Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Trendy

Rakousko-uherský design

Lázeňské pítko, ta kuriózní nádoba, z které se za chůze srká horká slaná voda, kupodivu nevymřela s odjezdem maršálka Laudona z Mlýnské kolonády.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Pohárek a dýmka v jednom. (Design Martin Mikeš) - Autor: Jaroslav Šerý • Autor: Respekt
Fotografie: Pohárek a dýmka v jednom. (Design Martin Mikeš) - Autor: Jaroslav Šerý • Autor: Respekt

Lázeňské pítko, ta kuriózní nádoba, z které se za chůze srká horká slaná voda, kupodivu nevymřela s odjezdem maršálka Laudona z Mlýnské kolonády. V lázních Luhačovice to sleduje také mladý designér Martin Mikeš.„Přiženil jsem se tam a vidím, že tam s pítkem chodí po kolonádě každý. Jenže jsou to takové barokní tvary, nic současného nikdo nemá,“ všímá si. I módní lázeňští hosté jsou odkázáni na zlacený kýč. Jednou však možná stánky na kolonádě zaplaví hladké a bílé pohárky Martina Mikeše. Hubička má tvar periskopu z ponorky a z pohárku lze podle potřeby pít nebo kouřit – je možné ji totiž přeměnit ve vodní dýmku.

Pohárek existuje zatím jen v prototypu, výrobce se hledá. Už teď je ke koupi pítko od dalších mladých designérů ze studia Artcore, které navrhli pro porcelánku Thun. Má tvar geometricky zjednodušené květiny kaly a pije se z jejího pestíku.

Tyto a další lázeňské potřeby lze vidět do 3. 5. v pražském Veletržním paláci a spolu s nimi jsou tam i pomůcky pro další kratochvíle, oblíbené už za Rakouska-Uherska, například pro tělocvik, turistiku či lov. Designéři z Rakouska, Maďarska, Slovenska a Česka je ovšem navrhli teď a ukazují, co se za posledních pár set let stalo s vkusem v mocnářství, kde se vždycky dbalo spíš na pořádek než na styl.

Slovenští designéři tady mají například horské batohy, navržené pro firmu Trek Sport. Otevírají se zepředu na zip, víko lze použít i jako ledvinku a mají i další vymoženosti; navíc se skutečně vyrábějí a prodávají, dokonce i v Česku. Maďarští designéři navrhli nové a lepší koňské sedlo, rakouští zase inovovali tradiční žánr „věšák z paroží.“

Česká designérka Jana Růžičková vystavuje přeskakovací nářadí do tělocvičny. Vypadá jako malá švédská bedna, ale měkká a polstrovaná. A protože ve zdravém těle je zdravý duch, byla tato bednička pojmenována Tyršo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].