200817-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/17

Koupit vydání
200816-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 12.–19. 4. 2008 200818-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 26. 4. – 3. 5. 2008
Editorial
Anketa: Bylo by dobré vyhlásit pobytovou amnestii pro ilegální imigranty a umožnit jim přístup na trh práce? Ondřej Nezbeda, Respekt Anketa: Bylo by dobré vyhlásit pobytovou amnestii pro ilegální imigranty a umožnit jim přístup na trh práce? Průzkum: Morální přijatelnost některých druhů chování Respekt Průzkum: Morální přijatelnost některých druhů chování Editorial Martin M. Šimečka Děje se něco velmi významného. Život a práce začínají splývat způsobem, který je v lidských dějinách unikátní.
Komentáře
Musí to bolet Erik Tabery, Anneke Hudalla Jsme odsouzeni k negativní kampani. Zdá se, že socialisté podlehli kouzlu ostrého vymezování se vůči konkurentům. Vyhořelá vláda u soudu Erik Tabery Ústavní soud nabídl nepochybně zajímavou podívanou, když si na jednání o ústavnosti zdravotnických poplatků pozval premiéra Topolánka a ministra zdravotnictví Julínka. Rodí se velká idea Timothy Garton Ash Berlusconi je zpátky. Pětadvacet za tvrdou Rekordní síla české měny motá hlavu ekonomům, novinářům a vzhledem k blížící se turistické sezoně i prázdninovým cestovatelům.
Vaše otázky
Může se ptát zaměstnavatel na těhotenství? Respekt Ani délku pracovní absence v souvislosti s mateřstvím nelze jednoznačně předvídat, stále větší procento matek se vrací do zaměstnání velmi brzy po porodu, obzvlášť cítí-li podporu a zájem ze strany zaměstnavatele.
Blogy
On-line rozhovor s Janem Švejnarem Respekt Jakým způsobem hodláte pokračovat ve svém politickém působení u nás? Kukemá Respekt Seděli jsme kousek od vesnice Lomba na břehu řeky Kukemá v angolské provincii Bié. Autem se na druhý břeh nedostanete. Na druhé straně cesty sice jsou, ale nenajdete je v mapách odminovávačů společnosti Halo Trust.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy čtenářů.
Svět
Srdečné políbení Italům Jiří Sobota Cestující italské společnosti Alitalia se letos začátkem dubna mohli právem cítit zmatení. Průkazka na všechno Tomáš Lindner Je to pohodlné. Z okraje Prahy přijedete autobusem na stanici Hradčanská, sejdete do metra a pokračujete v jízdě do centra města. To vše klidně s jedinou celoroční jízdenkou, se kterou můžete cestovat, kolikrát se vám zlíbí. Že je to samozřejmost? Společně proti barbarům Tomáš Lindner, Markéta Pilátová, Jiří Sobota, Robert Mikoláš Hněv řadových Číňanů ovšem míří v posledních týdnech i na jiné zahraniční novináře, kteří prý ve světě pošpiňují obraz jejich vlasti. Na webu se objevily e-mailové adresy a čísla mobilních telefonů především amerických reportérů. Těm teď chodí třeba i SMS vyhrožující smrtí.
Ekonomika
Já bych raději počkal Adam Šůra Už nějaký čas se zdá, že ta bublina musí prasknout. Ale pořád nic: ceny tuzemských bytů stále rostou. A to i ve městech, kde se až dosud držely při zemi.
Úspěch
Jste jednička Tomáš Pavlíček Moc toho nemá. Červený montérkový mundúr, pár otlučených židlí v poloprázdném panelákovém bytě na kraji Prahy. A jasný pocit, že žije život, který ho baví. Školník Zdeněk Buchal (45) působí na Gymnáziu Jižní Město jako opravdové zjevení.
Česko
Topolánek chce Randákovu hlavu Jaroslav Spurný Dvacet elitních policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu si na tom vylámalo zuby. Ani po dvou měsících vyšetřování nedokázali zjistit, kdo vlastně předal médiím nahrávku ze schůzky prezidentova poradce Weigla s politickým lobbistou Šloufem. Čí je ta návnada? Tomáš Pavlíček Idylku šestitisícového městečka čas od času – podobně jako v desítkách jiných obcí této země – překryjí temné stíny. Radar a knihovna Benjamin Bebee Václav Klaus před časem prohlásil, že než by dopustil výstavbu knihovny na Letné, raději se připoutá k bagru. Ne, ne a ne Ondřej Kundra Český prezident se vymkl kontrole. Minulý týden totiž opět odmítl jmenovat soudcem nejznámějšího soudního čekatele v zemi Petra Langera, i když pro to v tuto chvíli neexistuje jediný veřejně známý důvod. Co ovládá Paroubka Ondřej Kundra Jaký je Jiří Paroubek (55) ve skutečnosti a o co v politice usiluje?
K věci
Jsme připraveni na zmírnění Marek Švehla Do jaké míry může mít zrušení poplatků vliv na další průběh zdravotnické reformy? Ptali jsme se mluvčího ministra Julínka Tomáše Cikrta.
Na pozvání
Osmašedesátníci otevřeně debatují Ve Francii se o osvobozujícím (vzpoura proti konzervativnímu gaulisticko-komunistickému statu quo) či zhoubném (podlomení tradičních hodnot) odkazu roku 1968 debatuje s o to větším elánem, že se k pamětníkům přidává mladá generace podrážděná antiosmašedesátnickými výroky prezidenta Sarkozyho. Utajená návštěva zdálky Málokdy je tak patrná sebezahleděnost nás – pyšných, bohužel nikoli hrdých – Čechů jako v případě naší domnělé intelektuální a tvůrčí jedinečnosti anebo při kontaktu s poněkud méně známou, byť významnou zemí.
Z kraje
Máchův supermarket Jan Brabec V pětitisícovém sídle na dohled od legendární Máchovy zříceniny hradu zatím hala nějakého obchodního řetězce chybí, což pětinu obyvatel donutilo k protestnímu podpisu.
Krátce
Krátce - přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Na své cestě projevil „hluboký stud“ za „zlo“ páchané pedofilními kněžími.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Na Pražském hradě vystavili korunovační klenoty. Premiér Mirek Topolánek oficiálně oznámil, že se na protest proti chování Číňanů v okupovaném Tibetu nezúčastní zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Pekingu. Cena ropy poskočila ze 112 na 114 dolarů za barel. Připravujeme Respekt Co připravujeme
Jeden den v životě
Savojko, sbohem Jiří Kratochvil Jedenáct roků jsem bydlel na Běhounské ulici, na jejímž rohu stávala slavná brněnská kavárna Savoy. Po komunistickém převratu se do kavárny nastěhoval Výběr, obchod s textilem. Letadlo do Dánska Respekt Na to, že je sobota, zvoní budík troufale brzy. Probírám se ze spánku a k témuž nutím i počítač. Letecké předpovědi počasí se přes noc příliš nezměnily, takže se vydávám na cestu z Prahy.
Ve hvězdách
Mučení dona Carlose 1998 Petr Třešňák Dva měsíce se nikdo nedozvěděl, že Carlos Castañeda už nežije. Zpráva se neměla dostat z okruhu skalních vyznavačů – jejich guru přece říkal, že se po vzoru svého učitele a literárního hrdiny dona Juana Matuse jednou promění ve světelnou kouli a zmizí v nebi.
Eseje
Dochází k mravnímu pokroku? Peter Singer Po století, které zažilo nacistický holocaust, stalinský gulag, kambodžská pole smrti a nověji ohavnosti ve Rwandě a teď v Dárfúru, je těžké obhajovat přesvědčení, že mravně vyspíváme. Proč nerozumíme Obamovi Tereza Brdečková Nedávno pronesl Barack Obama řeč „O rase“ a vyzval „k nastoupení cesty k dokonalejšímu svazku všech Američanů“ bez ohledu na rasu. Přední americké listy řeč komentovaly jako nejdůležitější projev od Lincolnových časů.
Trendy
Vana pro osmdesátníky Karolína Vránková „Vám asi nebylo osmdesát?“ odpovídá Jindřich Vařecha trochu jízlivě na otázku, jak se mu vstupuje do vany. Jemu osmdesát je a do vany vstupuje nerad, tak jako většina starších lidí. Pasti a pastičky chudoby Martin Jazairi Podle nového výzkumu agentury STEM si třetina lidí v Česku myslí, že jsou chudí. Ekonomové to nevidí tak černě, za hranici chudoby považují měsíční příjem kolem sedmi tisíc korun. Ale i takových lidí je kolem milionu a bude jich zřejmě přibývat.
Civilizace
Jak dohonit USA Pavel Jungwirth Mezi evropskými vědci patří k dobrému tónu si čas od času postesknout, jak je americká věda přece jen lepší. Obvykle pak následuje mírně závistivá poznámka o tom, že není divu, vždyť za oceánem dávají na výzkum mnohem více peněz. Divočina na Jižním Městě Radek Mikuláš Při popisu současné krajiny obvykle nevystačíme se zažitými pojmy. Z měst vybíhají do luk a polí logistická centra a nejrůznější montované haly a leckde se rozlézají do šířky satelitní městečka. Svět podle Volty Jan Horčík Letos přichází na trh elektromobil Tesla Roadster vyvinutý v kalifornském Silicon Valley, jehož parametry i design odpovídají nejlepším sportovním automobilům současnosti.
Prvních 15 minut
Příprava na zoufalce Jan Gregor Svou kariéru si vybájila už někdy v páté třídě. Příběhy linoucí se z televizní obrazovky ji fascinovaly natolik, že při sledování Chalupářů nebo Takové normální rodinky snila o tom, že spojí budoucnost s filmařskou branží.
Kultura
Alois Nebel: Přijela pouť Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Zapomenutý masakr Jan Gregor Známý režisér kanadsko-arménského původu se ve svém asi nejosobnějším a nejambicióznějším snímku pustil do bolavého tématu skoro sto let staré genocidy. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Přízraky zlatých šedesátých Terezie Pokorná Ten nápad pobaví sám o sobě. Inspirací hříčky Davida Drozda a Pavla Baďury, z níž vychází poslední inscenace pražského Divadla v Dlouhé Kafka je mrkev, je tzv. liblická konference. Invaze pohledem pana P. P. Jan H. Vitvar Skoro dvacet let bylo na zadní straně téhle fotografie razítko s nápisem „Photograph by P. P.“. Snímek ukazuje demonstranty ze srpna 1968 třímající československou vlajku a písmena jeho autorství v západoevropských médiích připisovala „pražskému fotografovi“. Zločin mezi ingoty Jan Gregor Petr Zelenka se nebojí riskovat. Nápad převést na filmové plátno atmosféru mimořádné adaptace Bratrů Karamazových, která se už osm let hraje v Dejvickém divadle, by se na první pohled mohl zdát jako – parafrázujme název Zelenkova předchozího divadelního a filmového kusu – opravdové šílenství. Hledání otisků člověka Jovanka Šotolová V nezměrné nabídce současné francouzské literatury se Patrick Modiano (1945) řadí k tomu vůbec nejlepšímu. Navzdory tomu (nebo právě proto), že se skoro s posedlostí vrací ke stejnému námětu. Je jím marné stopování identity, nemožnost dohledání detailů konkrétního osudu. Praha prorostlá šedí Jaroslav Formánek Po návratu z vězení následovalo období policejní šikany, psychického vydírání, promyšleného deptání. Právě v takové situaci vznikaly od dubna do konce května roku 1980 během pohybu po Praze ojedinělé zápisky. Zajíček se formou zaznamenaných útržků snů i reality snažil postihnout svůj hroutící se svět. Novinky Respekt Knižní novinky Pijáci denaturovaného lihu Magdaléna Platzová V záplavě textů, kterými je sycen náš knižní trh a na jejichž průměrnost jsme si už pomalu zvykli, se zjevilo cosi pozoruhodného: román Okrsek Sinistra maďarského autora Ádáma Bodora (1936). Sám sobě neutečeš Erik Tabery Je to velký příběh a není těžké se v něm najít. Ať už jste rodičem dospívajícího mladíka či dívky, kterým se vám nedaří porozumět. Nebo pokud sami přemýšlíte o úniku z civilizace, která vás svým hlukem ubíjí, a chcete raději hledat samotu.
Rozhovory
Film musí být jako čmuchací pes Jan Gregor Na první pohled nedělá nic výjimečného: točí filmy o lidech, kteří jsou mu blízcí, na místech, která dobře zná. Svůj poslední film Venkovský učitel natáčel ve vesnici, kde má dům, v němž žije se svou manželkou a pěti dětmi.
Téma
Noví kočovníci s iPhonem The Economist Před třemi lety dal Pip Coburn výpověď v globální bance UBS, kde působil jako analytik, a založil si vlastní investiční poradenskou společnost Coburn Ventures.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte