0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Česko12. 4. 20089 minut

Prostě to tak cítíme

Krátce po zasedání NATO v Bukurešti se zdálo, že čeští zelení mohou slavit a zastánci amerického radaru v Brdech s nimi: už podle prvních zpráv se totiž Aliance rozhodla vzít americký radar v Brdech za svůj tak, jak si zelení zpočátku nadiktovali.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: „Něco ovlivnit“ se podařilo. (Jiří Čáslavka) - Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt
Fotografie: „Něco ovlivnit“ se podařilo. (Jiří Čáslavka) - Autor: Milan Jaroš
Fotografie: „Něco ovlivnit“ se podařilo. (Jiří Čáslavka) - Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Krátce po zasedání NATO v Bukurešti se zdálo, že čeští zelení mohou slavit a zastánci amerického radaru v Brdech s nimi: už podle prvních zpráv se totiž Aliance rozhodla vzít americký radar v Brdech za svůj tak, jak si zelení zpočátku nadiktovali. Pak se ale stalo něco nečekaného: bezprostředně po summitu Republiková rada zelených odhlasovala, že je všechno špatně, a zavázala své poslance hlasovat proti radaru. Jak tomuto galimatyáši rozumět?

Kdo hýbe zelenými

Je jich zhruba pětadvacet, jejich základna se jmenuje poněkud tajemně „zahraniční sekce“ a až doteď o nich až na pár zasvěcenců nikdo neslyšel. Už delší dobu ale přitom celkem úspěšně ovlivňují zahraniční politiku vládní Strany zelených. Na jejich odborné názory a stanoviska se odvolávají třeba místopředsedkyně Dana Kuchtová nebo poslankyně Olga Zubová. Naposledy právě v politicky třaskavé otázce radaru.

Jiří Čáslavka (35) je na první pohled úspěšný mladý muž – tmavý oblek, modrobílá košile a stříbrné knoflíky. Někdejší student antropologie a donedávna zaměstnanec soukromé IT firmy je už dva roky klíčovým expertem zelených na zahraniční politiku – právě on totiž „zahraniční sekci“ vede. „Vždycky jsem tíhl k zahraniční politice, a jedním z témat, která mě zajímala, je rozvojová spolupráce. Z téhle pozice jsem viděl šanci…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc