0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Česko12. 4. 20088 minut

Další žaloby na Bursíka

Proti úředníkům z ministerstva životního prostředí a šumavského parku sedí rozzlobení starostové zdejších obcí, kteří se rozhodli hnát k soudu zeleného ministra Martina Bursíka.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Kácet se nebude. (Borová Lada) - Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt
Fotografie: Kácet se nebude. (Borová Lada) - Autor: Milan Jaroš
Fotografie: Kácet se nebude. (Borová Lada) - Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pšt, je tam dusno, naznačuje gestem správce vimperské vily před sálem, kde právě zasedá výkonný výbor Národního parku Šumava. Atmosféra by se opravdu dala krájet: sešly se tu totiž dost znepřátelené strany. Proti úředníkům z ministerstva životního prostředí a šumavského parku sedí rozzlobení starostové zdejších obcí, kteří se rozhodli hnát k soudu zeleného ministra Martina Bursíka. Celý rok jim neodpověděl na jejich protest proti plánu rozšířit nedotknutelné zóny parku, a tak ho obvinili z nečinnosti a porušení zákona na ochranu přírody. Nejde přitom jen o strach, že kůrovec ze stromů vyvrácených orkánem Kyrill přelétne z bezzásahových zón i na obecní lesy. Ve hře je i snaha neohrozit výnosnou turistiku a taky pocit šumavských usedlíků, že to „páni v Praze“ se svou arogancí už trochu přehánějí.

Támhle je

Hustě padající sníh smýkaný větrem, zubaté slunce vykukující nesměle za nekonečnou masou tmavých smrků a mlha, v níž je lehké se ztratit – to je Šumava v dubnu. Z komína mnoha chalup rozsypaných v údolích se nekouří a ulice ve vsích zejí prázdnotou. Je pracovní den a zároveň už po sezoně, takže lufťáci jsou ve svých městských domovech a turisté ve větším počtu dorazí, až se oteplí. Většina penzionů a hospod má zavřeno, ty otevřené snížily ceny pokojů na polovic.

V kanceláři modravského starosty Antonína Schuberta však zavládne více než…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc