Světem obchází strašidlo globalizace.
Komentáře
Až mě Andělé... Jan H. Vitvar Že vám jméno „nejúspěšnější německé skupiny roku 2007“ Marquess nic neříká? Cenná lekce Velkou pozornost vzbudila vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, který uvažoval o své rezignaci, pokud by Ústavní soud podlehl „vnějším ideologickým tlakům“. Čunek je v podmínce Erik Tabery Zelení byli minulé úterý viditelně pobledlí. Kývli totiž přes značné výhrady na návrat Jiřího Čunka do vlády a nikdo z jejich řad, tedy ani Karel Schwarzenberg, neodejde. Slovenské vychýlení Martin M. Šimečka Před dvěma týdny se Slovensko opět jednou prodralo do českých médií díky protestu slovenských novinářů proti tiskovému zákonu.
Vaše otázky
Kde končí a jak se likvidují nebezpečné odpady? Respekt Vaše dotazy.
Z kraje
Svéráz národního sportu Kateřina Čopjaková Na první pohled to vypadalo jako epizoda z prostředí sportu, klidně by se z toho ale mohl stát ukázkový spor o práva spotřebitelů.
Dopisy
Dopisy Respekt Nepřekvapuje mne, že článek o tělesných trestech stojí na klišé, podle něhož jsou postkomunistické společnosti barbarské a zaostalé a od zbytku Evropy se mohou jenom učit.
Blogy
On-line rozhovor s počítačovým odborníkem Radkem Smolíkem Respekt Je legálním softwarem myšlen i ten nabízený na různých webových stránkách coby „zdarma ke stažení“ (freeware)?
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt V případu Radovana Krejčíře dochází k jistému posunu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte