200818-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/18

Koupit vydání
200817-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 19.–26. 4. 2008 200819-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 3.–10. 5. 2008
Editorial
Příštích 7 dní Respekt V neděli 4. května se bude v bolivijské provincii Santa Cruz konat v provincii první z referend o autonomii. Místní opozice odmítá změny v ústavě prosazené prezidentem Evem Moralesem. Průzkum Respekt Editorial Erik Tabery Co pro vás znamenají korunovační klenoty? Ondřej Nezbeda, Respekt Anketa: Co pro vás znamenají korunovační klenoty?
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Ne že bychom to od OECD už neslyšeli roky, ale tentokrát jsme si komentář ke zprávě o stávající ekonomické kondici Česka na letošní rok vyslechli přímo v Praze z úst generálního tajemníka organizace Angela Guríi.
Vaše otázky
Diskriminuje Česká pošta zákazníky? Respekt Pokud je Václav Klaus pozván na konferenci a pozvání přijme, jsou veškeré náklady s tím spojené hrazeny pořadatelskou stranou.
Z kraje
Já tě radši kousnu Tomáš Pavlíček S tou krabicí na hlavě vypadá dost legračně.
Komentáře
Jak dostat Pitra do tepláků Jaroslav Spurný Dvě důležité zprávy minulého týdne: Městský soud v Praze osvobodil sedm manažerů IPB, nedopustili se prý podvodného jednání s navýšením základního kapitálu. Lekce chobotnice Marek Švehla Pavel Bém míří vysoko, v praxi se ale předvádí jako mistr v uhýbání před odpovědností. Kulínského měkký pád Petr Třešňák Největší český sexuální skandál je téměř u konce – dirigent Bohumil Kulínský dostal v první instanci za pohlavní zneužívání sboristek tříletý podmíněný trest. Méně svobody slova The Economist Když vezmete do ruky slovenské noviny, čeká vás stručný, zato poněkud deprimující obsah.
Na pozvání
Mantinely kolem nás Zdenek Slouka Některé sporty se vychýlily ze svých hranic a nedělá jim to dobře: lední hokej a fotbal. Tajuplná veřejnost Jan Hartl Máme se snadno smířit se situací, kdy sami odmítáme to, co pokládáme za potřebné, a haníme to, co se nám daří? Pomůže lepší komunikace politiků a médií? Důvodů k takovým postojům může být samozřejmě mnoho, ale rozhodně by se u té lepší komunikace mělo začít.
Ekonomika
Nová tvář hladu Tomáš Lindner, The Economist Jakkoliv je potravinová hrozba roku 2008 závažná, je pouze projevem rozsáhlejšího problému. Prudký vzrůst cen potravin ukončil třicetileté období, kdy bylo jídlo laciné, zemědělství se v bohatých zemích dotovalo a mezinárodní trhy s potravinami byly značně pokřivené. Zemědělci jednoho dne na vyšší ceny nepochybně zareagují vyšší produkcí a nastolí se opětovná rovnováha.
Česko
Umění šťastného rozvodu Anneke Hudalla Čím dál víc mužů zoufale bojuje o své děti, mnoho rozvedených žen potichu upadá do chudoby. Čím to je? A co všechno se musí změnit, aby konec lásky v Čechách mohl znamenat naději na začátek nového a aspoň trochu radostného života? My platit nebudeme Adam Šůra Zástupci vysokoškoláků z pětatřiceti českých univerzit si na společném zasedání odhlasovali, že školné odmítají. Je to dobré Renate Zoeller Postupné zavádění parkovacích zón je zatím jediným radikálnějším krokem, jímž se úřady snaží vylepšit situaci ve městě dušeném stovkami tisíc aut. Víc zatím v ruce prostě nemáme. Co tedy parkovací zóny za pár měsíců fungování Praze přinesly? Kulturní Praha? Fabrice Martin Plichta Mezi pražskými zastupiteli a kulturní frontou je to na nože. Divadelní ředitelé, herci a šéfové kulturních institucí vyšli do ulic, více než třináct tisíc příznivců umění podepsalo petici „Za Prahu kulturní“. Krok do lepších časů Silvie Lauder Zní to nadneseně, ale je to tak. Soudem nařízený konec kariéry hejtmanského náměstka a maloměstského starosty Ladislava Kavříka se dá slavit jako krok k lepší politické kultuře v celé zemi.
K věci
S vládou se určitě dohodneme Ondřej Kundra, Silvie Lauder Sociální demokraté nabídli vládě smír během předsednictví Česka Evropské unii.
Úspěch
Ulehčím vám život Tomáš Pavlíček Josef Selichar se tím moc nechlubí, ale poslední dobou tráví většinu dne na lůžku. Přes dálkově ovládanou zásuvku si rozsvítí světlo, pustí větrák i rádio a webová kamera ho přenese do práce.
Svět
Zdravím, koupil jsem mobil! Markéta Pilátová Fronty patří k „ostrovu svobody“ stejně jako blankytné moře. V tyhle dny se do nich však stovky zámožnějších Kubánců řadí radostněji. Čekají na domácí spotřebiče, počítače a mobilní telefony – zboží, které si během pěti dekád kubánské diktatury nemohli koupit, jenom o něm snít. Šašek a Král Jiří Sobota Londýn se v posledních desetiletích stal bohatým evropským Babylonem se všemi protiklady. Nad městem se tyčí prosklené mrakodrapy finančních center The City a Canary Wharf, ale přímo v jejich sevření se rozkládají městské chudinské čtvrti, kde jenom vloni padlo za oběť nožům místních gangů 27 mladistvých.
Blogy
On-line rozhovor s ministryní Džamilou Stehlíkovou Respekt Jak se vaše ministerstvo připravuje na předsednictví EU?
Dopisy
Dopisy Respekt Toto skutkové tvrzení není pravdivé. V citované korespondenci jsem výslovně uvedl: „Důvod, který byl dne 16. 1. 2008 zveřejněn, dosud trvá a tvoří překážku jakéhokoli případného dalšího postupu prezidenta republiky“ a „Důvod, proč pan Langer nebyl jmenován, již byl zveřejněn“ a „Prezident republiky rozhodnutí městského soudu respektoval – zřejmě jste se neseznámil s příslušnou tiskovou zprávou (viz archiv tiskových zpráv na www.hrad.cz anebo periodický tisk z rozhodného období)“.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Po měsících se zastavil růst cen jídla. Cena ropy dosáhla 120 dolarů za barel a analytici oznámili, že tím to nekončí. Čekací lhůty na zhlédnutí českých královských klenotů na Hradě dosáhly sedmi hodin. Skončilo pět let daňových prázdnin pro zpracovatelský průmysl. Připravujeme Respekt Co připravuje redakce do příštích čísel.
Jeden den v životě
Nemravně levné kuře Jan Balabán V tomto názvu jistě čtete ozvuk reklamního sloganu Kentucky Fried Chicken. Autor sloganu říkal, že kdyby ta tři slova o proklatě dobrém atd. prodal sám, a ne přes agenturu, byl by boháč. Den experta OSN Respekt Ten den ve Lvově začal velmi brzy. V lůžkovém kupé rychlíku z Kyjeva jsem se do něj tak nějak proklímal a protřásl bez výraznějšího přerušení spánkem.
Ve hvězdách
A web bude zadarmo 1993 Ondřej Nezbeda Nebýt velkorysosti toho muže, neznali bychom zkratku www a náš život by byl ochuzen o podstatnou část virtuálního světa internetu.
Eseje
Tam za nádražím Navid Kermani Každý den procházím naší čtvrtí Eigelstein za nádražím. Tady zaslechnu arabštinu, tam polštinu, vlevo cosi, co zní balkánsky, pak samozřejmě turečtinu, občas perštinu, při níž zpozorním, francouzštinu (od Afričanů), asijské jazyky, také němčinu v těch nejrozmanitějších odstínech a kvalitách, hovoří jí blonďáci i orientálci, lidé černé i žluté pleti. Proč má být Ukrajina v Unii Jurko Prochasko Proč by měla Ukrajina patřit do Evropské unie? Protože to tak chci, protože bych to tak chtěl, protože si to přeji, ano: neumím si vůbec představit, že by to bylo jinak. Podle mne to jinak prostě nejde. Že to jsou pro vážnou politickou debatu příliš slabé argumenty?
Trendy
Lassi se vrací Kateřina Kadlecová Mléčné nápoje jsou nutná součást zdravé stravy – to není zrovna překvapivá poučka. Zvláštní je, že Češi si ji vzali k srdci hlavně v poslední době. Doporučeno přítelem Daniel Köppl Co to je „matka latte macchiato“? Jitka to dokáže vysvětlit jistě lépe než marketingoví manažeři, kteří si v německé pobočce nadnárodního kolosu Procter & Gamble toto označení vymysleli.
Civilizace
Mašínové a svědomí Jiří Suk Tento týden uplynulo 60 let od chvíle, kdy skupina mladíků s bratry Mašíny v čele opustila Československo Záhada modrého čtverce Martin Uhlíř V klinické praxi se běžně používají stovky a tisíce léků. Známe skutečně všechny jejich účinky? Co když mohou pomoci i proti dalším nemocem, jen o tom nevíme? Nejste v tom sami Jaroslav Formánek Před třiceti lety vznikl v Československu Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Svět se začal dozvídat o pronásledování lidí, kteří se odvážili vyjádřit nesouhlas s tehdejšími poměry.
Prvních 15 minut
Premiéra v roli mrtvoly Jaroslav Formánek Jaké to je hrát mrtvolu? Herečka třetího ročníku pražské DAMU Anna Schmidtmajerová (1985) si to vyzkoušela při dubnové premiéře adaptace románu Ladislava Fukse Spalovač mrtvol na prknech divadla Disk.
Kultura
Alois Nebel: Svatba jako řemen Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel O otci a synech Jan Gregor Před pěti lety zapůsobil na festivalu v Benátkách jako zjevení z čistého nebe. Kdo sakra je Andrej Zvjagincev? Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Novinky Respekt Knižní novinky Reklama na Paříž Jan Gregor Steve Buscemi má problém. Alespoň v krátkém snímku bratrů Coenů s názvem Tuileries. Coby americký turista se totiž nedrží rady z bedekru, podle níž se má v pařížském metru vyhnout přímému očnímu kontaktu se spolucestujícími. Humor a známky krize Jan H. Vitvar Ta role mu moc nesedí. Ale nevadí mu. Jiří Kovanda (1953) si teprve zvyká, že se najednou ocitl na výtvarném výsluní, o jakém se mu ani nezdálo. Apokalyptický čaj o páté Pavel Klusák Portishead věděli, že návrat se nemůže odehrát ve starém stylu, zároveň bylo evidentní, že publikum touží po setkání s kouzlem jejich starých alb. Rébus nyní rozlouskli se ctí. Nové album Third není triphopové, už po pár sekundách je přesto jasné, že je to deska Portishead. William,tanec a zpěv Hana Ulmanová Moudré děti psala Angela Carterová (1940–1992) s vědomím, že má rakovinu plic a že to asi bude její poslední dílo. Není tedy divu, že jindy sžíravá recenzentka listu The New York Times Michiko Kakutaniová knihu milosrdně nazvala „završením autorčiny plodné dráhy“. Hrabě českých bibliofilů Jan H. Vitvar U někoho je dost těžké poznat, že před sebou nemáte arogantního podivína, ale svým způsobem génia, na kterého se bude vzpomínat ještě čtyřicet let po smrti. Přesně tolik roků letos uplynulo od skonu Josefa Portmana (1893–1968). Když úřad uřezával uši Viktor Šlajchrt Řadou postřehů o dnešních zkrachovalcích, tulácích a bezdomovcích otevírá svou pozoruhodnou knihu Zrození vagabunda i mladý historik Pavel Himl. Dotknout se Máchy Jaroslav Formánek Před Vánocemi se nad Památníkem národního písemnictví stahovaly černé mraky. Ale ne dešťové. V rámci reformy příspěvkových organizací ministerstva kultury to vypadalo, že tato jedinečná instituce zanikne.
Rozhovory
Dotýká se to mojí lidské podstaty Erik Tabery V Česku není mnoho institucí, kam by lidé chodili s úctou. Ústavní soud si vysoké renomé drží už řadu let a to přesto, že rozhoduje o mimořádně komplikovaných a emotivně zabarvených kauzách.
Téma
Expo 58: báječný den za oponou Jan H. Vitvar, Karolína Vránková Naši účast na Expu 58 v Bruselu vidělo šest milionů lidí. Byl to triumf. Ale také nevšední přehlídka propagandy a manipulace, kde zaměstnanci nesměli hovořit s cizími lidmi.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte