200816-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/16

Koupit vydání
200815-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 5.–12. 4. 2008 200817-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 19.–26. 4. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Když firma ČEZ udělá špatný obchod za sto či dvě stě milionů, při jejím zisku v řádu desítek miliard si toho sotva někdo všimne. Koneckonců, každý má právo na chybný úsudek. Průzkum Respekt Průzkum: Vliv na páchání trestné činnosti. Anketa: Je dobře, že ministr Julínek chce rozdělit peníze z privatizace zdravotních pojišťoven mezi lidi? Ondřej Nezbeda, Respekt Na jednu stranu stát bude potřebovat peníze na start penzijní reformy. Na druhou stranu se zdá věcně správné, aby to byli právě dosavadní plátci pojištění, kdo budou mít možnost rozhodnout o penězích, které svým způsobem do systému nasypali. Příštích 7 dní Respekt Cesta olympijské pochodně kolem světa pokračuje. Protesty proti čínskému porušování lidských práv se očekávají zvláště ve čtvrtek 17. dubna, kdy by pochodeň měla dorazit do Indie, kde žije největší tibetská exilová komunita včetně duchovního vůdce dalajlamy.
Svět
Demolice sebe sama The Economist S velkými městy ve východním Německu se děje něco podivného. Plattenbauten, bezduché prefabrikované činžáky narychlo postavené někdejšími komunistickými vládci tohoto regionu, se dnes strhávají. Dusné ticho v Zimbabwe Tomáš Lindner Robert Mugabe volby na konci března očividně prohrál a neví, jak na porážku zareagovat. Proto protahuje oznámení oficiálních výsledků. Ani po dalším týdnu čekání tedy Zimbabwané nevědí, jestli je „otec vlasti“ po osmadvaceti letech vlády konečně propustí do dospělosti, na svobodnou cestu dějinami.
Ekonomika
Léčba Julínkem Marek Švehla Na obchodu se zdravím vydělají všichni, prohlásil ministr zdravotnictví a představil převratnou reformu.
Česko
Další žaloby na Bursíka Kateřina Čopjaková Proti úředníkům z ministerstva životního prostředí a šumavského parku sedí rozzlobení starostové zdejších obcí, kteří se rozhodli hnát k soudu zeleného ministra Martina Bursíka. Ostuda Silja Schultheis Jedeme domů ze školky narvanou tramvají. Před chvílí jsem dceru rozladila tím, že jsem ji nenechala samotnou nastoupit a vzala ji za ruku. Ona se teď odmítá držet ve voze se mnou, a navíc mi docela hlasitě dává na srozuměnou, že mě nehodlá poslouchat. Necítím se zrovna skvěle Nejste protiústavní? Silvie Lauder První jednání Ústavního soudu o poplatcích u lékaře sledovala nejširší veřejnost na internetu minutu po minutě jako fotbalový zápas. Prostě to tak cítíme Ondřej Kundra, Silvie Lauder Krátce po zasedání NATO v Bukurešti se zdálo, že čeští zelení mohou slavit a zastánci amerického radaru v Brdech s nimi: už podle prvních zpráv se totiž Aliance rozhodla vzít americký radar v Brdech za svůj tak, jak si zelení zpočátku nadiktovali. Miliony pro Topolánkovy muže Jaroslav Spurný O firmě ČEZ se tady léta říká, že vlivem svých peněz poznamenává tvář tuzemské politiky. Konkrétní popis a důkazy její korupce ale zatím chyběly. Tu mezeru by mohl zaplnit následující příběh obchodů s jednou virtuální elektrárnou na severu Čech.
K věci
Čtete čím dál lépe Adam Šůra O tenhle fakt se začala zajímat i Česká školní inspekce a teď po ročním zkoumání základních a středních škol zveřejnili inspektoři závěrečnou zprávu. Stojí tam, že věci se začínají měnit k lepšímu. Co to ale vlastně znamená umění číst? O tom jsme hovořili s lektorkou kritického čtení Hanou Košťálovou.
Na pozvání
Daně jako adrenalinový sport Živnostníci ať nezapomenou využít příležitosti udělat to samé u důchodového a zdravotního pojištění. Detektor: od kecání k pravdě Na debatách o zrušeném pořadu České televize Detektor (podle ČT měl řešit „otázky ze světa vědy, umění a společenského života“) je nejzvláštnější to, jakým způsobem se ho dodatečně zastávají někteří vědci.
Dopisy
Dopisy Respekt V uvedeném článku autorka Magdaléna Platzová o soutěži Magnesia Litera tvrdí, že se některým „bezesporu zásadním jménům české literatury (Ludvík Vaculík, Jáchym Topol, Ivan M. Jirous a jiní) (...) vytrvale vyhýbá“. V případě Jáchyma Topola to neodpovídá skutečnosti: jeho Noční práce byla v roce 2002 nominována na Literu za prózu.
Blogy
Rozhovor s místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou Respekt Jaký je postoj České republiky v otázce vstupu Gruzie a Ukrajiny do Severoatlantické aliance a případně ve střednědobém horizontu do Evropské unie? Urputné chemikálie a nemocné srdce Miroslav Šuta Některé chemické látky jsou neobyčejně urputné. Odborně se jim říká perzistentní. Patří mezi ně třeba kdysi „zázračné“ průmyslové chemikálie jako postřik proti hmyzu DDT nebo součást barev a náplň transformátorů – polychlorované bifenyly (PCB). Vědci konstatují, že tyto chemikálie stále přetrvávají v životním prostředí a významně zvyšují riziko vzniku nemocí srdce.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Ranní mráz vystřídalo oteplení. Zemřel Charlton Heston. Kvůli zprávám o překvapivém poklesu zásob ropy v USA se její cena vyhoupla na 112 a čtvrt dolaru za barel. Vláda schválila velkou reformu zdejšího zdravotnictví. Připravujeme Respekt Co připravujeme v redakci Respektu
Komentáře
Hra s ohněm Martin M. Šimečka Měla to být čínská „cesta harmonie“ kolem světa. Je z toho „krize“ a globální hra na schovávanou. Města si pochodeň s olympijským ohněm přehazují po zeměkouli jako pořádně horký brambor a sportovci nejsou dost rychlí, aby s ním utekli před davy demonstrantů. Lidovecký bol Erik Tabery Křesťanští demokraté zatím nenašli odpověď na otázku, jak zaujmout nové voliče a vyhnout se pádu k nevolitelnosti. Lépe, než se čekalo Jiří Sobota Nejdříve to vypadalo jenom na další problém. V Afghánistánu začíná jarní sezona útoků Tálibánu a jejich protivníci z NATO, místo aby posilovali, byli na nejlepší cestě být zase o něco zranitelnější. Na Zdraví! Marek Švehla Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si evidentně potrpí na překvapení. Dlouhé týdny nebo i měsíce měl na to, aby svým koaličním partnerům i veřejnosti vysvětlil detaily své chystané reformy.
Jeden den v životě
V Baires Markéta Pilátová Smrad pálených odpadků a vůně jasmínu. Slumy a bohaté čtvrti. Mezitím smířlivě upadlé centrum lemované platany. Parky s přetlakem jezdeckých soch. A na všem se chvěje jako zapomenutý duch léta měkké žloutnoucí světlo. Perný den v Berlíně Respekt Na Evropském filmovém trhu v Berlíně jsem byla letos pracovně již pošesté. Je to jeden z největších veletrhů v Evropě, kde se prodávají, kupují a propagují filmy z celého světa.
Vaše otázky
Jak je to s poplatky? Respekt Ptali jsme se tiskového odboru ministerstva zdravotnictví (MZ), vycházeli jsme i z dalších otevřených zdrojů.
Ve hvězdách
Inzulin na pultech 1923 Petr Třešňák Cukrovka může vypadat jako civilizační nemoc, ale ve skutečnosti pronásleduje lidstvo odnepaměti. Nejstarší záznam o nemocném, který ztrácel na váze a musel často pít a močit, najdeme na egyptském papyru starém tři a půl tisíce let.
Z kraje
Však se ukáže Martin Jazairi Soutěska na kraji Opatovic nad Labem je zajímavá tím, že se do ní má už brzy podle plánů vejít čtyřproudý silniční obchvat kolem města.
Eseje
Tibetští mohykáni Ian Buruma Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005, spolu s Avishaiem Margalitem), na Slovensku vyšel v překladu jeho Zrod moderního Japonska. Na ten film reagujeme špatně Timothy Garton Ash <strong>Timothy Garton Ash</strong> (1955) je britský politolog a historik, jeden z nejvlivnějších autorů dnešní doby. Je profesorem evropských studií Oxfordské univerzity a v posledním desetiletí se zabývá zejména transformací Evropy a Evropské unie.
Trendy
Rakousko-uherský design Karolína Vránková Lázeňské pítko, ta kuriózní nádoba, z které se za chůze srká horká slaná voda, kupodivu nevymřela s odjezdem maršálka Laudona z Mlýnské kolonády. Bitva o duši Wikipedie The Economist Wikipedie je největší encyklopedie v dějinách a v prostředí internetu představuje nejúspěšnější příklad &bdquo;obsahu vytvářeného uživateli&ldquo;. Má přes deset milionů hesel ve dvou stech třiapadesáti jazycích, která sepsali dobrovolníci spolupracující na síti. Wikipedie však čelí krizi identity.
Civilizace
Poledne v Káhiře Václav Cílek Shodou okolností jsem během roku počtvrté v Egyptě. Zarazí mne hned první velká zpráva v místních novinách. V jedné egyptské oblasti bylo provedeno sčítání obyvatel, během něhož se ukázalo, že zde žije o třetinu víc lidí, než odpovídá státní evidenci. Bláznem z boží vůle Petr Třešňák
Prvních 15 minut
Každý máme svůj vlastní punk Magdaléna Platzová Magdaléna Zelenková (1983) je tlumočnice a překladatelka, i když anglistiku a amerikanistiku na univerzitě nikdy nedostudovala. Je prý moc netrpělivá. Začala ve čtvrtém ročníku pracovat jako produkční přehlídky Designblok a do školní lavice už se nevrátila.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Brusel však už delší dobu varoval slovenskou opozici, aby z EU nedělala rukojmí slovenských vnitropolitických sporů.
Kultura
Alois Nebel: Prezident z překližky Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks: Alois Nebel Tajnosti a lži v Gruzii Jan Gregor Když někdo natáčí film zasazený do prostředí jiné země, než z které pochází, může to snadno skončit katastrofou. Převážná část hraného filmového debutu francouzské režisérky Julie Bertucelliové s názvem Když Otar odešel (2003) se odehrává v Gruzii na přelomu milénia. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky U konce s dechem Jan Gregor Jihokorejský filmařský solitér Kim Ki-duk je na tom podobně jako hrdinka jeho posledního snímku Dech. Je v krizi a potřeboval by se od plic nadechnout, aby ji překonal. Třínohý pes to rád syrové Pavel Klusák Nové album R.E.M. Accelerate chce být rychlé, drsné, básnivé i politické. Jak naléhavé sdělení ale může tlumočit kapela celebrit, jež po sedmadvaceti letech na scéně patří ke stálicím stadionového rocku? Vražda pro masy Magdaléna Platzová Pokud trpíte klaustrofobií, zůstaňte doma, tenhle zážitek byste nerozdýchali. V půdním prostoru divadla Kolowrat se na vás zezadu tlačí ohromný nápis &bdquo;Smrt zrádcům&ldquo;, černá opona s razítky &bdquo;Přísně tajné&ldquo; je také moc blízko a za ní se skrývá... Ale překvapení se nesluší prozrazovat. Na okraji oraniště Iveta Coufalová &bdquo;Připadala jsem si jako silo na okraji oraniště. Nevěděla jsem, co je uvnitř. Možná tam není nic.&ldquo; Prázdnota, samota, smrt přítomná pod povrchem každodenních banalit. To všechno lze s trochou pozornosti vyčíst z knih Helle Helle (1965), jedné z dvojice dánských autorů (tím druhým je Peter H&#248;eg), kteří se u nás v poslední době zabydleli. Nehybné absurdní roky Milan Jungmann Deset let si spisovatel, dramatik a literární kritik Čestmír Jeřábek (1893&ndash;1981) tajně zaznamenával do osobního deníku své politické názory na situaci ve světě i doma. Novinky Respekt Knižní novinky Poezie bez kompromisu Jaroslav Formánek Kdo někdy potkal v Literární kavárně v Týnské ulici na Starém Městě v Praze dnes již zemřelého básníka Petra Kabeše, ten jistě zná i Miloslava Topinku (1945). Copak, sousede? Jan H. Vitvar Pro výtvarnici Kateřinu Šedou (1977) nebylo snadné je k výletu do Německa přemluvit. Když si v autobuse s mikrofonem v ruce kontroluje jejich počet, je mnohem klidnější než před pár týdny. Teď si konečně může říct, že se jí to podařilo: ať už akce s jejími líšeňskými sousedy dopadne na 5. berlínském bienále jakkoli, dokázala sousedy 4. dubna dostat do jednoho autobusu.
Rozhovory
Je to nejdražší značka na světě Ondřej Nezbeda Po násilném potlačení demonstrací v Tibetu ohlašují první vrcholní politici bojkot zahajovacího ceremoniálu olympijských her.
Téma
Vrazi neuniknou Petr Třešňák Na planetě dnes fungují čtyři mezinárodní trestní soudy a experti říkají, že žádný hrdlořez už nebude mít v budoucnu klidné spaní.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte