Jsme odsouzeni k negativní kampani. Zdá se, že socialisté podlehli kouzlu ostrého vymezování se vůči konkurentům. Představitelé ČSSD se totiž domnívají, že za jejich úspěchem v parlamentních volbách 2006, kdy se nečekaně těsně dotáhli za vítěznou ODS, stojí právě strašení programem konkurence. Nápad s ODS minus se tak vrací před krajskými a senátními volbami, a to v ještě ostřejší podobě. Funguje v Česku skutečně negativní kampaň?

Burcovat, burcovat

Když zazní volební motto sociálních demokratů namířené proti ODS „Odsouzeni k reformě“, je na místě přiznat, že je chytlavé. Dobře se pamatuje, jasně definuje postoj ČSSD k vládním krokům a zní úderně. To vše dokreslují sugestivní plakáty se smutným děckem, chudákem důchodcem (ty ODS obrala) a naopak se zářícím milionářem s doutníkem (tomu ODS pomohla). Socialistům průzkumy veřejného mínění ukázaly, že zejména poplatky u lékaře jsou téma, které vášnivě řeší drtivá většina českých domácností. Každý na ně má názor. navíc většinou negativní.

Není podstatné, že krajské volby nemají s celostátní politikou moc společného. Jiří Paroubek už veřejně vyhlásil, že z regionálního klání chce udělat celonárodní referendum o české vládě. Tuto cestu by zřejmě ČSSD doporučil každý autor volebních strategií – sociální demokraté totiž už léta drtivě prohrávají komunální, krajské i senátní volby, protože k nim jednoduše jejich voliči nechodí. Nepovažují je za tak podstatné jako…

200817-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200817-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte