Svět•5. 4. 2008•7 minut
Přežije Bushova doktrína?
Po skončení studené války Americe chyběla „velká strategie“ v mezinárodní politice. Zrodila se až ze silných emocí, které vzbudily útoky z 11. září 2001, v neposlední řadě také ze šoku z vlastní zranitelnosti.
Po skončení studené války Americe chyběla „velká strategie“ v mezinárodní politice. Zrodila se až ze silných emocí, které vzbudily útoky z 11. září 2001, v neposlední řadě také ze šoku z vlastní zranitelnosti. Vznikla tehdy Bushova doktrína, která se skládá z pěti navzájem provázaných částí:
- Amerika je ve válce s globálním terorismem. Tato válka vyžaduje, aby Amerika potírala jak státy sponzorující terorismus, tak teroristické organizace.
- Nejlepší formou obrany je útok. Amerika musí zasahovat preemptivně, a zabraňovat tak tomu, aby se hrozby staly skutečností.
- Amerika si musí zachovat svou svobodu jednat nezávisle. Globální organizace jsou příliš pomalé na to, aby mohly čelit teroristickým hrozbám.
- Úspěch plodí úspěch. Bude-li Amerika odvážně uplatňovat svou sílu, povzbudí potenciální přátele k tomu, aby se k ní přidali, a přiměje potenciální nepřátele k tomu, aby přestali páchat zlo.
- Nejlepším způsobem, jak řešit globální džihád, je exportovat demokracii. Amerika musí zrušit dohody s autoritářskými režimy a podporovat demokracii po celém světě.
Události 11. září 2001 ukázaly, že skupina fanatiků z daleké země může udeřit přímo v srdci americké civilizace – navzdory tomu, že Amerika je ze dvou stran chráněna vodními příkopy oceánů a podporována dvěma přátelskými sousedy.
I přes náhlý pocit vlastní zranitelnosti…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu